YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2021 10:59   Güncelleme : 10-08-2021 11:03

MİSGEP PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Avrupa birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen özellikle madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi projesi MİSGEP’in maden sektörü istişare programı gerçekleştirildi.

MİSGEP PROGRAMI GERÇEKLEŞTİ

MİSGEP programına; Vali Yardımcısı Aydın Göçer, İŞ-KUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kahraman Derece, İl Tarım Müdürü Dursun Okur, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, KOSGEB İl Müdürü Arif Ercan, İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Şentürk Ağırbaş, MÜSİAD Başkanı Celal Öztürk, Milli Eğitim İl Müdürü Fahri Acar, Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Bilal Taş, Bilim Sanayi İl Müdür Vekili Sabahhattin Dönmez katılım gösterdi.

Düzenlenen etkinlikte Takım Lideri Gökhan Güler MİSGEP hakkında bilgiler verdi. İnsanlık tarihinin  bu gezegen üzerinde mağaradan başlayıp Mars’a kadar süren muhteşem serüveni içerisinde elbette ki birkaç endüstrinin var  olduğunu, bunlardan 1’incisinin insanın kendisini fiziksel ve bedensel ihtiyaçlarını karşılayacağı tarım ve hayvancılık olduğunu diğerinin ise  insanoğlunun yaşamı boyunca hedeflediği yaşam kalitesini arttırabilmek amacıyla aklına gelen teknolojileri hayata geçirebilmek amacıyla uygulayabileceği, sağlayabileceği bir hammadde olduğunu ve bu hammaddenin madencilik olduğunu belirterek, “Dolayısıyla madenciliğe baktığımız zaman arkasındaki gücü, teknolojiye  olan ihtiyaçtan kaynaklandığını çok net bir şekilde görebiliyoruz. On birinci ve on sekizinci yüzyılların içinde sahip olduğunuz teknolojinin çok emekli simgelerden olmasından dolayı elbette ki ihtiyacımız olan elementlerde çok sınırlı fakat on sekizinci yüzyılda yaşanan sanayi devriminin sonunda bugün içinde bulunduğumuz teknolojiden dolayı sahip olduğumuz element sayısı üçten beşten bugün ellilere çıkmış durumdadır” dedi.

Bugün periyodik tabloya bakıldığında 118 element görüldüğünü, bu 118 elementin değişim formlarında bir araya geldiğinde mineral olduğunu, bu minerallerin değişim formlarına tekrar gelip kayaçlar olarak madencilerin bu kayalardan bugün teknolojide ihtiyaçları olan bu elementleri tek tek kullanmaya, kullanılmakta olmaya çalıştıklarını açıklayan Güler, “Bir örnek vermem gerekirse, ABD ile 1. Dünya ülkelerinde doğan yeni bir çocuğun hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı minerallere baktığımızda görüyoruz ki yaklaşık 50 gram altına ihtiyacı olacak. 431 kilogram bakır, 228 kilogram çinko, 395 kilogram kurşun, 128 ton kömür gibi değişik minerallere ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Peki dünyadaki genel averaja baktığımız zaman 2011 yılında dünyadaki averaj tüketimi hammadde olarak 33 kilogram olduğunu görüyoruz ki bunun 24 kilogramı hammadde olarak üretilmiş. Peki bizim ön görümüz ne?  2060 yılında kişi başına düşen 33 kilogramlık hammadde tüketiminin 45 kilograma çıkacağı. Dolayısıyla madencilik bizim artık vazgeçilmezlerimizden bir tanesi fakat elimizdeki elevit maden elementleri çok kıymetli. Dolayısıyla artık yeni bir termolojiden bahsediyoruz: Sorumlu madencilik. 3 temel parametreden oluşan sorumlu madencilik kovsepti içinde ne görüyoruz? İş sağlığı ve güvenliği, çevresel yönetim, ekonomik kalkınma ve toplum katılımı. Bu iş parametriği üzerinde ortaklaşan sorumlu madenciliğin tanımına baktığımızda bugün uluslararası madenciliğin tanımını nasıl açıklıyoruz” diyerek tüm paydaşları kapsayan ve bunlara saygı duyan, çevresel etkisini en aza indiren ve dikkate alan ve ekonomik ve finansal faydaların adil bir şekilde bölünmesine öncelik veren madencilik olarak tanımlandığını söyledi.

