YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2021 11:44   Güncelleme : 16-04-2021 11:44

Müzisyenler Destek Bekliyor

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri olan müzik sektöründeki müzisyenlerden biri olan Gökhan Kumaş “ biz usta öğreticiler olarak elimizden geleni yapıyoruz, devletimizden de bu konuda yardımcı olmasını bekliyoruz” dedi.

Müzisyenler Destek Bekliyor

3 senedir halk eğitim merkezinde usta öğretici olan aynı zamanda da İbrahim Özbayrak müzik evinde özel kurs veren Gökhan Kumaş içinde bulunduğu müzik sektörünün pandemiden nasıl etkilendiğini anlattı.

Pandemi sürecini anlatan Gökhan Kumaş şu ifadelere yer verdi: “3 senedir halk eğitim merkezinde usta öğreticilik yapıyorum ve aynı zamanda İbrahim Özbayrak müzik evinde özel kurslar veriyorum. Halk eğitim kurslarında sosyal mesafeye çok dikkat edilse de öğrencilerin aileleri haklı olarak tedirginler ve kurslara yollamıyorlar. Bu yüzden bizde mağduriyetler yaşıyoruz. Halk eğitimdeki yetkililer, müdür bey yarımcı oluyorlar. Ama ne kadar yardımcı olursa olsunlar devletin bu kurslar hakkında bir prosedürü var. En az kaç öğrenci olması hakkında, ne kadar öğrenci olması gerektirdiği hakkında prosedürler var ona uyulmak zorunda. Bizde bu kurallara uyarak ilk önce öğrencileri saat bazında teker teker almaya başladık. Ama kurallar yine değişti. Şuanda kurs verecek öğrenci bulamıyoruz. Olsa bile 1 gün 2 gün geliyor. Sonra yine pandemi sebebiyle gelmiyor. Bu konularda çok sıkıntı çekiyoruz. Bu konu hakkında bir yardım olur mu olmaz mı bilmiyorum ama biz usta öğreticiler olarak, öğretmenler olarak elimizden geleni yapıyoruz. Devletimizde bu konuda yardımcı olmasını bekliyoruz.

Özel kurslardan bahsedecek olursam şuan Ramazan boyunca yasaklar geldi. Halk eğitim de kurslarımız az, özel kurslarımızda da yasaklar sebebiyle gelip gidemez hale geldiler. Ne yapacağımızı da bilmiyoruz işin açıkçası. Evet müzisyenlere Artvin’de bir yardım yapıldı. Ancak bu yardım yetmiyor. Şuan işsiz birçok müzisyen arkadaşlarımız var. Hepsi kara kara ne yapacaklarını düşünüyor. Baz arkadaşlarımız gerçekten zor durumda çünkü biz hadi usta öğreticilik yapıp halk eğitimden, özel kurslar vererek falan bir şekilde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ancak bazı arkadaşlarımız sadece canlı müzikten kazandığıyla geçiniyordu. Hal böyle olunca şuan çok sıkıntılı bir süreç yaşıyorlar. Şuan müzisyenlerin yaşadığı sıkıntılar çok görünmüyor. Çünkü burası Artvin herkes geçimini iyi kötü sağlıyor. Ancak büyükşehirdeki arkadaşlarımız bizim yaşadığımız sıkıntının 3 katı 5 katı daha fazla sıkıntı yaşıyor. Artvin’de benim haberim yoktu ancak müzisyenler arkadaşlara 3 ay boyunca 1000 TL lik bir yardım da bulunuldu. Ama 1000 TL lik bir yardım müzisyenin kirasına mı yetsin, faturasına mı yetsin, mutfak alışverişini mi yapsın yani bu yardım çok yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu yardımı 3 ay boyunca değil de 12 ay boyunca verseydiler en azından biraz faydası olurdu. Ancak 3 boyunca verilecek zaten toplam 3000 TL  bir asgari ücrete çalışan kişinin 1 aylık maaşı bu mu yardım şimdi. İşe girsin çalışsın diyorlar piyasa da iş yok herkes işçi çıkarma peşinde. Benim konservatuardan tanıdığım bütün arkadaşlarım hepsi işsiz durumdalar. İnsanlar günümüzde kendi okuduğu bölümle alakalı iş bulamıyor. Asgari ücreti çıkardılar 2800’ e tamam çok güzel ama özel sektördeki adam da elemanına zam yapmak durumunda kalıyor. Hal böyle olunca adam diyor ki ben bunlara zam yaptım. Bunu bir yerden çıkartmam lazım. O da sattığı ürüne zam yapıyor. Bunun önüne geçemiyorlar. Bu da herkesi etkiliyor.

Pandemi öncesinde ben canlı müzik yapıyordum, özel kurslarım vardı, halk eğitim de kurslarım vardı. Az az saat açıyorduk çünkü diğer branşlarda da çalıştığımız için o yüzden az kurs açıyorduk. Öğrencilerimiz çoktu her şekilde en az 30 tane öğrenciyle ders yapıyorduk. Şimdi de 10 tane öğrenciyle ders yapıyoruz. 10 taneyi bulamıyoruz bile en son 6 tane öğrenciyle ders yaptım varın siz düşünün.”