YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 11:13   Güncelleme : 17-08-2021 11:13

ÖLÜMÜNÜN 2’NCİ YILINDA OSMAN LOKUMCU

Eğitim Emekçileri Sendikası Hopa Şubesi, 2 yıl önce kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Sendika Başkanı Osman Lokumcu’yu mezarı başında andı.

ÖLÜMÜNÜN 2’NCİ YILINDA OSMAN LOKUMCU

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Eğitim-Sen Hopa, bir önceki dönem Sendika Başkanı iken kalp krizi geçirmesi sonucu 62 yaşında hayata gözlerini yuman Osman Lokumcu’yu Kemalpaşa’da bulunan mezarı başında anma töreni gösterdi. Anma törenine Lokumcu’nun ailesi ve akrabaları, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Fınfıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş ve Eğitim-Senli öğretmenler, Sol Parti üyeleri, sendika.org yazarı Feray Koç katılım gösterdi.

Anma töreninde selamlama konuşması yapan Eğitim-Sen Hopa Yürütme Kurulu Başkanı Zeliha Yıldırım, “Her an yanı başımızda ne kaçtılar ne göçtüler uzaklara. Dalgalarla tüllenen kıyılarımızda. Baharımızda, yazımızda biz oldular karıştılar kalabalığımıza. Sendikal mücadeleye adanmış bir hayat onun ki. Laik, bilimsel, kamusal ana dilde eğitim için güvenceli iş, insanca yaşamak, çalışma koşulları için, özgür, demokratik barış içinde bir ülke için onurlu bir yaşam için mücadeleyle geçen bir hayat. Ne zindanlar ne yol arkadaşlarının kaybı ne baskılar ne de sürgünler onu yolundan döndürdü. Osman hoca yorulmak, yılmak bilmeden, bir an olsun umutsuzluğa kapılmadan bu yolu fedakarlıklarla yürüdü” dedi.

Osman Lokumcu’nun yüzünden eksik olmayan gülüşü, inadı, inancı, direnci yoldaşlarına da her zaman inanç ve direnç olduğunu ifade eden Yıldırım, “Osman hoca düşlediği dünyaya giden bu mücadeleli dolu yolda heyecanını hep diri tuttu. Yüreği hep genç kaldı. Okul gezilerini hiçbir zaman es geçmedi. Emekçileri örgütlü mücadeleye heyecanla, aşkla davet etti. Tayin atama dönemlerinde Hopa parkına masa kurdu. Kente yeni gelen öğretmenleri mücadeleye davet etti. Sendikayı anlattı. Barış talebini en yüksek sesle dile getirdiğimiz için bizler açığa alınınca Osman Hoca Hopa parkını sınıfa çevirdi. Tahtayı kurdu, kürsüye çıktı dersini anlattı. Osman hoca güzellikleri dayanışmayla çoğalttı zorlukları ise dayanışmayla aştı. Bize de hep bunu gösterdi ve bunu anlattı. Her veda ardında bıraktıklarına çok erken bir veda gibi gelir ama Osman hocanın yürüyecek çok yolu vardı. Bize bayrağı çok erken devretti. Ardında koca bir boşluk bıraktı biz o boşluğu gidince anladık” diyerek Lokumcu’yu çok özlediklerini, mücadelesini yaşatmaya devam edeceklerini vurguladı.

Anma törenine katılan sendika.org yazarı Feray Koç, Osman Lokumcu ile Diyarbakır’da birlikte mücadele ettiklerini belirterek, “Osman devrimci mücadeleye çok genç yaşta başlayan arkadaşımız. Kendisiyle aynı mücadele sırasını ve aynı hapishaneleri paylaştık. Sadece sendikal mücadele değil, devrime ve sosyalizme adanmış bir hayatı da vardı. Onun bayrağını taşıyarak hem çocukları hem bizler mücadeleyi sürdürmekten sorumluyuz. Anısı mücadelemizle yaşayacak” dedi.

SOL Parti Belediye Meclis üyesi Nefise Yenigül ise Osman Lokumcu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Biz Osman Hoca’nın yoldaşlığını, dostluğunu, arkadaşlığını ve abiliğini çok yakından biliyoruz. Zaman zaman devrimci ve yaşadığımız mücadele hakkı içerisinde duygularımızın pes etme noktasına geldiğini yaşıyoruz. Direngenliğimizin kırıldığını görüyoruz. Osman Hoca’yı yıllardır tanıyorum en ufak bir yılma, geri adım atma pozisyonunu hiç görmedim. Her zaman çok dirençli, umutlu ve geleceğe dair her zaman çok güzel hayalleri olan ve bunun gerçekleşeceğine inanan bir arkadaşımızdı. Onun şiirlerini, sohbetini, gülüşünü özlüyoruz. Keşke hala aramızda olsaydı. Çok erken yitirdik bunun acısını derinden hissediyoruz. Özlemle ve saygıyla anıyorum.”

