YEREL
Giriş Tarihi : 25-09-2021 11:43   Güncelleme : 25-09-2021 11:43

Öğrencileri Tedirgin Eden Sorun

Artvin Çoruh Üniversitesi Arhavi Yerleşkesinde yer alan Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin yüz yüze eğitim sevinci yarım kaldı.

Öğrencileri Tedirgin Eden Sorun

Geçtiğimiz günlerde Artvin Çoruh Üniversite rektörlüğü derslerin %40’ının yüz yüze %60’ının uzaktan eğitimle yürütülmesine karar verdi. Yüz yüze eğitimin başlayacağının duyurulmasıyla birlikte öğrenciler kalacak yer arayışına girdi. Fakat 169 kişilik kapasiteye sahip Arhavi Kredi ve Yurtlar Kurumu tamamen dolmuş olup yaklaşık 350 öğrenci açıkta kalmıştır. Bir kısım öğrenci ev tutmuş olmasına rağmen yüksek kira fiyatları öğrencileri oldukça kısıtlamaktadır. Henüz ek yerleştirmeler dahi olmadan bu kadar öğrencinin açıkta kalması kalacak yer sorununa sebep olmasının yanı sıra, öğrencilerin kayıt dondurma ya da tercih etmeme gibi sorunları da beraberinde getiriyor.

Yaklaşık 350 öğrenci boşta kaldı yurtlar boş ama öğrenci kalamıyor

Anadolu lisesi yurdu 75 kişilik ve şu an 23 kişi kalıyor. İmam Hatip yurdu 25 kişilik Anadolu lisesi yurdundakileri imam hatip yurduna alınırsa eğer 75 kişilik yeni bir yurt olacak öğrencilerin yüzü gülecek faydalanabilecekler fakat Milli Eğitim vermiyor KYK almıyor ÇAYKUR lojmanları bomboş vaziyette duruyor.

Arhavi’de yer alan boş MEB öğrenci yurtları ve Gençlik Spor Müdürlüğü Tesisleri’ne rağmen prosedürü aşamaması sebebiyle öğrencilerin kalacak yer sorunu hala çözülemedi. Son olarak ÇAYKUR’un yeni yapılan boş lojmanları gündeme gelse de hala belirsizlik devam etmekte.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Ölmez, yaptığı açıklamada öğrencilere kalacak yer konusunda yardımcı olmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını fakat bu süreçte yetkililerden ve halktan öğrencilerimize sahip çıkması gerektiğini dile getirerek “Çözüm önerisi bizden gereği sayın valimizden” dedi.