YEREL
Giriş Tarihi : 07-01-2022 11:30   Güncelleme : 07-01-2022 11:30

Metin Lokumcu Davasının İlk Günü

Metin Lokumcu Davasının İlk Günü

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin dava Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün başladı. Mahkeme kararı üzerine Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmada sanıklar da duruşmaya getirildi.

31 Mayıs 2011'de Hopa’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesinde polisin kullandığı biber gazı sonucu yaşamını yitiren devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun davası Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün başladı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, Ankara Baro Başkanı Kemal Koraner, Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez ve çok sayıda baro temsilcisi Metin Lokumcu davasında duruşma salonunda yer aldı.

CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Gülizar Biçer Karaca, Ahmet Kaya, Sezgin Tanrıkulu ve Zeynep Altıok ile HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy ve Murat Çepni davayı izlemek için Trabzon Adliyesindelerdi.

SANIK ÜNLÜ: GERÇEK SORUMLULAR BURADA DEĞİL

Fatih Ünlü: Başbakanın miting alanı ile basın açıklaması olan farklı alanlardır. Olayın meydana geldiği Cumhuriyet meydanında bir grubun toplandığını öğrendik. Orda toplananları ikna ve ikaz etme talimatını Kaymakamdan aldım. Müzakere ve ikna çabalarım oldu. Yaklaşık 45 dk sürdü. Ses aracından da anons geçtik. Hasta olanların da alanı terk etmesini istedik. Orada toplanan grup ayrılmadı. Benim oradaki sorumluluğum grubu ikna ve ikazdı. Başka bir sorumluluğum yoktu. Böyle bir emir verme yetkim de yoktu. Benim görevli olduğum dönemde Hopa’da çevik kuvvet birimim yok. Olmadığı için de envanterim de yok. Bu müdahalede idare amiri değildim. Miting alanında görevli olduğum için hiçbir yetkimin olmadığı için toplumsal olaylara müdahale, mülki idare amiri tarafından verilir. Hal böyleyken yetkim yokken, yetki aşımı olduğu söylemek mümkün değil. Heyetiniz karşısında bulunan arkadaşların sorumlu olmadığını gerçek sorumluların da burada olmadığını belirtmek isterim.

Mahkeme Başkanı: Kimdir gerçek sorumlulular peki? Müdahale emrini kim verdi?

Fatih Ünlü: Dönemin Hopa Kaymakamı vermiştir. Herhangi bir şahsı hedef aldıklarını söyleyemeyiz. İlçe Emniyet Müdürü olarak her şeyin kamera altına alınmasını istedim. Dosyamın ayrılarak beraatime karar verlmesini isterim. Benim burada olma sebebim sadece Hopa İlçe Emniyet Müdürü olmamdır. Benim mahiyetimden hiç kimse idari ve adli soruşturma geçirmemiştir.

Sanık Avukatı:

Sanıkların burada olmayı hak ettiğini düşünmüyorum. Müvekkil bir taraftan idare tarafından gurubu dağıtamadığı için soruşturulup ceza aldı. Neyse ki ceza kalktı. Bugün de burada hiç hak etmediği şekilde karşınızda bulunuyor. Müvekkil bırakın bir suç işlemeyi , görev yaptığı yerde birlikte yaşadığı insanlar açısında böyle bir olayın ortaya çıkmasından da üzüntü ve keder duymaktadır. Polisin en temel görevi can, mal ve namusu korumaktır. Onun temel amacı hiçbir şekilde hiç kimsenin canına kastı olmamıştır. Has bel kader orada bulunanlardan birisidir. O günkü ilgili valilik ve ilk emniyet görevlendirmelerinin sınırları zaten belirlenmiştir. Yapabileceği tüm gayreti göstermiştir. Meslektaşlarım agresif bir tavır sergilediğini düşünüyor olabilirler ama bu hak etmediği bir suçlamayla karşı karşıya olmasındandır.

Kendisi almış olduğu talimatı ilgililere iletmiştir. Kuvvet kullanan birimin amiri değildir. O birlime talimatverme yetkisi yoktur. Kanunen yapması gerekeni yapmıştır. Müvekkilimi kanunuen yaptığı işten dolayı sanık koltuğuna oturtuyorsunuz. Müvekkilin kendi bilgisi eğitimi görgüsü olmadığı bir konuda bu kadar güç kullanın bu kadar gaz atın demesi mümkün değildir. Bu kanunsuz emir sınırın aşılmış olmasını gerektirir.

