Yerel
Giriş Tarihi : 19-10-2022 11:09

Öğrenci Ayrı Şoför Ayrı Dertli

Öğrenci Ayrı Şoför Ayrı Dertli

Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler yerleşkesinde bulunan kampüs ve kız yurdundan dolayı bölgeye öğrenci sürkülasyonu gün içerisinde yoğun oluyor. Dolmuşlarda sıkışık ve ayakta yolculuk eden öğrenciler bu durumdan şikayetçi olurken şoförler ise artan yakıt maliyetlerinden dolayı ek sefer koyamayacaklarını ifade ediyor.

Üniversitelerin eğitim öğretime başlaması ile birlikte il genelinde hareketlilik yaşanmaya başladı. Hareketliliğin en yoğun yaşandığı ilçe Artvin Merkez olurken, Artvin Merkez’de de öğrenciler konaklamadan barınmaya, ulaşımdan yeme içmeye kadar bir çok alanda yaşamın ana noktasına geçtiler. Artvin’de öğrencilerle görüştüğümüzde en büyük sorunlardan biri konaklama olurken, bir diğeri ise ulaşım noktasında yaşanan sorunlar. Ulaşım noktasındaki sorunların en önemli bölümü ise Artvin Çoruh Üniversitesi’nin Seyitler Yerleşkesinde eğitim gören ya da Seyitler Bölgesi’nde konaklayan üniversite öğrencileri için yaşanıyor.

Seyitler Bölgesi’nde yaşayan öğrenciler ile her gün bu bölgeye gitmek durumunda kalan öğrenciler Seyitler Bölgesi’nin dolmuş hatları noktasında bazı talepleri bulunuyor. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan öğrenciler, Seyitler Bölgesi’ne günde bazen iki kez gidip gelmek durumunda kaldıklarını ve dolmuş hatlarının dolmasına rağmen kalkmaması ve de ayakta yolculuk yapmaktan dolayı sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler. Öğrenciler Artvin Şehir Merkezi’ne Seyitler Bölgesi’nden gelmek için iki dolmuş değiştirmek durumunda kaldıklarını bunun da sorun olmasına karşın artık bu duruma alıştıklarını belirterek ayakta seyahat etmeye ise bir türlü alışamadıklarını ifade ediyorlar. Açıklamalarda bulunarak dertlerini anlatan üniversite öğrencileri; “ Artvin’de üniversite eğitim görmek için memleketlerimizden geliyoruz. İlimizde bir çok önemli sorun yaşıyoruz. Konaklama noktasında sorunlarımıza çözümler aranıyor ancak sadece sorunumuz konaklamada değil. Evet, bu da büyük problem. Yurt noktasında sorun yaşayabiliyoruz. Eve çıkmak durumunda kalırsak da ev bulmakta sorun yaşıyoruz. Bu sorunla uğraşırken bir de dolmuş noktasında yaşadığımız sorunlar açıkçası bizi yoruyor. Bazen iki dolmuş değiştirmek durumunda kalıyoruz. Haydi buna alıştık ancak özellikle yolu rampa olan Seyitler Köy yolunda ayakta gitmek durumunda kalmamız bizi olumsuz etkilemektedir. Dolmuşların kalkış noktalarında oturaklar dolmasına karşın kalkmaması, ayakta yolcu almaları, tıkış tıkış gitmek durumunda kalmamız bize köy yolunda oldukça yoruyor. Seyitler Köyü yolu oldukça rampa ve virajlı. Bu noktada bizler sorunlar yaşıyoruz. Özellikle sıcak havalar ile soğuk havalarda tıkış tıkış yolculuk oldukça zor oluyor. Sabah saatleri ile akşam saatleri yoğunluğun en fazla yaşandığı saatler. Bu zamanlarda dolmuş sayısının arttırılmasını istiyoruz. Araçlara bindiğimizde araç doldu gidelim dediğimizde aracın tam dolmasını beklendiği bizlere belirtiliyor. Ayakta tıkış tışık gitmek istemiyoruz. Seyitler Minibüs Kooperatifinden araç sayısını arttırmasını talep ediyoruz. Yetkililerden bu noktada destek talep ediyoruz” dediler.

Köylülerde Minibüs Sayısının Artmasını Talep Ediyor

Seyitler Köyü sakinleri ise okulların açılması ile birlikte köy nüfusunun 5 kat arttığını ve mevcut minibüs sayısının artık yetersi kaldığını ifafe ediyorlar. KYK Yurtları, eğitim kurumları, Fen Lisesi ve Toki konutları ile birlikte mevcut minibüs sayısınin yetersiz kaldığını anlatan köy sakinleri zaman zaman oluşan kalabalık nedeniyle minibüslerde yer olmaması nedeniyle işlerine zamanında yetişemediklerinden dert yanarak servis sayısının artmasını talep ettiler.

Minibüsçülerde Kazanamamaktan Şikayetçiler

Seyitler Köyü Minibüs Kooperatifine bağlı minibüsçüler ise yılın belli bölümlerinde yolcu bulduklarını, yıl genelinde fazla kazanamadıklarını, birçok kez zararına yolcu taşımalarına karşın bu hizmeti yürüttüklerini belirtirken, ayakta yolcu almak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar. Yakıt masraflarının artmasından şikayette bulunan minibüsçüler ise bu noktada kendilerine destek verilmesi durumunda ayakta yolcu almadan ulaşımı sağlayabileceklerini sözlerine ekliyorlar.

Öğrenciler ayakta seyahat etmenin zorluklarından ve tehlikelerinden bahsedip dert yanarken, minibüs şoförleri de kazanamamaktan şikayet ediyor. Konuyla ilgili kişi, kurum ve kuruluşların konuya el atmaları beklenirken, her geçen gün artan öğrenci sayısı gerek şehir içi gerekse de Seyitler Köyü minibüs hattında araç sayısının artmasını zorunlu hale getiriyor.

Ayşe ÖZDER

Artvin'de HaberArtvin'de Haber