YEREL
Giriş Tarihi : 08-12-2021 16:35   Güncelleme : 08-12-2021 16:35

Metin Lokumcu’nun öldüğü gün çekildi: Hedef al

Metin Lokumcu’nun öldüğü gün çekildi: Hedef al

Emekli öğretmen Metin Lokumcu, 31 Mayıs 2011'de Hopa’da, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı seçim mitingi öncesi HES'lere karşı yapılan protesto gösterilerine yönelik polis saldırısı sırasında kalp krizi geçirip hayatını kaybetmişti.

Metin Lokumcu davasını takip eden "Metin Lokumcu Davası" adlı Twitter hesabı olay gününden yeni görüntüler paylaştı. Görüntülerde sivil giyimli bir kişi "Sakin olun, birlik düzeninizi alın, gücümüzü gösterecek şekilde durun" diyor. Aynı kişi, gaz fişeğinin nasıl atılacağını göstererek "Hedef al" komutunu veriyor.

Paylaşımın devamında "Soruyoruz: Videoda görünen gaz kullanan, kullanmayı gösteren, talimat veren sivil giyimli kişi kimdir? Gaz kullanma ve emir verme yetkisi var mıdır?" ifadeleri kullanıldı.

Görüntülerde sivil kıyafetli bir kişinin vatandaşların üzerine gaz fişeği attığı daha sonra da polislere nasıl atacaklarını göstermesi yer alıyor. Polise "Gücümüzü gösterecek şekilde durun" diyen şahıs, gaz atan polise de "Hedef al" diyerek talimat veriyor.

31 Mayıs 2011 günü dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın miting için gittiği Artvin Hopa'da basın açıklaması yapan vatandaşlar ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşanmış ve polis çıkan olaylara sert bir şekilde müdahale etmişti. Vatandaşları uzaklaştırmak için atılan çok sayıda kimyasal gaz sonucunda da emekli öğretmen Metin Lokumcu, kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmişti.

 

Metin Lokumcu’nun ölümünden polisleri sorumlu tutan yakınlarının uzun süren mücadelesi sonrası 9 yıl sonra dava açıldı. Ancak Hopa’da yapılacak olan ilk duruşma öncesi Yargıtay tarafından alınan kararla, kamu güvenliği nedeniyle dava Trabzon’a taşındı.

Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, aralarında dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan'ın da bulunduğu 13 polis hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın Haziran ayında yapılan ikinci duruşmasında mahkeme görevsizlik kararı vererek davayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Polisin attığı gaz bombası nedeniyle yaşamını yitiren Öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davada mahkeme görevsizlik kararı vermişti. Davanın ağır ceza mahkemesindeki ilk duruşması 20 Aralık 2021'de görülecek.

Dilan Şahinbaş