Yerel
Giriş Tarihi : 25-11-2022 11:30

Öğretmenler Günü Kutlandı

Öğretmenler Günü Kutlandı

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında kutlama programı düzenledi.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında düzenlediği kutlama programı dün saat 10.00’da Valilik Önünde Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar’ın Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni ile başladı. Saat 10.20’de Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde, Öğretmenler Günü Resim Sergisi Açılışı yapıldı ve ardından kutlama programına geçildi. Saat 14.00’de ise Artvin-Ardahan Yolu üzerinde Öğretmenler Günü Hatıra Ormanı Fidan Dikme Töreni yapıldı. Yapılan programa Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk, Artvin Belediyesi Başkan Vekili Ercüment Seçkin, Artvin Emniyet Müdürü Sinan Ergen, Artvin Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin Sağlık İl Müdürü Gürol Köroğlu, Artvin İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin Gençlik Spor Hizmetleri Latif Yılmaztürk, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti Artvin İl Başkanı Kemalettin Akgök, öğretmenler ve Artvin halkı katıldı.

Kutlama programında konuşma yapan Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte bilgi üretme ve bilgiye ulaşmanın daha kolay hale gelmesi, öğretmenlik mesleği içinde değişimlerin yaşanmasına zorunlu kıldığını belirterek, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik görevini kabul etmesi ardından ilk kez 1981 yılında kutlamaya başladığımız 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün bu yıl 45. yılını kutlama programı için toplanmış bulunuyoruz. Kıymetli meslektaşlarım, çocuklarımız ve gençlerimiz, atalarımızın bizlere emaneti cennet vatanımızın bizden sonraki mirasçıları olacaklardır. Onların eğitimi, yetişmesi ve geleceğe kazandırılması yurdumuzun bekası açısından büyük öneme sahip olduğu tartışmasız bir gerçektir. Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte bilgi üretme ve bilgiye ulaşmanın daha kolay hale gelmesi öğretmenlik mesleği içinde değişimlerin yaşanmasına zorunlu kılmıştır. Öğretmenler artık bilgi aktaran değil, araştıran, sorgulayan, üreten bir nesil yetiştirilmesinde yol gösterici rolü üstlenmeye başlamışlardır. Elbette bu rolü doğru ilerletmek için sürekli kendilerini, bilgilerini ve becerilerini çağdaş eğitim anlayışıyla dünyada gelen yenilikleri eğitimde yapılan çalışmaları takip etmeleri ve çağın gerektirdiği eğitim anlayışına ayak uydurma zorunluluğu doğmuştur” ifadelerini kullandı.

Meydana gelen değişimleri hızına yetişmek, bunları takip etmek öğretmenlere farklı sorumluluklar yüklediğini belirten Acar, “Teknolojik gelişmelerin yanında yaşanan küresel salgın teknolojik eğitime entegre edilmesi daha da hızlandırmıştır. Covid-19 salgın virüsünde birçok yayın organı ortaya çıkmıştır. Meydana gelen değişimleri hızına yetişmek, bunları takip etmek öğretmenlerimize farklı sorumluluklar yüklemiştir. Bizler salgın yönetimde gördük ki kıymetli öğretmen arkadaşlarımız değişen dünyaya, şartlara, teknolojiye hızla adapte oldunuz. Eğitim ordusunun bir neferi olarak sevgili yavrularımızı eğitimine aksamadan devam etmesi için seferber oldunuz. İnanıyorum ki şartlar ne kadar zor olursa olsun sizler, öğretmenlik mesleğini kutsal sayıp, vicdanınız sesini dinleyerek, kalbinizdeki çocuk ve vatan sevgisinde geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte mesleğinizin getirdiği görevleri en iyi şekilde yapmaya devam edeceksiniz” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlanması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünde emeği geçen tüm yetkililere teşekkür eden Acar, “Ayrıca belirtmek isterim ki bu 24 Kasım Öğretmen Günü kutlamaları kapsamında artık Meslek Kanunu olan bir mesleğin mensuplarıyız. Öğretmenlik Meslek Kanunu yayınlanmıştır. Kıymetli öğretmenlerimize bu hakların verilmesi başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlanması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünde emeği geçen tüm yetkililerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Öğretmeniz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ve en son şehidimiz Gaziantep Karkamış’ta 21 Kasım 2022 tarihinde şehit olan öğretmenimiz Ayşenur Alkan ve tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnet ile anarken sevgili yavrularımızın başarısı ve istikbali için kutsal görevini yerine getiren meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlar ve saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber