YEREL
Giriş Tarihi : 20-12-2021 18:09   Güncelleme : 20-12-2021 18:09

Metin Lokumcu İçin Herkes 6 Ocak’ta Trabzon’da Olacak

Metin Lokumcu İçin Herkes 6 Ocak’ta Trabzon’da Olacak

Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen Metin Lokumcu davasın 6 Ocak 2022 tarihine ertelendi.

Duruşma sonrası Trabzon Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamanın başında dava avukatı Meriç Eyüpoğlu konuşma yaptı. Eyüpoğlu, duruşmada sanıklarınifadelerinin SEGBİS ile alınacağını ve SEGBİS ile de olsa sanıkları göreceklerini, belki yüzlerini gördüklerinde hayatlarının değişeceği yönünde bir umut içerisinde olduklarını belirterek, “Fakat SEGBİS’te küçük karelerde çok bulanık bir görüntü ile karşılaştık.Ses çok yankılıydı hatta duyulmuyordu.  9 tane ayrı bağlantı olduğu için ayriyeten avukatların bağlantıları olduğu için aynı anda çok sayıda konuşma ve gürültü geliyordu. Tüm bu durumların içinde sanık ifadesi alınmaya çalışıldı.Sanık da o davadaki amirlerden biriydi, Artvin İl Emniyet Müdürüydü. Konuşması çok uzun sürdü. Ne biz onun söylediklerini duyduk ne o bizim sorularımızı duydu” dedi.

Duruşma esnasında mahkeme başkanını dahi duyamadıklarını söyleyen Eyüpoğlu, “Hukuken,vicdanen her açıdan korkunç 3 saati ki bu yargının böyle yapılamayacağını anlattık. En başta söylediklerimizi söyledik: Sanıklar buraya gelmeli.O uzun tartışmaların sonrasında ara verildi. Aslında daha düşük bir olasılıktır kabul edilme olasılığı. Biz burada birkaç günü geçireceğiz diye düşünüyordum ama duruşma başladıktan sonra mahkeme sonra SEGBİSsisteminden vazgeçip sanıkların yani bu davada yargılananların doğrudan buraya gelmesine karar verdi” ifadelerini kullandı.

Eyüpoğlu açıklamasını, “İçeride çok söyledik, burada da söylemek istiyorum. Biz Türkiye'nin her yerinden kalkıp geliyorsak buraya, sanıklar da gelebilirler. Nihayet gelecekler. Nihayet onları göreceğiz. Aynı zamanda gözlerimize bakıp o ifadeyi verecekler. Biz de onların gözlerine bakacağız, o yüzden bir sonraki duruşma Trabzon'da bu binanın önünde daha soğuk bir kış günü ve daha kalabalık olarak onları bekleyeceğiz” ifadeleri ile sonlandırdı.

Metin Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu da konuşma yaparak, “Savaşımız buydu. En azından bir basamak atladık.  Ben orada söz alan bütün avukatlara, yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum. Adaletin az da olsa bir kırıntısı olduğunu düşündürdü, bir filiz verdi bize. Biz 6 Ocak'ta yine buradayız. Umarım daha kalabalık oluruz. Çünkü bu mücadelekazanılacak, bugün bunu da gördük. İnatla direndiler, inatla savundular ve başardılar” dedi.

Davayı takip edenlerden bir diğer isim de İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’di. Yücel duruşma sonrası yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“Metin Lokumcubu ülkede yurttaşları için, doğa için, ülkenin daha güvenli bir yer olması için mücadele ederken katledildi. Biz on yıldır adalet arıyoruz, bunun çabası içerisindeyiz. Sanıklarla yüzleşmek istiyoruz. En azından bunu yapabilecek olmak, onlarla karşı karşıya gelebilecek olmak, davada adalete doğru, faillerin cezalandırılabileceği bir sürece doğru gidecek olması bizi mutlu eden bir şey. Elbette ki burada olmaya devam edeceğiz, çünkü onun mücadelesi yaşatılmayı ve yükseltilmeyi hak eden bir mücadele.”

Avukat Sercan Aral da duruşma sonrası basın açıklamasına katılarak konuşma gerçekleştirdi ve “Öncelikle bu dava Hopa’dan kaçırıldı. Sonra Asliye Ceza Mahkemesi'nden Ağır Ceza Mahkemesi'ne taşındı. Her safhasında biz yeniden talepte bulunduk. Bir kademe daha ilerlemiş olduk.Sanıklar duruşmaya gelecek, bu bizim açımızdan önemli çünkü bu sanıkların sorumluluklarının daha fazla olduğunu biliyoruz.Bu sanıklardan daha fazla kişinin de bu davada sorumlulukları olduğunu biliyoruz. Bu gerçeğin ortaya çıkarılması da ancak sanıklarının tarafsızca sorgulanmasıneticesinde elde edilebilecek. 6-7 Ocak’ta bunu sağlayacağız diye ümit ediyoruz. 6 7 Ocak'ta burada olacağız ve Metin Lokumcu’nun mirasına sahip çıkacağız” dedi.

