EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-09-2022 13:23

Okullar Açılıyor: Kırtasiye Fiyatları Cep Yakıyor

Okullar Açılıyor: Kırtasiye Fiyatları Cep Yakıyor

Okulların açılmasına kısa süre kaldı. Veliler, kırtasiye alışverişine başladı ama fiyatlar uçuşta. Geçen yıla göre kırtasiye fiyatları 4 katına çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2021 yılı verilerine göre; Türkiye’de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde toplam 18 milyonun üzerinde öğrenci bulunuyor. Öğrencilerden 15 milyon 194 bin 574’i resmi, 1 milyon 310 bin 605’i özel ve 1 milyon 580 bin 764’ü ise açık öğretim kurumlarında okuyor. İlkokul ve ortaöğretim öğrencileri için okullarda ilk ders zili 12 Eylül Pazartesi günü çalacak. Veliler kırtasiye ürünlerini nasıl temin edeceğini düşünüyor. Kurşun kalem bir liradan 4 liraya, 80 yapraklı bir defter 5 liradan 20 liraya çıktı. Okul çantası bin lira oldu. Kırtasiyeciler hemen hemen her fiyatların değiştiğini söylüyor.

MEB ÖĞRENCİLERE YARDIMCI KAYNAK VERECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim öğretim yılında ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynakların da öğrencilerin sıralarında yer alması için hazırlıkları tamamladı. Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, öğrencilerin ders konularını pekiştirmesi, uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarının telafi edilmesi amacıyla tüm kademe ve sınıf seviyesindeki öğrenciler için yardımcı kaynak paketinin her ay "yardimcikaynaklar.meb.gov.tr" adresinden erişime açıldığı, ayrıca ekimden itibaren de basılı olarak öğrencilere ulaştırıldığı anımsatıldı.

“HER ÜRÜNLERDE ÇOK BÜYÜK ZAMLAR GELDİ”

Patika Kitabevi’nin sahibi Onur Dede fiyatların artmasına rağmen geçen yıla göre daha az kazandığını belirterek “Fiyatlarda çok büyük değişme var. Her ürünlere çok büyük zamlar geldi. Geçen sene 70-80 lira olan ilkokul setleri bu yıl 250 liraya çıktı. Lise son kaynak kitapları 210 lira civarına çıktı. Ortaokul kitapları 160 liraya çıktı. Bu fiyatlar geçen sene sattığımız 4-5 kitaplardan oluşan setlerin fiyatıydı. Yani geçen sene bir 200 liraya 4 kitap alıyorken bu sene 1 kitap alabiliyor ve biz bu sene bir kitabı 200-250 liraya satmamıza rağmen geçen sene kazandığımız kadar kazanamıyoruz” ifadelerini kullanarak kırtasiye fiyatlarında çok büyük zamların geldiğini vurguladı.

Kırtasiye fiyatlarına velilerin hayıflandığını söyleyen Onur Dede “Bu konuda velinin tasarruf yapacak bir konu değil. Sonuçta eğitim çocuğunun geleceği için bir yatırım gibi düşünmek gerekiyor. O yüzden günlük hayatımızda birçok para harcıyoruz, onlardan kısmak gerekiyor. En son tasarruf edilecek konu, çocuğunun geleceği olması gerekiyor. Neredeyse bütün veliler hayıflanıyor ama kitaplar çok pahalı diye almayan veli görmedim. Fedakarlık yapıp her türlü o kitap alıyor” ifadelerini kullanan Onur Dede velilerin fedakarlık yapıp çocuklarının geleceği için fiyat ne ise kitapları aldığını belirtti.

