EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-09-2022 10:05   Güncelleme : 06-09-2022 10:46

Milli Teknolojinin Yıldızları Burada Yetişecek

Milli Teknolojinin Yıldızları Burada Yetişecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle Türkiye'de gençlerin, özellikle teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlanması amacıyla "Deneyap Türkiye Projesi" hayata geçirildi. Artvin’in de içinde bulunduğu 42 ilde kurulan ‘Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin açılışı gerçekleştirdi.

160 öğrencinin kabul edilceceği Deneyap Teknoloji Atölyedi, Artvin Gençlik Merkezi’nde faaliyet gösterecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Samsun Çarşamba Havalianı’nda düzenlenen TEKNOFEST’te Artvin ile birlikte Türkiye’nin diğer merkezlerinde hayata geçirilen Deneyap Teknoloji Atölyerlerinin toplu açılışını canlı yayında gerçekleştirdi.

Toplu açılış töreninde teknolojiye ve savunma sanayine ilişkin önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TEKNOFEST bizim, TEKNOFEST farklı bir gençlik. Tüm gücüyle ülkemizin geleceğine farklı bir ufuk çizgisi. 2018’de günlük katılımcı sayısı 550 bin gibi bu tür bir etkinliğe göre fevkalade bir sayı olarak gerçekleşmişti. Bugün sadece yarışmacı başvurusu 600 bine yaklaşan bir TEKNOFEST yaşıyoruz. 81 vilayette ve 107 ülkeden katılan 600 bin öğrencimizin 40 ayrı dalda yarıştığı şölene dönüştü” dedi.

Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrencilere ücretsiz olarak tasarım, üretim, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, yazılım, siber güvenlik, enerji, havacılık ve uzay, yapay zeka, nanoteknoloji ve malzeme bilimi, ileri robotik ve kodlama, mobil uygulama gibi 11 farklı başlıkta eğitim verilmesi planlanıyor.

Ayrıca öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında 81 ilde 104 atölye hizmet verecek.

Yeni kurulan ve ilk mezunlarını veren atölyelerin bulunduğu 42 ilde (Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkâri, İzmir, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon, Amasya, Artvin, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Iğdır, İstanbul, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak) öğrenci alımı gerçekleştirildi.

Açılışın ardından değerlendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Artvin’de Deneyap Atölyesi sınavına 281 öğrencinin katıldığını aktararak,

“Artvin’de açılacak olan Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almak isteyen gencin başvuruları alınmıştır. E-sınav, seanslar şeklinde gerçekleşmiştir. İkinci aşama olan uygulama sınavına katılma hakkı kazanan 281 aday, 1 Ekim tarihinde gerçekleşecek olan sınava katılacaktır. Sürecin sonucunda adayların e- sınav sonuçlarının yüzde 70’i ve uygulama sınavı sonuçlarının yüzde 30’u alınarak öğrenci seçim süreci tamamlanmış olacak” dedi.

Demirkıran, Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrencilere 3 yıl boyunca ücretsiz olarak Tasarım ve Üretim, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Yazılım Teknolojileri, Siber Güvenlik, Enerji Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, Yapay Zeka, Nanoteknoloji Ve Malzeme Bilimi, İleri Robotik, Robotik Ve Kodlama, Mobil Uygulama gibi 11 farklı başlıkta eğitimler verilecek. Programa katılan öğrenciler 3 yıllık bir süreçte hem temel teknoloji yetkinlikleri kazanma hem de özel ilgi alanlarında derinleşme imkânı elde edecek. Atölye programları ortaokul düzeyinde hâlihazırda 4. ve 5. sınıfta eğitim gören öğrencilere, lise düzeyinde ise 8,9 ve lise hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilere hitap ediyor” ifadelerini kullandı.

Malvina BİBİLASHVİLİ

AdminAdmin