YEREL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 22:39   Güncelleme : 27-09-2021 22:39

ÖĞRENCİLER KALACAK YER BULAMIYOR

ÖĞRENCİLER KALACAK YER BULAMIYOR

Üniversitenin açılmasına az bir süre kala öğrenciler Artvin’e gelmeye başladı. 1 buçuk yılık uzaktan eğitimin ardından yüz yüze eğitime geçecek olan öğrenciler okula yeniden başlayacakları için mutlu fakat barınma yeri bulmakta oldukça zorluk çekiyor.

Eğitim kenti Artvin’de öğrencilerin konaklama imkânının kısıtlı olması, var olan konaklama yerlerinin de pahalı olması velileri ve öğrencileri kara kara düşündürüyor.

“Sorun Var Çözüm Yok”

Artvin’de öğrencinin barınma sorunu olduğunu fakat bunun çözümü için somut adımlarım atılmadığını dile getiren öğrenciler, “Yetkililer bir buçuk yıllık zaman zarfında boş durmak yerine bir şeyler yapabilirlerdi. Uzaktan eğitimde derse bağlanma süremiz 20 dakikayı buluyordu alt yapıda sıkıntı yaşanıyordu olağan üstü durum dedik mecburen bir şeylere katlandık bari bu süre zarfında yurt problemini çözseydiler de sorunsuz başlasaydık eğitime. KYK yurdu çıkmaz özel yurda yerleşirsin, özel yurt yok apart bakarsın yeterli apart yok, ev var öğrenciye yok. Misafir bile kabul etmiyorlar çoğu öğrenci gitti” diyor.

“Ev Sahipleri Öğrenciye Bilenmiş Gibi”

KYK yurdu çıkmayınca ev arayışına giren bazı öğrenciler ev sahiplerinin olumsuz tutumundan oldukça rahatsız olduklarını aktarıyorlar. Uçuk fiyatlar karşısında şaşırdıklarını belirten öğrenciler “Eşyasız 1+1 eve 2 bin Türk lirası kira istiyorlar. Birçok ev sahibi de ilanlara öğrenci aramasın diye not düşüyor.  Yerel halkı oldukça yardım sever bize evlerini dahi açtılar fakat bazı ev sahipleri bir yıllık süredeki kaybı öğrenciden çıkarmak istiyorlar gibi. Apart sahiplerine fiyatların pahalı olduğunu söylediğimiz zaman siz tutmazsanız başka biri tutacak zaten elinizi çabuk tutun diyorlar. Bu kabalıktan başka bir şey değil. Fiyatlar çok uçuk öğrenci burada barınamaz. Market giyim yiyecek her sektör çok pahalı.  Bazı apartlar elektrik su faturalarını karşılıyor onlar da yıllık 9 bin lira para istiyor. Okulun kapanma ihtimalinde de paranın yarısını geri alabiliyoruz. Biz burada ailemizden uzakta nasıl yaşayacağız? Herhalde dağa çıkıp oyukların içerisinde yaşayacağız” diye ifade ediyorlar.

Apartların Yıllık Ücreti 7 Bin İle 9 Bin Türk Lirası Arasında Değişiyor

Öğrencinin bin Türk lirası depozito ödeyerek kalabileceği apartın elektrik su ve yemek faturaları kişiye ait olması şartıyla 9 aylık taksitli fiyatı 7 bin 200 liraya denk geliyor. Peşin ödemede ise öğrenci 6 bin 500 Türk lirası karşılığında bir yıllık konaklama ihtiyacını giderebiliyor.

Elektrik su internet ısınmanın apart fiyatına dahil edildiği yerlerde ise 10 aylık (1 eğitim yılı) sürede konaklama tutarı toplamda 9 bin Türk lirasına denk geliyor.

Artvinli vatandaşlar ise ekonomik zorluklara dikkat çekerken öğrencilerin şehir için önemini bilip, öğrencilere Artvinliye yakışır şekilde yardımcı olunması gerektiğini belirtiyorlar. Artvin de esnaflık yapan Temel Okur da Artvin’in genel olarak pahalı bir şehir olduğunu belirtirken “Artvin her şeyiyle pahalı bir şehir. Öğrenciler Artvin için önemli, Artvin’in ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda gelişmesine katkısı yadsınamaz. Bu yılda yaklaşık 2 bin 500’e yakın yeni öğrenci Artvin’e geliyor. Ama birçok öğrenci barınma sorunu nedeniyle ya geri gidiyor ya da okulunu donduruyor. Çünkü yurt kapasiteleri belli, özel ve apart imkanları belli. Geriye kiralık ev seçeneği kalıyor. Bu noktada bizlere büyük iş düşüyor. Artvin’de ki kiralık ev sayısında da yetersizlik var ama en büyük sorun bazı ev sahiplerinin katı ve açgözlü tutumları. Normal zamanda bin-bin 500 civarı olan evler öğrenciler gelince 2 binleri buluyor. Bu tutum hiçbir şekilde Artvinliye yakışmazken diğer taraftan da farkına varmadan birçok öğrencinin geri gitmesine neden oluyor. İşte bu noktada karşılıklı makul şartlarda orta yolda buluşularak herkesin yararına olan sonuçlar oluşturmalıyız” diye konuştu. 

HATİCE DİLER