YEREL
Giriş Tarihi : 25-11-2021 13:12   Güncelleme : 25-11-2021 13:12

Öğretmenler Günü Etkinliği

Öğretmenler Günü Etkinliği

24 Kasım 2021 Çarşamba günü saat 10.00’da İl Protokolü ve Kurum Müdürlerinin katıldığı Anıt Önünde Çelenk Sunma Töreni ile başlayan programda İl Milli Eğitim Müdürümüz Fahri Acar Müdürlüğümüzün çelengini sundu.

Ardından Artvin ValisiYılmaz Doruk, Meral Doruk’un teşrifleri; İl Protokolü, Kurum Müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımları ile Saat 10.20’de Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü sergisinin açılışı yapıldı ve İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü mesajı okundu. Devamında günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı, şiirlerin okunduğu, adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin töreninin gerçekleştiği programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, öğretmenlerin çocuklar ve ülke için önemlerine değinerek tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Valim, Protokol Üyeleri, Kıymetli Öğretmenlerim,

24 Kasım 1928’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ederek 24 Kasım 1981 yılında kutlanmaya başlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebeti ile Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ailesinin mensubu olan ve ülkemizdeki tüm öğretmenlerimizin gününü tebrik ederim.

Kıymetli Öğretmenlerim,

Sizler, eserinin altında imzası olmayan, insana şekil veren bir sanatçı; çocuklarımızı hayata hazırlayan çok kutsal bir mesleğin kıymetli temsilcilerisiniz. Büyük devlet adamlarının yetişmesinde, önemli düşünür ve bilim adamlarının topluma kazandırılmasında; topluma fikri, sosyal ve ruhsal açıdan iyi yetişmiş bireyler kazandırılmasında öneminiz çok büyüktür. Bu açıdan baktığımızda da işimizin yalnızca harfleri, rakamları öğretmek, çocuklarımıza hazır bilgileri yüklemek değildir.

Sevgiye aç olan çocukların ruhlarına hitap etmek, onlara anne baba şefkati ile yaklaşmak, farklı yaşantılar sunmak; onların sevinçleri ile mutlu olup hüzünleri ile dertlenmek… Tüm bunların yanında yavrularımızın eğitim hayatlarında mevcut yeteneklerini geliştirerek başarılı olmalarını sağlayıp hayata atıldıklarında kendilerine yetebilen bireyler olarak yaşamlarını devam ettirmek gibi zor ama bir o kadar da manevi gücü yüksek bir mesleği icra etmekteyiz.

Teknolojinin hızla değiştirdiği, salgın hastalıklar, doğal afetler gibi birçok etmen ile mücadele ettiğimiz bu dönemde meslektaşlarımızın üzerine düşen görevler de artmıştır. Ülkemiz ve ilimizde evlerimize kapandığımız 1,5 yıllık süreçte çevrim içi dersler ve veli toplantıları yaparak çocuklarımıza ve velilerimize uzaktan destek vermeye devam eden sizler; salgın ile mücadele için Valiliğimizce oluşturulan gruplarda aktif görev alarak toplum sağlığı için de büyük bir fedakârlık gösterdiniz.

Artık okullarımızda yüz yüze devam ettiğimiz eğitim öğretim faaliyetinin devamını sağlamak için okullarımızda gerekli tedbirlere uymaya, çocuklarımızın sağlığının korunmaya ve başarıları için maskelerinizi takarak ders anlatmaya devam etmektesiniz. Unutmayın ki bizler, sizlerin gösterdiği bu gayret ve fedakârlığı en yakından gören ve sizlerin ülkemiz için önemini sadece 24 Kasımlarda değil her gün bilen kişileriz.

Bu düşüncelerle; Ülkemize, ilimize hayırlı evlatlar ve vatandaşlar kazandıran çok kıymetli emekli öğretmenlerimizin, okullarımızda tüm gayreti ile fedakârca çalışmaya devam eden ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor;

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehit öğretmenlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.

Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.”

Program, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılında emekli olan öğretmenlerimize Hizmet Şeref Belgelerinin; düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon alanlarında yarışmaya katılıp dereceye giren öğrencilerimize ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Dilan Şahinbaş