YEREL
Giriş Tarihi : 25-08-2021 23:44   Güncelleme : 26-08-2021 00:34

Mikro kredi nedir?

Mikrofinans Artvin Şube Yönetici Yardımcısı Abdullah Kuru, Mikrofinans Artvin Şube Yöneticisi Feranaz Arzu Çalışkan ve Mikro kredi desteği alan Kadın Girişimci Songül Yılmaz Mikro Kredi programının işleyişi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Mikro kredi nedir?

“Amaç kadınlara sermaye sağlamak”

Mikro kredinin ne olduğunu ve bu sistemden kimlerin yararlandığından bahseden Çalışkan, "Mikro kredi genel hatlarıyla baktığımız zaman temelde bankalardan kredi alamayan ve sermayeye ihtiyacı olan, çalışmak ve ekonomik faaliyette bulunmak isteyen kadınlara yardımcı olmak için kurulmuş çok iyi bir sistemdir. Türkiye’nin genel şartlarına bakıldığı zaman kadınlar ekonomik faaliyetler konusunda şimdiye kadar hep geri planda kalmışlar. Mikro kredi kadınlara bu konuda yardımcı olabilecek programlardan bir tanesidir. Amacımız kadınlara sermaye sağlamaktır. Şu an ki şartlarla sistemi biraz daha büyüttük. Kadınlar odak noktamız ve hedef kitlemizdir dolayısıyla kadınların her zaman ön planda olmasını istiyoruz. Projemiz sosyal bir çalışmadır. Aile bütünlüğünü korumak için de elimizden geleni yapıyoruz çünkü bugün baktığımızda para ve çalışmak her şeyin temeli olmuş bir durumda. Bunlar aileyi bir arada tutan büyük güçlerdir. Dolayısıyla bu konuda kadınlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Mikro kredinin temel çıkış noktası

Mikro kredinin temel çıkış noktasını açıklayan Çalışkan, “Mikro finans programı 76’ ya dayanan bir programdır. Bu programın çıkış noktası Bangladeş’tir. O dönemde iktisat profesörü olan Muhammed Yunus şu an da mikro kredi kavramını bulan ve geliştirenlerdendir. 2006'da Yunus ve bankasına sosyal ve ekonomik bir gelişme yaratmadaki çabalarından ötürü Nobel Barış Ödülü verilmiştir. Programı dünya çapında ödül almış yegâne programlardan bir tanesidir.  Tarihinden bahsedecek olursam Bangladeş’te iktisat profesörü olan Muhammed Yunus para döngüsünü kâğıt üzerinde başarıyor fakat iş sahaya geldiği zaman halkın ne kadar fakir olduğunun farkına varıyor. Bunu çözmek için sahaya iniyor. İnsanların sermayeleri olmadığı için tefecilerden yararlanmak durumunda kalıyorlar. Yoksul insanlara o dönemde bankalarda yardımcı olmuyordu. Mutlaka bir teminat ve güvencenin olması gerekliydi. Muhammed Yunus konuştuğu köylülere o anda cebinden para çıkartıyor ve para veriyor. Köylülere, “bunu alın haftaya ben sizden geri alacağım” diyor. Yunus Emre’nin ilk başta beklentisi olmamış para büyük ihtimalle gitti ve bir daha gelmeyecek diye düşünmüş. Ertesi hafta insanların yanına gittiğinde o parayı çok büyük bir keyifle geri verdiklerini görüyor. İnsanlar tefecilerden o kadar yorulmuş ve sıkılmış ki insanlar parayı ilk defa faizsiz ve masrafsız geri ödedikleri için ceplerine para kaldığını görüyorlar ve bu yüzden çok seviniyorlar. Grameen Bank, 1976 yılında yoksulları girişimci yapmak amacıyla Muhammed Yunus tarafından Bangladeş'te kurulmuş olan bankadır. Bu sistem ilk önce kendi üniversitesiyle grameen bankı kuruyor ve ülke çapında bir organizasyon haline geliyor. Çok yaygınlaşıyor. Deneme yanılma yoluyla sistemi oturtturuyorlar” dedi. 

