Yerel
Giriş Tarihi : 12-01-2023 16:29   Güncelleme : 12-01-2023 18:09

Mustafa Gürdal Başkan seçildi

Mustafa Gürdal Başkan seçildi

SS. Aşağı Maden Köyü Taşıma ve İşletme Kooperatifi, 1.Olağan toplantı gerçekleştirdi. Başkan seçilen Gürdal, “Yapılacak olan maden sayesinde oluşacak İstihdamdan ilk önce köylülerimiz faydalansın” dedi.

SS. Aşağı Maden Köyü Taşıma ve İşletme Kooperatifi, 1.Olağan toplantı yaptı. Başkanlığa sadece tek liste ile Mustafa Gürdal aday oldu. Açık oylama yapılan oylamada Mustafa Gürdal başkan seçildi. Toplam 135 üyesi olan SS. Aşağı Maden Köyü Taşıma ve İşletme Kooperatifi’nde ilk başkanı ve derneğin kuruluşunda büyük emeği olan Mehmet Genç onursal başkan oldu. Başkan seçilen Mustafa Gürdal, kooperatifin amaçlarını anlattı. Asıl amaçlarının yapılacak olan altın, bakır yeraltı madeninde ilk olarak köylü halkının istihdam edilmesi olduğunu belirterek “gerek taşeronların gerek ana firmanın yol, inşaat gibi aklınıza ne geliyorsa bütün işlerini yapabilmek. Bunda da üyelerimizin sermaye gücü ve kendilerini kullanabilmek. Bir anlamda madeni yapacak olan firmayı denetlemek için, buradaki oluşacak istihdamdan da köyümüzdeki işsiz olanlar faydalanabilsin. Asıl ama istihdamdan ilk önce köylülerimiz faydalansın” dedi.

SS. Aşağı Maden Köyü Taşıma ve İşletme Kooperatifi Başkanı Mustafa Gürdal, derneğin kuruluşunda büyük emeği olan Mehmet Genç onursal başkan olduğunu belirterek, “Fizik Öğretmeni olmama rağmen küçükken öğrendiğim mermer işini yapmaya devam etmekteyim. Bunun da tabi atanamamışlığımın etkisi var. Kooperatif konusunda çok fikir vardı, herkesin fikri vardı ama sağ olsun Mehmet Genç buna ön ayak oldu, destek oldu, bu insanları köyde bir araya getirdi. 2 yıl önce başladı, bizde yanındaydık, destek olduk. Kendisini benim yönetimde olduğum sürece onursal başkan olarak tayin ettik” ifadelerini kullandı.

Gürdal, dışarıda yaşayan köylülerin söylediklerine cevap vererek “Geçmişte bizim köyden büyük şehirlere gidenlere devlet, orada yer vermiş, burada yer vermiş ve hepsi demişki kızılcıkların dibin canımız çıksın diye. Bunları diyenlerin hiçbirisi Artvin’de bile yer yurt edinmemiştir. Köyün seçmen nüfus sayısı 300 civarında bu da demek oluyor ortalama bin 200 nüfusu var Aşağı Maden köyünün. Kooperatifin toplam üye sayısı 135 kişi. Hemen hemen her aileden bir üyemiz var. Asıl amacımız bundan 50 yıl sonra çocuklarımız, torunlarımız, yeğenlerimiz bizlere bu köyün hiç mi sahibi yoktu diye dedikleri zaman, insanlar Van’dan gelip parayı almış siz hiç mi bir şey yapmadınız diye sordukları zaman biz bu faaliyeti başlattık ya başardık buralara getirdik ya da başaramadık diye diyeceğim” ifadelerini kullandı.

Kooperatifin amaçlarını anlatan Gürdal, asıl amaçlarının yapılacak olan altın, bakır yeraltı madeninde ilk olarak köylü halkının istihdam edilmesi olduğunu belirterek “Kooperatifin avantajları, biz ilk giriş aidatlarını çok komik rakamla başlattık 3 bin lira gibi, bunun sebebi diğer kooperatiflerde milyonlara varan hisseler oldu ve biz eğer biz bunu becerebilirsek zaten 3 bin lira ile giren insanlar, hayal edemeyecek sermayenin ortağı olacak. Hem kasaphem nalburhem market açmak akabinde asıl faaliyet başlayana kadar gerek taşeronların gerek ana firmanın yol, inşaat gibi aklınıza ne geliyorsa bütün işlerini yapabilmek. Bunda da üyelerimizin sermaye gücü ve kendilerini kullanabilmek, Kimisi şofördür kimisi mimardır kimisi mühendistir kimisi esnaftır kimi müteahhittir bunlarla faydalanabilmek. Bir anlamda madeni yapacak olan firmayı denetlemek için, buradaki oluşacak istihdamdan da köyümüzdeki işsiz olanlar faydalanabilsin. Asıl amaç istihdamdan ilk önce köylülerimiz faydalansın” dedi.

Ayşe Özder

Artvin'de HaberArtvin'de Haber