YEREL
Giriş Tarihi : 16-08-2021 10:48   Güncelleme : 16-08-2021 10:52

Nakliye konusunda çözüm üretilmesi gerekiyor

Artvinli TV’de Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla yayınlanan “Artvin’de Esnaf Olmak” adlı programa TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Şahin Sermed konuk oldu.

Nakliye konusunda çözüm üretilmesi gerekiyor

Yeni Nesil Teknik Hırdavat Yapı Market işletmesinin sahibi olan Sermed, sektörde olan birtakım sorunlara değindi.

Nakliye konusunda ciddi anlamda sorun yaşadıklarından bahseden Sermed, “Bu soruna çözüm bulabilirsek daha da rahatlayacağız. Çözüm bulduktan sonra insanlara daha iyi hizmet sunabileceğimize inanıyorum” dedi.

“Birtakım dezavantaj var”

Yeni Nesil Teknik Hırdavat Yapı Market’in kurulum amacının sanayi olduğunu söyleyen Sermed, işletmeyi sadece inşaat malzemesindense yeni nesil çağa biraz daha ayak uydurarak yapı market tarzında bir yer olmasını istediğini söyledi. Sermed, “İnsanlar geldikleri zaman sepetle istedikleri malzemeyi alabiliyorlar. Birçok çeşit ürün bulabiliyorlar. Ürünlerin üstünde fiyat bilgilendirmesi de var. Bu konuda müşterilerden baya bir beğeni aldık. Fakat bazı şeylerin getirdiği dezavantajlar var. Çok malzemenin olması çok nakliyenin demektir. Zaten coğrafya olarak Türkiye’nin bir ucundayız. Bir ucunda olduğumuz için insanlara nakliye ile kaliteli ürünü uygun fiyata getirme şansımız biraz daha zorlaşıyor. Ayrıca nakliye bulmakta zorlaşıyor. Böyle olunca da insanlara daha pahalı bir ürün satmak durumunda kalıyoruz. Bu konuda vatandaşımıza karşı mağdur kalıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“En büyük sorun nakliye”

En büyük sorunun nakliye ve ürün pahalılığı olduğundan bahseden Sermed, il dışından gelen müşterilerin Artvin’deki ürün fiyatlarını yüksek bulduğunu belirtti. Sermed, “Yeni nesil teknik hırdavat 2013 senesinde ilk olarak inşaat ile başlamıştı. İsmi eskiden yeni nesil inşaattı. Burası ihtiyaçla ortaya çıktı. Burada inşaat üzerine iş yaparken ürün seçeneği çok yoktu. İnsanlar gelip de ürünü kendisi beğenmiyordu. Bu yüzden bu konuda fazlasıyla mağduriyet yaşadım. Bu tür sıkıntılar yaşıyorduk ama müşteriler için daha farklı bir şey yapalım dedik. Örneğin işletmemizde bir tornavidanın yüksek kalite de olanı da var orta kalite de olanı da var. Her bütçeye ve her ihtiyaca göre mal var. 28 bin kalem ürün satıyoruz fakat hala yok dediğimiz ürünler var. İnsanlar İstanbul, Ankara, İzmir gibi bölgelerden buraya geldikleri zaman aradıkları ürünü buralarda bulamıyorlar ve sıkıntı yaşıyorlar. Bulsalar bile alacakları ürün fahiş fiyatlara denk geliyor. Birinci olarak nakliye ikinci olarak ise nüfus azlığından ötürü birtakım sorunlar var. Nüfus az olduğu için ürün fiyatları normal olarak yükseliyor. Ayrıca burada ciddi anlamda nakliye sorunları yaşıyoruz. Nakliye bulamıyoruz ve insanlara sipariş verilen ürünü taahhüt ettiğimiz zaman getirmekte zorluk yaşıyoruz. Örneğin şantiye grubunda bir ürün geç getirildiği zaman zincirleme olarak diğer yerlere de takılıyor. Bu durum haliyle arkasından gelen işi de etkiliyor. Atıyorum aynı bina 1 yıl da İstanbul’da ve Ankara’da yapılıyorsa Artvin’de 1 buçuk seneyi buluyor. Ayrıca üretim yerlerinden uzağız. Bizim acil olarak üretim veya nakliye konusunda çözüm bulmamız gerekiyor. Bu sorunlara çözüm bulabilirsek daha da rahatlayacağız. Çözüm bulduktan sonra insanlara daha iyi hizmet sunabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

İki kat nakliye ihtiyacı gerekiyor

E- ticaret sisteminden zararlı çıkacağından bahseden Sermed, “E- ticaret konusunda çağa ayak uydurmak gerekiyor ama dışarıdan bakıldığı zaman burada ürün pahalı. Ayrıca ilk başta ürünü elimize alacağız ondan sonra E- ticarette satmaya çalışacağız ki bu sefer iki kat nakliye ihtiyacı ortaya çıkıyor. Şu an iş yerinde yedi yazın ise on kişiye çıkan personel var. Bu on kişilik personelin sonuçta bir gideri var. Bu işletmenin elektriği, faturası, vergisi, kirası, araçlarını da üstüne koyduğumuz zaman internetteki fiyatları yakalayamıyoruz ve maalesef rekabet edemiyoruz” dedi.

“İnsanların yaratıcılık ve sanatsal yönleri ön plana çıktı”

Pandemiden nasıl etkilendiğini anlatan Sermed, “Pandemiden bazen iyi bazen kötü olarak etkilendik. Bazı sektörler hiç iş yapamazken bazı sektörler güzel iş yaptı. İnşaat sektöründe insanlar daha farklı ürünler satmaya başladı. Mesela insanlar bu süreçte hobi ürünlerine daha çok yöneldiler. İnsanlar evdeyken oturduğu koltuğun tadilat görmesi gerektiğini fark ettiler ya da evde sıkıldıkları zaman televizyon izlemektense duvar boyamayı tercih ettiler. Bu süreçte insanların yaratıcılık ve sanatsal yönleri daha çok ön plana çıktı. Pandemiden sonra E- Ticaret’e baktığım zaman daha çok el yapımı ürünlerin satışa çıkmaya başladığını fark ettim. Fabrikalarda bu konuda dekoratif boya gibi farklı sektörlere yöneldi.” diye konuştu.