Türk Tabipler Birliği Genel SekreteriDr.Orhan Odabaş, gerçekleştirdiği konuşmada Avrupa Birliği'nde 5 yılda kullanılan zehirli gazların, kimyasal gazların biber gazları denilen kimyasalların Türkiye'de bir günde Gezi Olaylarında İstanbul'da ve Ankara’da kullanıldığını ifade ederek, “Nitekim Metin Lokumcu kardeşimizi aramızda alan bu gazlardır. Bu gazların kullanılmaması için Türk Tabipler Birliği’nindefalarca yazıları olmuştur. Hasta olanların düşünülmediği, çocukların düşünülmediği ortamlarda, meydanlarda kullanılan bu gaz, zehirli bir gazdır ve kullanılmaması gerekiyor. Biraz önce mahkeme salonunda ilginç bir durumdan söz etti sanıkemniyet müdürü; ne kadar gaz kullanıldı, kaç gram getirdiniz sorusuna ‘Yeterince kullanıldı’ dedi.  Metin Lokumcu’yu aramızdan alan lakaytlığı görüyor musunuz? Şüphesiz ki hak sorulacak. Biz çok iyi biliyoruz ki Adalet Saraylarından adalet dağıtılmaz, adalet bu saraylarda üretilmez.SEGBİS’tebize bugün bunu gösterdi. Gayet olumsuz koşullarda bir görüşme oldu. Ancak sanıkla ile ilgili ifadeler alınabildi. 6-7 Ocak'ta ile Metin Lokumcu kardeşimizin haklarını korumak için Türk Tabipler Birliği olarak yine burada olacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil de Trabzon’a gelerek Metin Lokumcu davasını takip eden isimlerden oldu. Kadıgil duruşma sonrası yaptığı açıklamada “Metin Lokumcu öldüğünde oğlu Ulaş 20 yaşındaydı. On yıl geçti aradan. Biz adalet istiyoruz” dedi.

Kadıgil yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi:

“Biz burada çok saçma şeyleri bir kez daha sanıkların ağzından dinledik; Hopa’da bir tane bile gaz fişeğinin olmadığını ama Sayın Başbakan teşrif edecek diye 7 ayrı ilden getirildiğini ve Metin Hoca’nın bu gazlarla katledildiğini il emniyet müdürünün ağzından duyabildiğimiz kadarıyla duyduk ancak SEGBİS’le. Canları Metin hocadan daha kıymetli olduğu için o polislerin,SEGBİS’le dinlenme gibi bir saçmalığa maruz kaldık. İçeride avukatların dirayetli inadı sayesinde de sanıkların buraya getirilmesine karar verildi.

Biz bugün buradayız çünkü bu dava sadece Lokumcu ailesinin bir davası değil artık.Bu dava sermayeye karşı derelerini, ovalarını, sularını, korumaya çalışan herkesin davasıdır. Bu sebepten tüm kamuoyundan bir kez daha 6- 7 Ocak'ta burada çok daha kalabalık olmamızı rica ediyorum.”

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, 10 yıl 6 ay 20 gün sonra bu davanın ağır cezaya gelmesi, burada açılması sizlerin başarısı. Bu ceberrut iktidardan bir adalet beklemek doğru değil.  Ben birçok davayı izliyorum. Bu davalar bir tiyatrodur aslında.Yürütmenin üste verdiği kararlar doğrultusunda ilerliyor.Ama biz hiçbir zaman için umudumuzu kaybetmeyeceğiz.Ne olursa olsun biz direneceğiz, davamıza sahip çıkacağız. Metin Lokumcu şahsında bu bir toplumsal bir davadır,kişisel bir dava değildir. Bu yüzden biz bu davaya sahip çıkmalıyız.Ne kadar çok bu davaları takip eder ve arkasına düşersek belki bir ışık ucu görebiliriz.

Bugün kuvvetler ayrılığı diye bir şey kalmamış. Sanıkların hepsi bu Devletin emriylebu cinayeti işlediler. Bu cinayeti işleyenlerin arkasında sahipleri duracak ama gün gelecek ve devran dönecek, demokratik mahkemeler huzurunda biz bunların hesabını soracağız.

Gelecekte, 6-7 Ocak’ta yine burada olmalıyız. Güçlü bir katılım sağlamalıyız, çünkü bizim gücümüz ve bizim çokluğumuzdan.Bugün buraları yapanlar bir azınlıktır aslında. Biz demokrasi güçleri bir araya gelir dayanışırsak bunların hepsinin üstesinden geliriz” dedi.

Dilan Şahinbaş