YEREL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 12:58   Güncelleme : 20-10-2021 12:58

Muhtarlar Türkiye İçin Görevde

Muhtarlar Türkiye İçin Görevde

Artvin Muhtarlar Derneği, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeni ile dün Milli İrade Meydanı’nda bulunan Atatürk heykeli önüne çelenk koyarak tören düzenledi.

Milli İrade Meydanında Artvin Muhtarlar Derneği tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeni ile düzenlenen törene merkez ve köy muhtarları katılım gösterdi.

Törende konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Cin şu ifadeleri kullandı:

“Başbakanlığımız tarafından 19 Ekim 2015 tarihiyle 11 sayılı genelgesiyle, Muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verilen Bu günün ‘Muhtarlar Günü’ ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarak hepinizi saygı ve sevgiyle selamlayarak konuşmama başlamak istiyorum. 1829 yılında 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sonra Anadolu'da Kastamonu Taşköprü'de kurulan muhtarlık müessesesi 192 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir. Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile anlatmak istersek Devletimizle vatandaşlarımız arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın 192 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden bir kurum olmasının yanı sıra toplumsal barışın sağlandığı en önemli müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır.

Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi ‘Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.’ Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olarak, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş kişiler olarak hepimiz çok iyi biliyoruz ki son derece önemli bir makamda hem devletimiz adına hem de milletimiz adına büyük sorumluluklar taşıyoruz.

Bir bakıyorsunuz devletin halkla en sıcak temas noktası, güler yüzü ve şefkat eliyiz. Bir bakıyorsunuz halkın yönetime katılımının en önemli aracısıyız. Çalışmaları kolaylaştırarak kamu hizmet sunumlarında hız, etkinlik ve performansın arttırılmasında tam bir lokomotif görevi görmekteyiz.

Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde bizlere tanınan yeni imkanlar, özlük haklarımızda yapılan iyileştirmelerle cazip hale gelerek kendini yenileyen kurumların başında yer alan muhtarlık müessesi olarak en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışın' taşıyarak hem sevinçte hem de hüzünde halkımızın her zaman yanında ve hizmetindeyiz.

Bu anlamda Cumhurbaşkanımızın talimatları ile bakanlığımızda Muhtarlık Daire Başkanlığı kurulması ile muhtarlarımızın merkezi idare ile ilişkileri güçlendirilmiş ve vatandaş taleplerinin etkin şekilde ilgili kurumlara iletilmesini sağlamak amacıyla, bakanlığımızca "Muhtar Bilgi Sistemi' hayata geçirilmiştir.

Bunların yanı sıra bu vesile ile asıl dikkat çekmek istediğim önemli hususlardan birisi iki yıldır yaşadığımız pandemi dönemi ve üst üste gelen doğal afetler karşısında yaptığımız çalışmalarda gördük ki organizasyon ve liderlik vasfımızın da büyük bir önem taşıyor. Özellikle olağan üstü durumlarda hem devletimizin eli kolu olmak, hem milletimizin panik ortamına girmeden güvenini kazanarak hep birlikte sorunların üstesinden gelebilmek için görev tanımlarımız içinde olmasa bile olduğumuz bölgenin o andaki akıl kişisi olarak bütün zorlukları işbirliği ile millette birlikte ekip ruhuyla yönetebilmeyi sağlamak.

Bizler her konuda millet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği noktayız. Üzerimize her an başka sorumluluklarda gelebilir düşüncesiyle geleceğimize doğru miraslar bırakacak şekilde hareket etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemizde görev yapan mahalle ve köy muhtarlarımız olmak üzere tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Gününü kutluyorum. Bu anlamlı günün halkımıza görevlerini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyor, ebediyete göç etmiş olanlara Yüce Allah'tan rahmet, hayatta kalan diğer görev yapmış muhtarlarımıza da sağlık, mutluluk ve başarı temenni ediyorum.

Bu anlamlı günde muhtarlarımıza verdikleri önem ve değerlerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilettiğimiz her konuyu dikkate alarak değerlendiren ve çözümleri için her konuda tam destek olan İçişleri bakanımıza ve tüm emeği geçenlere şahsım ve muhtarlarımıza adına çok teşekkür ediyor minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Biz birlikteyiz, Türkiye için görevdeyiz.”