YEREL
Giriş Tarihi : 30-05-2022 12:54   Güncelleme : 30-05-2022 12:54

MİLLİ EKONOMİYE 64 MİLYAR KATKI

MİLLİ EKONOMİYE 64 MİLYAR KATKI

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Deriner Barajında 20 Mayıs 2022 tarihi itibariyle 13 milyar 705 milyon kWh enerji üretilmiş olup; milli ekonomiye 23 milyar 299 milyon TL katkı sağlandığını açıkladı.

Akca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Bu kapsamda Türkiye'nin en hızlı akan nehri olan Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan ve elektrik üreten Muratlı Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES ile Artvin Barajı ve HES ülke ekonomisine dev katkı sağladı.

MURATLI TBMM 85.YIL MİLLİ EGEMENLİK BARAJI VE HES

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 85. yılı münasebetiyle Muratlı TBMM 85.Yıl Milli Egemenlik Barajı ve HES olarak adlandırılan proje; Türkiye’nin en hızlı akan nehri olan ve Dünyanın da en süratli akan 10 nehrinden biri kabul edilen Çoruh Nehri üzerinde tamamlanan ilk barajdır.

Muratlı Barajının temelden yüksekliği 49 m olup; bölgede kil kaynaklarının yetersiz olması nedeniyle geçirimsizliği sağlamak maksadıyla, menba yüzü asfalt kaplamalı kaya dolgu tipinde inşa edilmiştir. Ülkemizin menba yüzü asfalt kaplamalı olan ilk ve tek baraj projesidir.”

Muratlı Barajının Kurulu gücü 115 MW olup ortalama yıllık enerji üretim miktarı ise 444 milyon kWh olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, ‘Muratlı Barajında 20 Mayıs 2022 tarihi itibariyle 6 milyar 658 milyon kWh enerji üretilerek milli ekonomiye 11 milyar 319 milyon TL katkı sağladığını söyledi.

BORÇKA BARAJI VE HES

Çoruh Nehrinin ikinci mavi gerdanlığı Borçka Barajının temelden yüksekliği 146 m olup kil çekirdekli zonlu kaya dolgu tipinde inşa edilmiştir.

Borçka Barajının gövdesi alüvyon zemin üzerine oturduğundan sızdırmazlığı sağlamak için maksimum 57,8 metre derinliğinde toplam 11.944 m² geçirimsizlik duvarı inşa edilmiştir.

Borçka Barajının Kurulu gücü 300 MW olup ortalama yıllık enerji üretim miktarı ise 1 milyar 39 milyon kWh olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA,’Borçka Barajında 20 Mayıs 2022 tarihi itibariyle 12 milyar 563 milyon kWh enerji üretildiğini ve milli ekonomiye 21 milyar 357 milyon TL katkı sağladığını açıkladı.

DERİNER BARAJI VE HES

Çift eğrilikli beton kemer tipinde inşa edilen Deriner Barajının temelden yüksekliği 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın 3. Dünya’nın da 6. en yüksek barajıdır.

DerinerBarajının kurulu gücü 670 MW olup ortalama yıllık enerji üretim miktarınınise 2 milyar 118 milyon kWh olduğunu açıklayan Genel Müdür AKCA,’Deriner Barajında 20 Mayıs 2022 tarihi itibariyle 13 milyar 705 milyon kWh enerji üretilmiş olup; milli ekonomiye 23 milyar 299 milyon TL katkı sağlandığını açıkladı.

ARTVİN BARAJI VE HES

Artvin Barajının temelden yüksekliği 180 m olup beton ağırlık tipindeki inşa edilmiştir.

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, ‘Artvin Barajının kurulu gücünün 332 MW olup ortalama yıllık enerji üretim miktarı ise 1 milyar 26 milyon kWh olduğunu belirterek Artvin Barajında 20 Mayıs 2022 tarihi itibariyle 4 milyar 738 milyon kWh enerji üretildiğini ve bunu maddi karşılığının8 milyar 54 milyon TL olduğunun altını çizdi.

Genel Müdür AKCA, son olarak Artvin İlinde işletmedeki Muratlı Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES ile Artvin Barajı ve HES olmak üzere 4 barajdan bugüne kadar toplam 37 milyar 665 milyon kWh enerji üretildiğini ve milli ekonomiye 64 milyar TL katkı sağladığını açıkladı.

Dilan Şahinbaş