YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 11:37   Güncelleme : 15-09-2021 11:56

“Öğrenciler ve esnaf mağdur olacak”

Artvin MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, Artvin Çoruh Üniversitesi’nin 2021-2022 eğitim öğretim yılı hakkında aldığı karara ilişkin bir açıklama yayınladı.

“Öğrenciler ve esnaf mağdur olacak”

Kılınç, uzaktan eğitim kararının öğrencileri ve esnafları mağdur edeceğini ifade etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Artvin Çoruh Üniversitesi Senatosu’nun 07 Eylül 2021 tarihli toplantısında 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında uygulanacak eğitim yöntemi ve tedbirleri ile ilgili olarak alınan kararlardan ilki olan

“Tüm lisans ve ön lisans programlarında hazırlık sınıfı hariç 1. Sınıf derslerinin tamamının uzaktan eğitim ile diğer sınıflardaki derslerin en fazla %40’ının fizik mekân durumu dikkate alınarak uzaktan eğitim yolu ile yapılması”

Kararının hem yeni kayıt yaptıran yaklaşık 2500 öğrenciyi hem de başta barınma, yeme-içme gibi hizmet sektörü olmak üzere tüm esnafı mağdur edecektir.

Artvin Çoruh Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerin elektronik kayıt işlemleri, üniversitenin resmi internet sitesinde açıkladığı tarih olan 4 Eylül 2021- 8 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Senato kararının alındığı tarih olan 07 Eylül 2021’e kadar kayıt işlemlerini gerçekleştirmiş olan öğrenciler barınma ihtiyaçlarını gidermek için gerekli girişimlerde bulunmuş, barınma hizmeti sunan özel işletmeler de buna göre planlamalarını yapmıştır. Söz konusu Senato kararının kayıt tarihinden önce alınmaması, kayıt işlemini gerçekleştiren öğrencileri ve Artvin esnafını zor durumda bırakmıştır.

Artvin Çoruh Üniversitesi bir yandan “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler alanında ihtisas üniversitesi olma konumuyla Türk bilimine diğer yandan Artvin’in sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına olumlu katkılar sunmaktadır. Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin pandemi sürecinde aramızda olamamaları, şehrin sosyal ve ekonomik hareketliliğini önemli seviyede düşürmüştür. Ne yazık ki yukarıda belirtilen senato kararı ile yaşadığımız bu olumsuz sürecin bıraktığı izlerin silinmesi zorlaşacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi yaklaşık 2500 yeni kayıt öğrencinin (şehir nüfusunun yaklaşık %10’una denk gelmektedir) sağlayacağı katkılar göz ardı edilemeyecek boyuttadır.

Artvin Milliyetçi Hareket Partisi İl Yönetimi olarak Üniversite yönetiminden beklentimiz, çağdaş eğitim sisteminin olmazsa olmaz özelliklerinden biri olan “paydaş görüşü alınması” sürecini yürütmesidir. Bu bağlamda daha önce de Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin özellikle barınma konusunda yaşadıkları sorunları hem doğrudan üniversite yönetimi ile hem de farklı platformlar aracılığı ile kamuoyu ile paylaşmıştık. Ancak kalıcı tedbirlerin alınmaması ne yazık ki öğrenci tercihi sürecini olumsuz etkilemiştir.

Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı istatistiklere göre Artvin ilinin %85.7 aşılanma oranı ile %83.42 olan Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz.

İnanıyoruz ki Artvin Çoruh Üniversitesi’nin fiziksel koşulları, değerli çalışanları ve öğretim elemanları ile saygın öğretim üyelerinin gösterecekleri fedakârlık, bu kararın uygulanmasına gerek kalmadan 2021-2022 eğitim-öğretim sürecini sorunsuz bir şekilde yürütmeye yetecektir. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur”