YEREL
Giriş Tarihi : 03-09-2021 11:19   Güncelleme : 03-09-2021 11:22

“Müslüman sadece dünya kârına bakmamalı”

Artvin İl Müftü Yardımcısı Recep Şahan, İslam’daki ticaret ahlakı konusundan bahsetti.

“Müslüman sadece dünya kârına bakmamalı”

“Ahilik, sanat ve bilimin esas alındığı bir teşkilattır”

Ahiliğin ne olduğunu açıklayan Şahan, “Ahilik, kökü Arapça olan bir kelimedir. Ahilik kelimesinin Türkçe deki akı kelimesinden geldiğini söyleyenler vardır. İran’ın Hoy şehrinde dünyaya gelen ölümü 1262 yılına tekabül eden Ahi Evran, Ahilik teşkilatının kurucusudur. Zatın kurmuş olduğu bir teşkilattır. Bu teşkilat, kardeşlik, cömertlik, yiğitlik, fedakârlık, doğruluk, dürüstlük, sanat ve bilimin esas alındığı bir teşkilattır. Bu kavramlar teşkilatın ilkeleridir. Anadolu coğrafyasında ahilik, Anadolu’ya göç eden Türkmenlere iş imkânı sağlamıştır. Aynı zamanda tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman, vasıflı bir meslek sahibi ve üretici haline getirilmesine katkı sağlamıştır. Bu teşkilat kendi aralarında kazandıkları paranın bir kısmını sandık oluşturup ihtiyaç sahiplerine ulaştırmışlardır. Ahilik teşkilatı bütün prensiplerini dinin asıl kaynağı olan Kuran ve sünnetten alıyor” ifadelerine yer verdi.

“Helal ’den gelmesi ve yine helale gitmesi gerekiyor”

Ahilik teşkilatının içerisinde bulunulduğu zaman olması gereken şeylerden bahseden Şahan, “Vefa, doğruluk, cömertlik, emniyet, tevazu, affedici olma ve tövbe etmedir. İçki içmek, zina yapmak, yalan konuşmak, gıybet etmek ve hile yapmak gibi davranışlarda bulunanlar ise bu teşkilattan atılmaktadır. Yüce Rabbimiz insanı en değerli varlık olarak yarattığını beyan ediyor. Ayrıca başıboş olmadığımızı söylüyor. Dolayısıyla kırmızı çizgilerimiz olan helal ve haram olan birtakım şeyler var. Rabbimiz biz insanlara bu kuralları koymuş bizlerde bunlara uymak zorundayız. Gelen şeye nereden gelirse gelsin diyemediğimiz gibi nereye giderse gitsin de demeyeceğiz. Helal ’den gelmesi ve yine helale gitmesi gerekiyor. Bir ayette ticari ilişkileri batıl yollarla yapmayın diye geçiyor. Faiz, stokçuluk, aldatma, hile gibi gayri meşhur her şeyi batılın içine koyabiliriz. Ayetin devamında razı olacağınız ticareti yani normal ticaret kurallarına göre yapın diyor. Bakara suresinde ise işlerinizi yürütmek için rüşvet vermeyin ya da almayın diye geçiyor. Rabbimiz rüşvet alanda, verende ateştedir diyor” dedi.

“Müslüman sadece dünya kârına bakmamalıdır”

Müslümanların ticaret yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Şahan, “Bir ticaret erbabının helal ve haram kavramları kırmızı çizgisidir. Ne kadar para kazanayım dan ziyade helal mi yoksa haram mı kazanıyorum diyerek bakması gerekiyor. Kumar, faiz bu gibi şeylerden gelir elde edilemez çünkü haramdır. Müslüman sadece dünya kârına bakmamalıdır

Kâr deyince kasaya, cebe giren parayı düşünüyoruz. Kâr anlayışı bundan ibaret değildir. Öyle bir kâr anlayışı olmalı ki ucu cennete dokunmalıdır. Ucu cennete dokunuyorsa kârlı olan sizsiniz. Ucu cehenneme dokunduruyorsa kârlı değilsiniz. Bir ticaret erbabı bunu düşünmek zorundadır. Allah’ın haram kıldığı bir işle iştigal edemez. İçki içen, kumar oynayan, kamu malına el uzatan, vergi kaçıran bir anlayış asla kabul edilemez” diye konuştu.

Kevser SARIKAYA