YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2021 14:12   Güncelleme : 19-05-2021 14:12

MİLLİ MÜCADELE VE ULUSAL BAĞIMSIZLIK HAREKETİNİN BAŞLANGICI: 19 MAYIS

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetimi 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

MİLLİ MÜCADELE VE ULUSAL BAĞIMSIZLIK HAREKETİNİN BAŞLANGICI: 19 MAYIS

Basın açıklamasını Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü okudu..

Gümrükçü, basın açıklamasında milletin, Cumhuriyetin şanlı geçmişini bilerek onu koruyup aydınlık geleceğine sımsıkı sarılacağını ve içten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı ulusun her zaman Atatürk Cumhuriyeti’ni koruduğunu ve korumaya devam edeceğini vurguladı.

Mustafa Kemal Paşa’nın Milli Mücadeleyi başlatmak için maiyeti ile birlikte Samsun’a ayak basışından bu yana 102 yıl geçtiğini belirten Gümrükçü,  “1919’da da Ülkemizin durumu bir yazgı olarak kabul edilmemişti.  "Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına" inanan Mustafa Kemal, Samsun’dan başlayarak bütün ülkeye yansıyan ve yayılan bir kutlu mücadeleyi başlatmıştır. Milletimiz; 19 Mayıs 1919’u kutsal vatan topraklarında hür ve bağımsız olarak yaşamak uğrunda binlerce şehit verilerek yapılan Milli Mücadele ve Ulusal Bağımsızlık Hareketinin başlangıcı olarak kabul etmiştir” dedi.

Ulu Önder’in, Türk gençliğine güvencini her fırsatta dile getirdiğini ve kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti`ni Türk gençliğine emanet ettiğini vurgulayan Gümrükçü, “Gençlik, bir milletin geleceğidir. Bugün bizlere düşen görev Avrupa`nın en genç nüfuslu ülkesi olarak diline, kültürüne bağlı, özgür ve hür düşünceli, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan, toplumdan, dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmek; bu sayede de büyük ülkemizi medeniyetin beşiği haline getirmektir. Milletimiz, Cumhuriyetin şanlı geçmişini bilerek onu koruyup aydınlık geleceğine sımsıkı sarılacaktır. İçten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz her zaman Atatürk Cumhuriyeti’ni korumuştur ve korumaya devam edecektir” diyerek ulusun kurtuluş meşalesinin yakıldığı tam yüz iki yıl önce 19 Mayıs 1919 tarihi, Türk milletine birlik ve beraberlik, mücadele ve dayanışma ruhunun güzelliğini yaşamayı, dik durmayı ve boyun eğmemeyi,  tüm dünyaya sesini duyurmayı, Ulu Önder Atatürk'ün izinde yürüyecek yüzlerce nesiller yetiştirmeyi gösterdiğini ifade etti.

Gümrükçü basın açıklamasını, “Cumhuriyet Halk Partisi, ülke bütünlüğünün, Cumhuriyet değerlerinin yeniden tartışılır hale geldiği günümüzde, Müdafaa-i Hukuk temelinde, bağımsız, özgür yaşama uğruna canlarını veren kahramanların emanetinin savunulmasında üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle mücadeleyi sürdüreceğini kamuoyuna saygıyla duyurur” diyerek sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