EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-11-2022 11:51   Güncelleme : 03-11-2022 11:55

Öğretmenler iş bıraktı: "Mesleğimizin onuruna hakaret"

Öğretmenler iş bıraktı:

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun iptal edilmesini isteyen eğitim sendikaları ülke genelinde 1 günlük iş bıraktı. Öğretmenler, "Bugün mesleğinin onuruna sahip çıkılacağını gösterme günüdür" dediler.

Eğitim sendikaları, 19 Kasım’da düzenlenecek Kariyer Basamakları Sınavı öncesi Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı ülke genelinde iş bırakma eylemi düzenledi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) başta olmak üzere; ekonomik talepler ile öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı bir araya gelen öğretmenler ülke çapında iş bıraktı. Eğitim Sen, Eğitim İş, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası, TÖB-SEN ve Engelsiz Eğitim Sen olmak üzere 14 eğitim sendikasının, öğretmenleri unvanlara bölüp eşitsizlik yaratan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı oluşturduğu Eğitim Sendikaları Güç Birliği, geçtiğimiz günlerde bir araya gelip 2 Kasım’da iş bırakma eylemi kararı almıştı.

Borçka, Hopa ve Ardanuç’ta ise Eğitim-Sen temsilcileri ve üyeleri 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirerek basın açıklaması düzenlediler.

HOPA

Eğitim-Sen Hopa Şubesi Hopa Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika Temsilcisi Zeliha Yıldırım’ın okuduğu basın açıklamasında; Eğitim Sen’in kanun tasarısının konuşulmaya başladığı ilk günden bu yana öğretmenlerin ortaklaşa mücadele etmesinin gereğine inanmış olduğu, basın açıklamaları, imza kampanyaları, mitingler düzenlediği ve bu amaçla her türlü girişimde bulunduğu, tüm eğitim sendikalarına gerekli çağrıları yaptığı, birlikte mücadele etme adına her türlü fedakârlığı ortaya koyduğu vurgulandı.

Eğitim-Sen’in girişimlerinin ve öğretmenlerin meslek onuru için ortaya koydukları bu çabanın sonuç verdiğini ve 14 Ekim tarihinde eğitim alanında örgütlü ve mücadeleden yana olan sendikalar bir araya geldiğini belirten Yıldırım, “Bizler, kariyer basamakları sınavının iptali, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi, yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret artışı, güvenceli iş, kamusal ve demokratik eğitim mücadelesini sürdürmeye kesintisiz bir iradeyle devam edecektir” dedi.

KEMALPAŞA

Kemalpaşa’da da basın açıklaması gerçekleştiren Eğitim-Sen’li öğretmenler ilçe meydanında bir araya geldi. Sendika temsilcisi Koray Emiralioğlu’nun okuduğu basın açıklamasında “Öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik taleplerini ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye alan yeni bir meslek kanunu hazırlanmalıdır. Ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim emekçisinin mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi ve nitelikli bir eğitim verebilmesi mümkün değildir. Eğitim emekçilerinin günümüz koşullarındaki acil ihtiyacı kariyer değil, insanca yaşayacak ücret, sağlıklı çalışma koşulları ve güvenli gelecektir” denildi.

BORÇKA

Borçka’da basın açıklaması gerçekleştiren Eğitim-Sen kent meydanında toplandı. Ferhat Kaya’nın okuduğu basın açıklamasında 14 sendikanın bir araya gelerek ortaya koyduğu talepler şu şekilde sıralandı:

*19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi, *Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi, *Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması, *Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi, *Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi, *Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi, *Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

ARDANUÇ

Eğitim-Sen’li öğretmenler 19 Kasım’da düzenlenecek Kariyer Basamakları Sınavı öncesi Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı Ardanuç’ta da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sendika temsilcisi Barış Gültekin’in okuduğu basın açıklamasında “Öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmamaktadır. Türkiye'de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaşlarla çalışmak zorunda kalan başka bir meslek grubu yoktur. Öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de eklenmek istenmektedir.  Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündeminde değildir. Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılmaktadır” denildi.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber