YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 10:29   Güncelleme : 17-08-2021 10:29

Ölüme terk edilen atlar, çiftlikte korumada

Hopa’da TIR parkında Gürcistan plakalı bir TIR’ın dorsesinde bulunan atlar, karantinaya alınıp sağlık kontrolünden geçirildi.

Ölüme terk edilen atlar, çiftlikte korumada

Kars’tan Kırgızistan’a kesime götürülmek üzere tıra yüklenen ancak Sarp Sınır Kapısı'ndan geçemeyeceğini anlayınca Hopa'da bir tır garajında ölüme terk edilen 38 at, 6 Ağustos’ta Hopa’daki TIR parkında perişan halde bulunmuştu. İhbar üzerine TIR parkına gelen Hopa Belediyesi ve Hopa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, aç ve susuz atlardan 5 tanesinin öldüğünü belirlemişlerdi. Hem TIR sürücüsüne hem de atların sahibi olduğu belirlenen şahsa ceza yazılmıştı.

“ÇİFTLİĞE TESLİM EDİLDİ”

Veteriner hekimler tarafından sağlık kontrolünden geçirilen atlar, karantinaya alındı. Ruam hastalık testleri negatif çıkan atlara devlet korumasında yer arayışı başladı. Mahkeme süreci bitene kadar atlar, Ardanuçlu iş insanı Salim Usta’nın çiftliğine teslim edildi.

“NASIL KIYARLAR BİLMİYORUM

Kendisini bireysel beslenme gönüllüsü olarak tanıtan hayvan sever Tuğçe Öztürk, şunları söyledi:

“Hopa’da ilk günden beri bu sürecin takipçisiyim. Gece nöbetleri, gündüz nöbetleri, arkadaşlarla beraber 9 gündür mücadele verdik. Hep bir bağ kurmaktan korkarken çocuğumla bağ kurduk. Çocuğumun fıtığı olduğu söyleniyor, operasyon yapılacak. Çok duygusal anlar yaşadık. Bugün, her gün zaten öyleydi ama bugün ekstra bir gün, duygusal gün yaşadık. Kendisiyle ayrılırken kamyon boyu araçla takip ettim. Molalar, indik, gözyaşı akıttığını gördüm. Yani nasıl kıyarlar bilmiyorum.”

“HEPİMİZİ DERİNDEN SARSAN O GÖRÜNTÜLER O TIR’DA YAŞANMIŞTI”

Atlara sahip çıkan Hayvanları Doğayı İnsanları Koruma ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) Artvin Şube Başkanı Emel Meriç de yaşanan süreci şöyle anlattı:

“6 Ağustos’ta gelen ihbarla beraber civar gönüllülerle Hopa’da buluştuk. Görüntülerden de gördüğünüz gibi atlar çok kötü koşullarda. Kars’tan Kırgızistan’a kesilmek için götürülen atların kurtarılma sürecini 9 gün boyunca yaşadık. Bugün de Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla bu alana hayvanların daha iyi koşulda bakılabilmesi için hayvanların naklini gerçekleştirdik. Hopa’da olduğumuz süreçte, dernek olarak davanın soruşturma sürecine müdahil olduk. Bu yer bulunmamış olsaydı, biz de yedieminlik başvurumuzu yapmıştık. İstanbul’dan, İzmir’den, Ankara’dan, birçok yerden STK’larla görüşmelerimiz oldu, geri planda hukuki süreçte, bir idari süreçte görüşmelerimizi yaptık. İstanbul’dan Okan Oflaz’la bu atların gidişiyle ilgili, sonraki süreciyle ilgili görüşmelerimizi yaptık. Haluk Levent yanımıza geldi. Sosyal medyadaki birçok ünlü, bize desteğini açıkladı. Paylaşım desteğinde bulundu. Çok ciddi bir kamuoyu desteği sağlamış bulunmaktayız. Atlara, bu durumda bizler elimizden gelen desteği yaptık. İnsanların bize olan güvenini boşa çıkarmamaya çalıştık. Yıllardır sahipsiz hayvanlarla, hayvan haklarıyla ilgili mücadele eden derneğiz. Yine olduğumuz ve kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu atların takibini yapmaya devam edeceğiz. Bugün buraya 33 atın naklini yaptık. 31’i yetişkin, 2’si tay; biri yaklaşık 4 ve 5 aylık diğeri de 9 günlük mucize at biliyorsunuz. TIR'ın dorsesinde annesi doğum yapmıştı, Tüm Türkiye onu o şekilde tanıyor. Şu anda burada 33 at var, 6 atımızı da zaten kaybettik. TIR’da 38 at vardı. Acı çekerek öldüler. Maalesef hepimizi derinden sarsan o görüntülerde o TIR’da gerçekleşti.”

Haber MERKEZİ