YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 11:02   Güncelleme : 26-05-2021 11:02

MÜZİKTE SON NOTA

Müzik sektörü risk altında yer alan gruplar arasında yerini koruyor.

MÜZİKTE SON NOTA

Artvin’de daha ne kadar devam edeceği tartışılır hale gelen Müzik piyasası son anlarını mı yaşıyor.

Özgür Genç, “  Artvin Müzik Merkezi iş yeri sahibiyim 20 yıla yakın müzikle uğraşıyorum şu anda masaüstünde sipsi yapıyorum. Eşimde benimle Yaklaşık üç yıldır burada müzik aletlerinin tamirini yapıyor ben burada olmasam bile bu mağzayı her türlü çeviriyor ve kendisi girişken olduğu için merak ediyor tel nasıl takılır enstrüman nasıl tamir edilir diye merak ediyor. Herkes yapabilir tüm kadınlar müzik alanında yer alabilir yapmalarını da isteriz açıkçası “ ifadeleri ile konuşmasına şu şekilde devam etti. 

Eğitimde ne yönde aksama oldu?

Pandemi sürecinde müzik sektörünün nasıl etkilendiğini açıklayan Genç, “ Yaklaşık 80’e yakın öğrencimiz vardı kendi alanlarında uzman öğretmenlerimiz var piyano, gitar, bağlama, tulum gibi alanlarda 5 tane öğretmenimiz çalışıyordu. Baktık 1 yıldır hiç bir şey olmuyordu tabi öğretmenlerimizde konservatuar mezunu olduğu için direkt bu aşamada askerliklerini bitirsinler şimdi çoğunu gönderdik askere eğer ki önümüzdeki eylül ayında pandemi süreci iyiye giderse tekrardan devam etmeyi düşünüyoruz “ ifadelerini kullandı.

Canlı müzik

Evlilikten önce canlı müzik için sahne alan Genç şu anki süreçte yer alan diğer meslektaşları için şu ifadeleri kullandı “ Ben evlenmeden önce daha öncesinde yapıyordum kafelerde, barlarda, düğünlerde her yerde yapıyordum. Tabi onlarda bu dönemde problem yarattığı için şu an söz konusu değil. Artvin’de yaklaşık 200’e yakın müzisyen arkadaşlarımız var hepsi konservatuar mezunu ve yöresel sanatçı herkes böyle işletmelerde performansını sergileyip ekmeğini kazanıyordu. Pandemiden dolayı hiçbir yere gidemediler ve hepsi mağdur kaldı örneğin benim belli bir sermayem vardı bunlar müzik aletlerimdi ama bende sata, sata sermayemi tüketmeye başladım. Önümüzdeki yıl bu müzik alanında toparlayamasak başka bir sektöre geçmeyi düşünüyorum. Müzisyen olmama rağmen belirli bir sermayem olmasına rağmen garantisi yok artık müzisyen olmak çok zor “ dedi.

 Müziğe veda edenler

Zorlu süreçte müziğe olan iradenin kırılma riskinin olduğunu anlatan Genç, “ Bir müzik öğretmeni atanması için 65 puan KPSS’den alması gerekiyor. Belli bir eğitim bilgisi olması lazım ki KPSS’ye girsin. Bu durumda 65 puan almakta zorlanan arkadaşlarımız var tabi okul bitince direk askerlik var KPSS var bir sürü sorun var onlarda daha hayata yeni başlayacakları için zor süreçten geçiyor. Birde şöyle bir durum var konservatuarda yer alan birçok bölüm var artık onların formasyonlarını almaları gerekiyor müzik öğretmeni olabilmeleri için gerekiyor. Son birkaç yılı var artık onunda müzik öğretmenliği yapabilmeleri için gerekli belgeleri almaları gerekiyor “ ifadelerine yer verdi.

İlerideki planlar

İlerleyen süreçte yapmayı planladığı etkinlikler hakkında bilgi veren Genç, “ En başta tulum çaldığım için ulusal bir alanda tulum festivali yapmak istiyorum. Belli bir alanda para kazanmak değil gerçek müzisyenlerin bir araya gelerek güzel bir festival yapmasını isterim bunun için belediye ve valilik tarafından insanları desteklemesini düşünüyorum. Artvin’de hiç çadır festivali yapılmadı bu zamana kadar Kafkasörde yapılabilir konaklamalı şekilde çok güzel olacaktır. Hopa’dan, Borçka’dan İlçelerimizden başka öğretmenleri çıkartıp buradaki öğrencilerimize daha fazla eğitim sağlamak için elimizden geleni yapmak adına böyle bir çalışma yapmak isterim. Bunlarda pandemiden sonra ancak olacak “ ifadeleri ile sonlandırdı.