Saatlerce süren bir çatışma, karşılıklı mukavemet ortamı olmuş. Bu yaklaşık üç dört saat süren bir gerilim, karşılıklı çatışma ve olayların önlenmesi için güç kullanılması olay yerinde meydana gelmiştir.

SANIK VARDARLI: MÜDAHALE EMRİNİ KAYMAKAM VERDİ

Tayfun Vardarlı: Kaymakam beyin telsiz anonsuyla müdahale oldu şahıslara. Olay bu şekilde gelişti. Miting alanında bir sorumluluğum yoktu. Artvin'den gelen kuvvetler ve o kuvvetlerin koordinasyonundan sorumluydum. Başta sınır kapısındaydım, sonra Hopa'ya geldim. Geldiğimde ilçe müdürü megafonla dağılın anonsu yapıyordu. Daha sonra kaymakam bey telsiz anonsuyla müdahale çağrısı yaptı.

BAŞBAKAN'IN MİTİNG ALANINA GELMEYE ÇALIŞANLARA GAZ SIKTIM'

Sanık polis Haktan Yakıcı’nın sorgusuna başlandı:

Olayın olduğu tarihte Erzincan İl Emniyete bağlıydık. Takviye olarak görevlendirdik. Başımızdaki Çevik kuvvet amiri Muammer Güven’di. İşerleyen saatlerde inşaat alnında bir arbede yaşandı. Amirimiz oraya geçmemizi söyledi. Benim gaz mühimmatım yoktu üzerimde. Geride ve bekleme durumundaydık biz. Ne konuşuldu ne edildi bilemiyorum. Sonrasında da müdahaleler başladı. 1-2 saat geçti Başbakanın miting alanına geleceği söylendi, ordan araçlarımızdan mühimmatlarımızı alıp geçtik. Ben bu noktada gaz kullandım. Ben gaz kullanmadım demiyorum ancak Başbakanın miting alanına gelmeye çalışan kişilere karşı kullandım. Talimatlara uygun olarak kullandım.

BİZİ KOBAY OLARAK KULLANIYORLAR'

Sanık Polis Saim Baktimur’un savunmasıyla duruşma devam ediyor:

Olay günü görev yerimiz sahil caddesindeki alandı. Erzincan grubu olarak orada yer alıyorduk. İnşaat alanından polise saldırı olduğu bilgisini aldık. Sorumlu emniyet müdürleri uyarıları yaptılar. TOMA su müdahalesi yaptı. Saldırılar devam ettiğinden dolayı ardından gazla müdahale başladı. Olaylar sırasında bizi de İş Bankası yanına çekiyorlar. Olaylarla aniden geliştiği için biz oraya mühimmatı alamadık. Gazlı müdahale yapılıyor ama biz geride duruyoruz. Başbakanın gelmesi üzerine tekrar bizi sahil caddesine çekiyorlar. O sırada gaz mühimmatımızı aldık. Sonrasında meydanda bulunan araçtan Metin Lokumcu’nun ölüm haberi verildiğini duymuştuk. “Şimdi onun için mücadele edeceğiz, görecekler” gibi şeyler diyorlardı. Orada da gaz kullanıldı. Biz Metin Lokumcu kaybedildi denildikten sonra artan saldırılar sondasında gaz kullandık.

Av. Nagihan Bulduk: Gazla alakalı eğitimle alakalı sağlığa etkileri hakkında bilgi verildi mi?

Saim Baktimur: Öyle bir şey hatırlamıyorum. Zaten aldığımız eğitimde bizi kobay olarak kullanıyorlar. Aramıza atıyorlar, ne olduğunu gösteriyorlar. Aldığımız eğitimde, gaza maruz kaldığımızda yanma hissi veriyor. Eğitimlerimizde maske taktırmazlar, özel olarak taktırmazlar. Benim aklımda kalan tek şey yanma hissi. Bulanık görürsünüz.

Duruşmaya yarın sabah saat 09.00’da devam edilmek üzere ara verildi

Dilan ŞAHİNBAŞ