YEREL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 11:49   Güncelleme : 15-11-2021 11:49

Muhtarların Sorunları Meclise Taşındı

Muhtarların Sorunları Meclise Taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili gerçekleştirdiği meclis konuşmasında muhtarların yaşadıkları sorunları dile getirerek CHP olarak muhtarlar ile ilgili 105 maddelik kanun taslağı hazırladıklarını belirtti.

CHP’li Bayraktutan var olan 82 kanun ve 354 maddede bir mahallenin en güvendiği kişi olan muhtarlarla alakalı yasal bir düzenleme olmadığını belirterek, “82 kanunda 354 maddede muhtar adı geçiyor ama biz muhtarların yetki görev ve sorumluluklarını belirleyen sosyal haklarını düzenleyen bir muhtarlık kanunu parlamentodan geçirmedik. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu olarak 105 maddede hazırlamış olduğumuz taslağı parlamentoya sunuyoruz ve bunu önümüzdeki dönemde muhtarların sorunları açısından hiçbir problem yaşamayacakları, kendi güvencelerini taşımayacakları, sorun taşımayacakları bir düzeni vadediyoruz” dedi.

Muhtarlık evi talebi

Muhtarların yaşadıkları sorunları ve buna ilişkin parti meclis gurubunun hazırladığı 105 maddelik taslak hakkında bilgi veren Bayraktutan şu ifadeleri kullandı:

“Bir muhtarlık kanunu mutlaka olması gerekir. Bunun dışında birleşik oy pusulasında muhtarların isimlerinin olmaması, muhtarların birleşik oy pusulalarında milletvekilleri, belediye başkanları il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri gibi temsil edilmemelerinden dolayı ciddi bir sorun yaşıyor. Şu anda kulağımıza geliyor ki muhtar seçimlerinin yerel yönetim seçimlerinden ayrıştırılarak ayrı bir seçim yapılmasıyla ilişkin bir hazırlık var. İnsanlar yerel yönetim seçimlerine bile ilgi göstermiyorlar neredeyse. Muhtarlar, insanların yerel seçimlerde dahi göstermediği ilgili muhtarlık seçimlerinde göstermemeleriyle alakalı bir kaygıyı yüreklerinde taşımaktadırlar. Bir muhtarlık evinin yapılmasıyla ilişkin talepleri var. İmar planlarında işlenerek, aynı nasıl diğer kamu kurumlarında alakalı evler varsa muhtarlar da kendilerine özgü bir muhtar evinin olmasıyla ilişkin talebi yeniliyorlar.”

‘Gündeme getirilmesini talep ediyoruz’

Muhtarların ayrıca yardımcı personel talebi olduğunu dile getiren Bayraktutan, “Sayın Genel Başkanımız bunu birçok kez ifade etti. Toplumun bir bölüm bunu bir tebessümle karşıladı olayı anlamayanlar. Ama mutlaka bir yardımcı personelin muhtarlarda olmasına ilişkin talep var. Bu nasıl oluyor? İl özel idaresi olan yerlerde il özel idaresinden verilecek olan bir personelin belediye sınırları içerisinde olan muhtarlıklarda da belediyeler tarafından karşılanabilecek bir personelin olması muhtarların işlerini kolaylaştıracaktır. Bunların ücretlerini de ilgili kurumlardan karşılanmasıyla ilişkin gerçek anlamda bir talep var. Biz vaatlerimizde köy tüzel kişiliklerinin mutlaka kurulması ve köy tüzel kişiliklerinin iptal edilmesi nedeniyle özellikle bürokrasiyle boğuşan muhtarlıkların ve oradaki çevre halkının yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi açısından bir ciddi talebin olması ve bu sorunların gündeme getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Muhtarlara ayrı bir bütçe

Muhtarların ayrı bir bütçesi olması gerektiğine dikkat çeken Bayraktutan, “Bunun dışında diyoruz ki muhtarların ayrı bir bütçesi olmalı. Muhtarlar bir köyde bir mahallede bir yerleşim biriminde bir olay varsa ya da ihtiyacı olan kişilerle alakalı en iyi durumu bilen muhtarlar. Hükümet bilmiyor ama muhtar biliyor. Acil bir müdahale gereken hallerde bunların bağımsızca kullanabileceği bir bütçenin olmasına ilişkin bir talep var” diyerek bu talebin de mutlaka yasal düzenlemelerle yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Belediye meclislerinde muhtarların temsil edilmesi gerekiyor’

Sosyal yardımların yerine ulaştırılması konusunda en yetkili olanın muhtar olduğunu belirten Bayraktutan, “Özellikle sosyal yardımlarla alakalı yardımların yerine ulaştırılması anlamında bir mahallede ve yerleşim biriminde oradaki ihtiyaçları en iyi bilenin muhtar olduğunu biliyoruz ve muhtar bu konuda gerekli yasal güvenceye kavuşturulması sosyal yardımların muhtarlar aracılığıyla dağıtılmasıyla ilişkin mutlaka gerekenlerin yapılmasını istiyoruz. Bir yerleşim yerindeki muhtarların meclisleri yerleşim yeriyle alakalı kararlar alıyor. Sorunlarla ilişkin tartışma gündemi maddeleri yaratıyor. Ama ne yazık ki olayın asıl unsuru olması gereken muhtarlar masada yok. Biz mutlaka belediye meclisinde muhtarların temsil edilmesini, bulundukları mahalle ile alakalı sorunlar gündemde tartışılıyorken bunların da masanın etrafında bağlayıcı şekilde oylarıyla karar alma mekanizması içerisinde olmasını istiyoruz” dedi.

‘Ortak noktada buluşulmasını temenni ediyorum’

CHP’li Bayraktutan, muhtarların sorunlarıyla ilgili yaptığı meclis konuşmasını şu ifadeleri kullanarak devam etti:

“Bunun haricinde mutlaka ve mutlaka Türkiye Muhtarlar Birliği'nin kurulmasını istiyoruz. Muhtarlar bir de şunu istiyorlar; bakın geçen hafta Artvin'den merkez muhtarları benim misafirim oldular. Üç dört gün boyunca parlamentoyu ve Ankara'da önemli yerleri ziyaret ettiler. Ne yazık ki maaş kavramıyla muhtarları yan yana koymadığımız için ödenek diye bir garabeti muhtarlara layık gördüğümüz için görevlerinden ayrıldıkları andan itibaren, görev süresinde orada bulunmadıkları için maaş alamıyorlar, ödenekleri tamamlayalım lütfen.

Bizim muhtarları anlayabilmemiz için, muhtarların kamu görevlisi olduğunu anlayabilmemiz için Türk Ceza Kanunu'nun zimmet, ihtiras, irtikap gibi o dar kalıpları içerisindeki kamu görevlisi sıfatıyla hatırlamamamız gerekiyor.

Mutlaka muhtarların bu biraz önce ifade ettiğimiz sosyal haklarıyla, mali haklarıyla alakalı parlamentonun ortak bir noktada buluşmasını, muhtarların sorunlarının bir an önce bu sorunlardan uzaklaştırılması anlamında muhtarlara refah düzeyinin güzel olabileceği ortamı sunma anlamında partilerin ortak bir noktada buluşmasını temenni ediyorum.”