Anma törenine katılan Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, örgütlü olmayı, mücadele etmeyi geçmişte mücadele edenlerden öğrendiklerini ifade ederek, “Öğrendiğimiz kimliklerden birisi de Osman Hoca’dır. Osman Hoca bu toprakların yarattığı en kıymetli değerlerden biridir. Yeri doldurulamaz. Osman Hoca aramızdan çok erken ayrıldı. İlk şube başkanı olduğum zaman Hopa’da bir basın açıklaması vardı. Heyecanlıydım ve yapabilir miydim kaygısı çok fazlaydı. Basın açıklamasından sonra Osman Hoca yanıma gelip tebrik etmişti. Benim için önemli bir andı çok mutlu olmuştum. Kendisi sendikal mücadelede önemli bir kaybımızdır. Sadece sendikal mücadelelerde değil bu bölgenin devrimci mücadelesinde de önemli bir kimliktir. Işıklar içinde uyusun” dedi ve ölümünün ikinci yıldönümünde Osman Hoca’yı saygıyla andığını belirtti.

Osman Lokumcu’nun öğrencilerinden Necati Dişli, öğrencileri olarak öğretmenlerini çok özlediklerine dikkat çekerek, “Osman Hoca veda ederken bizlere büyük bir sorumluluk bıraktı. Mücadelesinde hiçbir zaman vazgeçmedi. Öğrencilerin gözündeki ışığı görüyordu. Laik, bilimsel demokratik eğitimden olan inancını hiçbir zaman kaybetmedi. Metin Hocayla beraber gerek doğa talanına karşı gerek eğitimdeki eşitliğin sağlanmasına karşı her zaman mücadele ettim. Bizde Metin ve Osman Hoca’nın öğrencileri olarak onun verdiği bu mücadeleden asla vazgeçemeyecek ve asla pes etmeyeceğiz” dedi.

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu seksenli yıllarda Osman Lokumcu ile yaşadıkları anılara değinerek, “Osman Hoca’yla seksenli yılların ikinci yarısında tanıştım. Kemalpaşa’ya gelip siyaset yapıyorduk. Osman Hoca siyasal bir gelenekten geliyordu. Bizler onun iz düşümü olan Karadeniz’de devrimci gençliği örgütlüyorduk. Doksan dört yılında ülke genelindeki belli yerlerde bağımsız aday çıkarmaya karar verdi. Bu noktada bizde Karadeniz’le Kemalpaşa’yı kim olur dedik ve en sonda Osman Hoca’yla aday olduk. Orada söyleyebileceğim birçok çalışma ve birçok anımız var. Osman Hoca devrimci iradeyle kendi iradesini yine o süreçte başlattığımız devrimci iradeye teslim etti ve bizlerle çalıştı. En önemli özelliği ise ne olursa olsun örgütlülüğe inanmasıydı. Asiydi, konuşurdu tartışırdı ama inandığı, güvendiği arkadaşlarına iradesini teslim edebilecek kadar yürekli ve cengâver birisiydi. 2 yıl onsuz nasıl geçti şaşırıyorum” ifadelerini kullandı ve anılarını hep yaşatacaklarını ve Lokumcu’yu saygı ile andığını dile getirid.

Anmada son konuşmacı Osman Lokumcu’nun arkadaşı Halil Meral oldu. Meral şu ifadeleri kullandı;

“Her aklıma gelişinde darmaduman oluyorum. Ses tonunda titreme ve yutkunmama sebep oluyorsun. Karşımıza çocukluk yıllarımızda çıktın proletaryayı, devrimci yolu ve sosyalizmi senden öğrendik. Bir de nazımı, can babayı ve Dostoyevski’yi, şarabiye eşkıyaları, tahirle zühre meselesini ne güzel ettin de yaşamımıza dokundun. Can Yücel’in dediği gibi en hızlısıydın hepimizden önce sen gösterdin ipi. Yeşil gözlerinde devrimin umudunu yeşertir dünyanın bir ucunda biri haksızlığa uğrarsa onu hisseder karşısına dikilirdin. Adı Osman Lokumcu, namı diğer Kürt Osman, sana olan sevgimiz hiç tükenmeyecek. Daima senin yolunda yürüyeceğiz. İyi çocuklara, kahramanlara seni anlatıp büyüteceğiz.”