YEREL
Giriş Tarihi : 19-10-2021 11:28   Güncelleme : 19-10-2021 11:28

Muhtarlar Günü Kutlu Olsun

Muhtarlar Günü Kutlu Olsun

Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Cin Muhtarlar Günü nedeni ile mesaj yayınladı.

Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı, Tütüncüler Köyü Muhtarı Hasan Cin’in Muhtarlar Günü ile ilgili yayınladığı mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Başbakanlığımız tarafından 19 Ekim 2015 tarihli ve 11 sayılı genelgesiyle, Muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verilen bugünün “Muhtarlar Günü” ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarak hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

1829 yılında 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sonra Anadolu’da Kastamonu Taşköprü’de kurulan muhtarlık müessesesi 192 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir.

Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile anlatmak istersek Devletimizle vatandaşlarımız arasında bir köprü vazifesi görmektedir.

Muhtarlığın 192 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden bir kurum olmasının yanı sıra toplumsal barışın sağlandığı en önemli müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mührü’nden alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.’ Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olarak, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş kişiler olarak hepimiz çok iyi biliyoruz ki son derece önemli bir makamda hem devletimiz adına hem de milletimiz adına büyük sorumluluklar taşıyoruz.”