YEREL
Giriş Tarihi : 15-01-2022 11:27   Güncelleme : 15-01-2022 11:27

O tarihten sonra kadın cinayetleri arttı

O tarihten sonra kadın cinayetleri arttı

Eski nişanlısı tarafından öldürülen Avukat Dilara Yıldız, memleketi Samsun’da son yolculuğuna uğurlandı. Artvin Barosu Başkanı Avukat Ayla Varan cinayete kurban giden genç avukatın cenazesine katıldı.

Başkan Varan çok üzgün, olduğunu belirterek“Eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından öldürülen meslektaşımız Av. Dilara Yıldız’ın memleketi Samsun Bafra’daki cenazesine Türkiye Barolar Birliği, Ordu, Samsun, Giresun ve Ankara Başkanları olarak katıldık. ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ dedik.  Cemaat ve tarikatların saçma sapan nedenler öne sürerek hükümete baskı yaptı. İstanbul Sözleşmesi’ni yazıp, imzalayanlar, sözleşmeyi iptal etti, geri adım attı. O tarihten beri kadın cinayetleri daha da arttı. Nice Dilaralarımızı yaşatamadık” dedi.

Kadıncinayetleri toplumun travmatikağır kanayan yarası olduğunu dile getiren Varan, “Bu cinayetler aynı zamanda siyasidir. Çünkü kanun koyucular bu konu ile ilgili ciddiyetin ya farkında değil ya da az önce bahsettiğimiz, cemaat ve tarikatların oy tehdidi şantajına boyun eğmekteler. Yani siyasi ikballerini, bu alçak cinayetlerin önünde tutuyorlar.Unutulmamalıdır ki toplumun yarısı kadındır. Bu açıdan bakıldığında önce biz kadınlar gerekli tepkimizi fazlasıyla göstermemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

Artvin Baro Başkanı Ayla Varan açıklamalarını “O cemaatlerin oy tehdidi ile hareket ederek İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlere karşı toplumun yarısını oluşturduğumuz biz kadınlar tüm siyasilere tavır koymalıyız.Seçim beyannamesinde bu konuda maddesi bulunmayan hiçbir partiye kadınlar oy vermemelidir.

İşte o zaman bu cinayetlere karşı daha güçlü bir duruş sergilemiş oluruz. Eğer bunu yapamazsak daha kaç Dilara’mız cinayete kurban gidecek. Yeter artık. Yaşadığımız acılara dayanacak gücümüz kalmadı.Genç meslektaşımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz” ifadeleri ile sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş