YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2022 12:31   Güncelleme : 01-06-2022 12:45

Öldürülüşünün 11’inci Yılı Anıldı

Öldürülüşünün 11’inci Yılı Anıldı

Emeği-doğayı savunan emekli öğretmen Metin Lokumcu, polisin sıktığı biber gazı ile yaşamını yitirmesinin 11'inci yılında anıldı.

Hopa ilçesinde, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 2011 yılındaki mitingi öncesi çıkan olaylarda polisin sıktığı biber gazı ile fenalaşan, emekli öğretmen Metin Lokumcu, ölümünün 11’inci yılında anıldı.

Hopa Parkı’nda bir araya gelen Hopa Halkı; sloganlar atarak Hopa Meydanına yürüdü. Yürüyüşün ardından Hopa Halkı adına Atakan Astsubay konuşma gerçekleştirerek “Metin Lokumcu şu an bizi izliyor ve ‘İyi ki öğrencilerimi yetiştirmişim, iyi ki benim yoldaşım olmuş bu insanlar ve mücadeleye yılmadan devam ediyorlar’ diyor. AKP bugün bu ülkenin başına karabasan gibi çöktü. Bu ülkede faşizmi uyguluyor, faşist bir sistemi uyguluyor ve aslında uyguladığı politikalarla bütün muhalifleri susturmaya çalışıyor. Belediyelere kayyum atıyor, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na mahkeme yoluyla siyasi yasak koyuyor. Belediye başkanlarına iş yaptırtmamak için davalar açıyor. AKP faşizmi her yoldan muhalifleri susturmaya çalışırken bizler asla ve asla susmayacağımızı her yerde dile getiriyoruz. Her yerde mücadelemizi devam ettiriyoruz. Mücadelemiz en kararlı şekilde devam ediyor, devam ede edecek” dedi.

Lokumcu ailesi adına konuşan Mete Lokumcu ise “Metin Hocanın 20 yıl önce söyledikleri aklıma geliyor; Bir gün olacak, yobazları bir araya toparlayacaklar, onlara din elden gidiyor diyerek insanları sokağa döküp bizi bu hallere getirecekler diyordu. Hepimiz şuna inanıyoruz ki insanları pasifize ederek, oy toplayarak kendi muhalefetini yakalamış durumda. Kendisine engel olacak insanları teker teker pasifize etmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Metin Lokumcu anmasına Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu da katılım göstererek konuşma gerçekleştirdi. Çervatoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kimi gönderdik Medeni Yıldırım’ı gönderdik, kimi gönderdik Ahmet Ayvalıkbası gönderdik,Ethem Sarısülük’ü gönderdik, Ali İsmail Korkmaz’ı gönderdik,Berkin Elvan’ı gönderdik.Niceleri belki faşist ve baskıcı düzende bizim elimizden alınıyor ama Metin abi unutmaki senin yanına gelenler, toprakla buluşanlar, seninle toprağın suyuyla toprağıyla meyvesiyle buluşanlar; bu ülkeye özgürlük getirmek için mücadele etti.Bu mücadelede hiç durmadı.  Dün,on bin yıl önce nasıl demokrasi mücadelesi varsa bugün dostların o mücadeleyi yürütüyor.

Evet daha çok geçmedi yakın zamanda senden 2 yıl sonra ülkede parlayan Gezi Direnişi ve Gezi Direnişini bastırmak için hiçbir şey yokken insanları müebbet hapse, 18 yıl cezaya mahkum ettiler.Dün daha bir CHP İstanbul İl Başkanına 20 yıl önce attığı mesajdan dolayı siyasi yasak cezası verdiler.Ama asla ve asla hiçbiri, hiçbirimiz yılmıyoruz, yılmayacağız. Şunu söyleyebilirizki; evet biz Metin abiyi her yıl burada bizim ayaklarımız aşınsada, yolları aşıtsak da Metin abinin buradaki varlığını hiçbir zaman, hiç kimse unutturmayacak.Bizden sonrakilerde unutturmayacak. Ama Metin abi şunu bilki bu ülkede nice diktatörler gelmiş ve geçmiştir hiç kimsenin haberi yokken Metin Lokumcular yaşayacak,Medeniler yaşayacak,Ali İsmail Korkmazlar yaşayacak,Mahirler yaşayacak,Denizler yaşayacak,İbrahimler yaşayacak ve bu ülkeye mutlaka ve mutlaka özgürlük gelecek.

Hiçbir baskı, hiçbir faşizm baki değildir.Bu ülkede kendini yönetecek, üretenin yöneten olduğu düzenin inşa edileceği günler gelecek.”

Hopa Meydanında gerçekleştirilen açık kürsü konuşmalarının ardından Hopa Halkı Metin Lokumcu’nun mezarını ziyaret etti. Anma programı böylece sona erdi.

Dilan Şahinbaş