YEREL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 10:25   Güncelleme : 07-07-2021 10:25

“Okuyan Artvin Projesi” hakkında açıklamalar

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar “Okuyan Artvin Projesi” kapsamında bilgilendirmelerde bulundu.

“Okuyan Artvin Projesi” hakkında açıklamalar

“Katkı sağlamak istiyoruz”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tüm yönetici öğretmenlerle birlikte eğitim niteliğini yükseltmek için birçok proje üzerine çalıştığını söyleyen Acar, “En önemli projelerimizden birisi de Okuyan Artvin Projesidir. Artvin’de okuma kültürünü yaygınlaştırmayı çocukların gelişimi için bir görev sayıyoruz. Artvin bir eğitim şehri olduğu için bu eğitim şehrinde tüm insanlarla birlikte okumayı, yazmayı, çocuklara örnek olmayı ve gelecek nesilleri daha iyi bir şekilde yetiştirmeye katkı sağlamak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Kitap okuma alışkanlığını üst düzeye çıkarmak istiyoruz”

Pandemi eğitim sürecini çok etkilediği için seyreltilmiş bir şekilde eğitimin sürdürebildiğini bu yüzden okuma çalışmalarına pandemi de biraz daha odaklandıklarından bahseden Acar, “Çocuklar zaten dersleri çevrimiçi olarak yaptığı için ders dışındaki zamanlarını mutlaka televizyon ve telefon ekranından uzak tutarak kitaplarla çocukları buluşturmayı hedefledik. Okuyan Artvin projesinin birçok boyutu var. Çocuklara hayallerindeki kitapları ve resimleri çizdirdik. Binlerce çocuktan resim geldi, Eylül ayında ise bir sergi yapacağız. Her sınıf düzeyinde çocukların gelişimlerine faydalı olacak kitapları seçtik ve o kitaptan ne anladıklarını öyküleştirmelerini istedik. Çocuklara okuma yazmayı sevdirmek okuma alışkanlığını daha da üst düzeye çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Çünkü biz okuma alışkanlığını çocuğun gelişiminde bir dinamik olarak görüyoruz ve okuma kültürüne katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Artvin okursa ilimizde yaşam kalitesi artar

Okuyan Artvin olmanın hayallerinden birisi olduğunu söyleyen Acar, “Eğer Artvin okursa ilimizde yaşam kalitesi artar. Okuyan insanın yaşama bakış açısı ve yaşamı algılaması da değişiyor. Artvin kentindeki yaşam biçiminin değişmesinin de okumaktan geçtiğini biliyoruz bu nedenle Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hem ilimizdeki çocuklara hem de diğer insanlarımıza daha fazla kitap okutmak için bu projemizle ve faaliyetlerle devam ediyoruz. Faaliyet olarak ta yaz tatilinde de devam ediyoruz. Akşam sekiz ile dokuz arası aile okuma saati ilan ederek bizlerde ailelerle ve çocuklarla okuyoruz. Eğitim şehri Artvin için bu projeyi uzun yıllar sürdüreceğiz” diye konuştu.