Mikro kredi hakkında

Mikro kredi sisteminin nasıl işlediğinden bahseden Abdullah Kuru, “Elimizden gelen bütün sermayemizi sıfırına kadar kadınlarımıza harcayalım istiyoruz. Kadınların her şeyde emeği vardır. Hiç kimsenin bunu inkâr etme şansı yok. Projemiz görülebilecek en iyi projelerden bir tanesidir. İşimi çok severek yapıyorum. Mesela bir kadın iş yapmak istiyor sermayeye ihtiyacı var diyelim, ilk etapta onlardan istediğimiz şey dört, beş, altı, yedi kişilik kendilerinin güvenebileceği ve tanıdıkları yakın çevresiyle bir ekip kurmalarıdır. Bizler bir iş üstüne kredi veriyoruz. Kesinlikle bir ihtiyaç kredisi olarak düşünmemek lazım. Kadınların üretimden kazanacağı parayla ödemesini çok rahatlıkla yapmasını istiyoruz. Üretimin olmadığı yerde bir para döngüsü olmaz. Bu da geri dönüşteki ödemelerde sıkıntı ve zorluk yaşamalarına sebep olur. Bu yüzden bizden alınan kredileri mutlaka bir işte değerlendirilmesini istiyoruz. Bir beş kişilik ekiple bizlere geldikleri zaman başlangıç olarak hepsine maksimum bin beş yüz lira para verebiliyoruz. Bankalardan çok farklı bir ödeme şekliyle çalışıyoruz. Bankalar ayın 1’inden 1’ine hesap kesim zamanı vardır o şekilde ödemelerini yaparlar ama yüksek ödeme yaparlar. Bizlerde kadınlarımız daha az ve daha zorlanmadan ödemelerini yapsınlar diye ödeme sistemini haftalık olarak yaptık. Bu sistem daha çok paranın dönmesini ve daha çok insanın beklemeden anında imkanlardan yararlanmasını sağlamış oluyor.  Başvuru yapıldıktan sonraki ilk etapta mikro kredi hakkında müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Nasıl mikro kredi alınıyor nasıl geri ödeniyor sorularının cevaplarını veriyoruz. Bizlerde ödeme kısmında sıkıntı yaşanır mı, yaşanmaz mı bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Daha sonra herkesin başlangıç kredilerini bin beş yüz lira olarak veriyoruz. Ertesi hafta dönüşümlü olarak gün ve saatleri vardır. O gün o saatlerde oturdukları mahalleye en yakın yer neresiyse orada ödeme aldığımız noktalarımız var. Haftanın hemen hemen her günü ödeme noktalarından para alıyoruz. İlçelerde çalıştığımız zaman onlara bazı esneklikler sağlıyoruz. On beş günde bir gidiyoruz. Pazartesi günleri merkezde çalışmamız var. On beş günde bir Yusufeli’ne gidiyoruz. Ardanuç’a ise her hafta salı günü gidiyoruz” diye konuştu

“Cesaret etmeleri ve harekete geçmeleri gerek”

Mikro krediyle ne zaman tanıştığından bahseden Songül Yılmaz, “2010 yılında mikro krediyle tanıştım. İlk yedi yüz lirayla başladım. O parayla iki tane dana aldım. En son aldığım krediyle de bir ahır yaptırdım birazda yem aldım. Aldığım hayvanlar aile ekonomisine çok güzel katkılar sağlıyor. Bu yüzden çok memnunum. Müşterilerim çok değerlidir. Ürettiğim ürünlerin fiyatlarını çok artırmakta istemiyorum. Alana da zor. Varlığı olmayan arkadaşlar el işi, hayvancılık, üretim yapabilirler. Kendi işinin patronu olmak çok güzel bir şey. Bazı kadınlar bu konuda cesaret edemiyorlar. Bu konuda herkesin cesaretlenmesi ve kendisine inanmasını isterim.