YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2021 11:24   Güncelleme : 19-04-2021 11:24

MÜZİK RUHUN GIDASI

16 yaşında bir Lise öğrencisi olan Zeliha Çay birçok kişiye örnek nitelikte yapmak istediği ve yaptığı hobilerdeki başarılarını anlattı.

MÜZİK RUHUN GIDASI

Bağlama çalmaya ne zaman ve nasıl başladığını anlatarak başlayan Çay, ‘’Bağlama çalmaya Anasınıfında başladım bir komşumuzun bağlaması vardı. Merakla başladım ilk zamanlar bağlamasını ödünç almaya başladım kendime bağlama aldım çalmayı başaramayınca 2. sınıfta kursa gittim. Birkaç sene programlar vs. oldu gençlik merkezinde ondan sonra akule de devam ettim orası da kapanınca kendi evimde belli bir süre çaldım. Ondan sonra baya bir süre ara verdim ortaokula geçince sınav stresidir vs. 7. Sınıfta tekrar programlarımız oldu müzik öğretmenim sayesinde tekrar bağlamayı elime aldım. Liseye geçince 9.-10. Sınıflar arasında tekrar bir ara verdim bağlama çalmaya ama son zamanlarda yabancı şarkılara merak sardığım için bağlamayı tekrar elime aldım ‘’ dedi.

Resim ve şiir alanındaki ödüllerini ele alan Çay , ’’ Ben resim çizmeyi çok seviyordum küçükken anasınıfında resim öğretmenimiz vardı. Resimlerimin iyi olduğunu görünce beni bir yarışmaya soktu bu yarışmada da derece yapınca annem resimdeki yeteneğimi fark etti ilkokula geçince de sürekli böyle devam etti işte resim yapma becerimi geliştirmek için kurslara gittim. Öğretmenlerimde bana çok destek oldu çok teşekkür ederim onlara da.  Bu şekilde zaten sıkılınca duygularımı resimde bulmaya oraya dökmeye başladım benim için bir parça gibi olmuştu bir arkadaş gibi. Her şekilde resim yaptığım için 7/24 bu şekilde gelişim fark ettim kendimde. Şiir olarak ise öğrendiğim şarkılardan yaptığım okumalarla böyle geliştirdim kendimi yaptığım resmi şiire veya şarkıya döktüğüm olmuştu. İlkokuldan liseye kadar devam etti lisede de işte sınav yoğunluğu gibi durumlar olunca bir şekilde ara vermek zorunda kaldım ama yine katılmaya devam edeceğim inşallah ‘’ ifadelerine dikkat çekti.

Resim ve müzik alanlarında devam etmekle ilgili düşüncelerini açıklayan Çay, ‘’Tam olarak bilmiyorum ama şöyle diyebilirim müzik alanında hiç düşünmedim ama resim alanında düşündüğüm oldu. Tabi teknolojinin gelişmesi ile de işte mimarlık, tasarım teknolojinin gelişmesi ile birlikte resimle ilgili bir alan pek kalmadı gibi geliyor bana onun yerine küçük bir atölye olabilir. Mesela uçak ve uzay mühendisi olmayı planlıyordum onun için çalışmayı düşünüyorum. Uçak ve uzay mühendisi olduktan sonra yandan küçük bir tane atölye açabilirim ya da psikolog olabilirim. Çocuk psikiyatristi çocuklara resim yaptırabilirim ya da bir resim atölyesi açabilirim çocuklar için her şeyin başı yani temeli çocuklar olduğu için her şey çocuklukta hallediliyor çocukken temellerin atılması insan o şekilde büyür diyebilirim ‘’ dedi.

Otizmli bir kardeşinin olduğundan ve bunun zorluklarına değinen Çay, ‘’Biraz zor oluyor açıkçası hem benim için hem ailem için bazen hepimizin uyumadığı zamanlar var özellikle uyku problemleri yaşayabiliyoruz. Hem kendi sorunlarının bazen ağrısı oluyor ifade edemiyor kendini tüm ev ayakta oluyor ya da tüm apartman o gün boyunca ayakta oluyor. Uykusuz oluyorum bende bazen, bazen ailecek uykusuz oluyoruz bu durum benim derslerimi de etkiliyor tabi ki bu yüzden çocuklarla ilgilenmek istiyorum ve çocukları seviyorum ‘’ ifadelerini kullandı.

Kendi hayat planlarına yer veren Çay, ‘’Belki bir şekilde yurt dışında okuma şansım olabilir diye düşünüyorum. O yüzden de yabancı dilimi geliştirmeye çalışıyorum belki bir şekilde Japonya da, İngiltere de veya Fransa da okuyabilirim. Belki iş kurarım orada ve Türkiye ye geri dönerim belki planlarım biraz geniş inşallah yapacağıma inanıyorum ‘’ dedi.

Pandemi döneminde uzaktan eğitimin yararlarına vurgu yapan Çay, ‘’Uzaktan eğitim aslıda bazı şeyleri fark etmemi sağladı yani kendi potansiyelimi fark etmemi sağladı. Hem okulda hem evde bir şekilde halledilebiliyor yani bazı kaçırdığım dersler oluyor ya da girmediğim dersler oluyor. Onu kendimin başarabileceğini fark ettim isteyince, çalışılınca yapılabileceğini bu şekilde ve artıları da oldu benim için artılarda şunlar resim, şiir, müzik ve aile yapısı olarak artıları oldu. Bunları bir şekilde dengede tutmaya başladım uykusuzluk sorunlarını aşabildim mesela gece 4 de yatıp 6 da kalkmayı öğrendim. Ya da günümü 2 saatlik uyku ile geçirmeyi ya da 2 saat uyku sonra gün içerisinde 15 dakika şeklinde şekerleme gibi uyku düzenini kurdum ve bunu yapabildim. Bu iyi bir şey aslında çünkü hayat kısa ve yetiştirmem gereken birçok şey var okul, ev, aile, hobi gibi birçok alan var bunları kendime zaman ayırmak için yapabiliyorum artık uyku düzenini esnek hale getirdiğim için yani 10 saat uyuyorsam onu yarıya düşürdüm 5 saat bu iyi oldu diye düşünüyorum’’ dedi.