Bu konsept çerçevesinde Bakanlığın vizyonuna bakıldığında 4 vizyonun göze çarptığını ifade eden Güler, “Toplumsal değerler çerçevesinde bireyi ve aileyi güçlendiren sosyal hizmetler sunmak; İstihdamı artıran, düzenleyen, denetleyen tedbirler almak;  çalışma hayatını düzenleyen, denetleyen tedbirler almak; sosyal güvenlik sisteminin etkinliğini sürdürmek. Misyonumuz ise güçlü aile, mutlu birey ve çalışan ve üreten müreffeh bir Türkiye. Hedef ve amaçlarımız: Türkiye işgücü için insana yakışır işlerin oluşturulmasını hedefliyor. Proaktif yaklaşım modeli ile daha iyi çalışma şartlarının desteklenmesi, kamuoyunun bilgisini geliştirerek farkındalığın yaratılması,  madencilik sektörü özelindeki tüm paydaşların iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilerinin geliştirilmesi” dedi ve MİSGEP’in hedef grupları içinde çalışanlar ve işverenler; iş güvenliği profesyonelleri; STK'ler; öğrenciler; branş öğretmenleri olduğunu açıkladı.

Güler, konuşmasının devamında, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü çalışanları ile ilgili paydaşları sıraladı:

 “10.000 maden işçisine sağlık gözetimi ve tiyatro yoluyla İSG Eğitimi, 1800 üniversite ve meslek lisesi öğrencisi eğitimi, 135 maden meslek lisesi branş öğretmeni eğitimi, İSGinfo Assist dijital uygulama teknik içerik ve alt yapı hazırlığı, 13 bölümlük Güven Usta Çizgi filminin lansmanı, Madenciliğin ön planda olduğu 25 ilde 625 işveren için eğitim, 1800 mühendis ve iş güvenliği uzmanı eğitimi, Kamu spotu, teknik rehberler, eğitim ihtiyaç analizi ve odak grup toplantıları, Sektörel raporlar ve politika belgeleri, Farkındalık artırılmasına yönelik çalışmalar; MİSGEP İSGinfo görünürlük çalışmaları.”

Hedef Gruplara Yönelik Hizmet ve Eğitimlere de değinen Güler, İnteraktif seminerlerin verilmesi, 10.000 maden çalışanına sağlık, denetim hizmetinin verilmesi, İşverenler ve STK istişare toplantıları olduğunu belirterek sunumunu sonlandırdı.

MİSGEP programının açılış konuşmasını ise İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya gerçekleştirdi.

Cafer Uzunkaya yaptığı açılış konuşmasında; İş sağlığı ve güvenliğinde esas olan önleyici yaklaşımdır. Bir başka deyişle iş sağlığı ve güvenliği, iş işten geçmeden, olumsuzluklar yaşanmadan tedbirlerin alınması temeline dayanır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’muzun yürürlüğe girdiği tarihten 2020 yılı sonuna kadar Artvin ilimizdeki ölümlü iş kazalarında %45’lik bir azalma ile ciddi bir iyileşme kat ettik. Artvin’de 2013 yılına kadar maden sektöründe İSG hizmeti alan işyerimiz yoktu. Bugün ise bu oran %75’tir. Bu veriler ışığında olumlu bir ilerlemeden söz edilebilir, ancak ülkemizde iş sağlığı ve güvenliğini getirmeyi hedeflediğimiz seviye dikkate alındığında bu rakamları yeterli kabul edebilmemiz söz konusu değildir. İşte Genel Müdürlüğümüzce yürüttüğümüz tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi bugün burada toplanmamızın sebebi olan MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantısının temel hedefi de ülkemizde İSG kültürünü yerleştirmeye katkıda bulunmaktır. İş sağlığı ve güvenliğini arzu ettiğimiz seviyeye ulaştırabilme adına gayret içerisinde olan siz değerli katılımcılara kalbi şükranlarımı iletiyorum” dedi.

MİSGEP proje tanıtımı ile devam eden toplantıda, hem madencilik sektörüne hem de diğer çok tehlikeli sınıftaki sektörlere yönelik dünyadaki iş sağlığı ve güvenliği uygulama örnekleri, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında sunumlar yapıldı. Eğitimde soru-cevap oturumları ve çevrim içi anketlerle katılımcıların görüş ve önerileri de alındı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