1’nci sınıf, 8’inzi sınıf ve 12’nci sınıf kitaplarında çok rağbet olduğunu söyleyen Onur Dede “İlkokuldan liseye kadar yardımcı kaynak kitap satıyoruz. Devlet tarafından öğrencilere verilen kitaplara ek olsun diye tüm yaş gruplarına branşlara kaynak kitaplarını, öğretmenlere gösteriyoruz ve onlar öğrencilere yardımcı olabilecek kaynakları söylüyorlar. Biz de ona göre kaynak kitapları ayarlayıp raflarımıza koyuyoruz. İsteyen gelip onları alıyorlar. Hazırlığımızı yaptık bekliyoruz. En çok 8. sınıf ve lise sonda olan yani sınava hazırlanacak öğrenciler için hazırlanan yardımcı kaynaklar çok gidiyor. Bir de ilkokul 1. sınıfta okumaya yeni başlayan öğrenciler için hazırlanan setlerimiz daha çok rağbet görüyor” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ücretsiz yardımcı kaynak dağıtılacağı hakkında çok etkilenmediklerini belirten Onur Dede “Bizi çok etkilemiyor. Bu kitaplar bu şekilde uzun zamandır dağıtılıyordu ama bir kitapla sınava hazırlanmak çok kolay değil. Devlet tarafından verilen yardımcı kaynak kitapların yanına da 2, 3 kitap daha farklılık yaratmak gerekiyor. O yüzden biz yine aynı şekilde çalışmaya ve kitap satmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullanarak bir yardımcı kaynak kitapla sınava hazırlanmanın mümkün olmadığını vurguladı.

“GEÇEN SENEYE NAZARAN YÜZDE 80 ZAM VAR”

Gazihan Kırtasiye’yi 52 yıldır işlettiklerini söyleyen Uğur Sürmeli “Rahmetli dayım ve yengemle beraber 52 yıldır bu işi devam ettirmekteyiz. Enflasyonun yüksek olmasından dolayı kitaplarda geçen seneye nazaran yüzde 80 gibi bir artış var. İlk etapta çanta, defter ve boya grubunda bir hareketlilik var. Kitap satışlarımız daha başlamadı. 5-10 gün için kitap satışlarımızda da hareketlilik başlar. Bir çanta var 100 lira bir çanta var 600 lira. O yüzden medyanın abarttığı gibi çok pahalı olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullanan Sürmeli Kırtasiye fiyatlarının Medya da abartıldığı gibi çok yüksek olmadığını belirtti.

Bir öğrenci için bir tane yardımcı kitap yeterli olmadığını belirten Sürmeli “Maalesef dağıttıkları devlet kitapları gibi dağıtacakları kaynak kitapları da yetersiz olursa öğrenci yine gelip kaynak kitap alacak. Kaynak kitapları neredeyse yüzde yüz artışından dolayı yardımcı kaynaklar 60 liradan başlıyo 200 liraya kadar çıkıyor. şu anda birinci sınıflar alışverişini yapıyor önümüzdeki haftayla birlikte diğer sınıflarda gelmeye başlar. Öğretmenlerin verdiği listeye göre hareket ediyoruz” ifadelerini kullan Sürmeli kaynak kitaplarının 60 liradan 200 liraya kadar çıktığını söyledi.

Akm Kırtasiye elemanı Muzaffer Balta, “Bu hafta birinci sınıfın telafi haftası olduğu için çanta, suluk, beslenme çantası gibi ürünler satılıyor. Biz diğer sınıflara için de hazırlığımızı yaptık” ifadelerini kullanarak yeni döneme hazır olduklarını vurguladı.

Muzaffer Balta, “Fiyatlar çok arttı ama biz makul olduğunca en dip fiyat vererek vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. İlkokul öğrencilerin maliyeti hakkında marka marka çok değişiyor. 1 liralık silgi de var 10 liralık silgi de var. Veli kaliteli ürünleri alırsa 1500 liraya çıkar kırtasiyeden. Uygun olsun diyorlarsa 400 liraya çıkabilir. Birden fazla çocuğu olan velilerin bazıları çok zorlanıyorlar. 2 makas yerine 1 makas alıyorlar geçen seneden kalan defterleri kullanmaya çalışıyorlar. Bir şekilde tasarruf etmeye çalışıyorlar ama olmuyor. Onlara yardımcı olmak için dediğim gibi biz en düşük fiyattan vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanarak kırtasiye ürünlerinin fiyatlarının çok arttığını ve velilerin çok zorlandığını belirtti

Artvin'de HaberArtvin'de Haber