YEREL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 11:34   Güncelleme : 05-10-2021 11:34

Muhalefet İktidarın Vadettiğini Vadetmek mi

Muhalefet İktidarın Vadettiğini Vadetmek mi

YAR-SAV Kurucu Başkanı Hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşların hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodu olan 3600 Ek Gösterge kampanyasına dair değerlendirmede bulundu.

Eminağaoğlu “3600 Ek Gösterge Üzerine” başlığıyla yayınladığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Polisler, hemşireler dahil tüm sağlık çalışanları, infaz koruma memurları, öğretmenler ve din görevlilerine yani tüm bu meslekler mensuplarına 3600 ek gösterge verilmesi demek, devlet personel rejiminin temelinden yıkılması demektir.

Nitelik, yeterlilik ve donanım gerektirmeyen kadrolara atamalarda bile bu tazminatın verilmesi demek, sistemin çökertilmesi demektir.

Hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarına, infaz koruma memurlarına, öğretmenlere ve polislere 3600 ek gösterge verilmemesi, onlara karşı ötekileştirici, ayrımcı tutum takınmak değildir.

Hele de imamlara bile 3600 ek göstergenin verilmesi demek, personel rejiminde yer almaması gereken imamlara, (birçok mesleğin bile ayrıca üzerinde) özel ve üst derecede yer ayırmak demektir.

İmamların devlet memuru bile olmamaları gerekirken, devlette "çalışan ve emekli" özel bir imam sınıfı oluşturmak demektir.

Ek göstergenin yükselmesi konusu, emeklilikte belli düzeyde daha fazla emekli maaşı alınmasını sağlayan bir konudur.

Sorunun çözümü, ek göstergenin artırılması sorunu değildir.

Gerçek sorun, tüm emeklilerinin yaşam standardı sorunudur. Bunun aşılma yolu da emekli maaşlarının asgari bir düzeye çekilerek yükseltilmesidir.

Belirli meslekler üzerinden hareket edilerek, o meslekler sömürü konusu edilerek, emekli imamlar bile özel bir pozisyona/noktaya taşınmaktadır!

Bu ve birçok nedenle, ek gösterge artışı değil, emekli maaşlarının asgari belli düzeye çıkartılması savunulmalıdır.

Bu konu bile sömürü konusu edilip memur bile olmaması gereken imamlara, emeklilikte bile ayrıcalık yaratılıp, personel rejimine laiklik yönünden bir de böyle darbe vurulmamalıdır.

Anayasa'nın 2’nci maddesi de bunları gerektirmektedir!

Muhalefet etmek demek, iktidarın vaat ettiğini vaat etmek mi demek!”

Dilan ŞAHİNBAŞ