YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 11:41   Güncelleme : 21-04-2021 11:46

METİN LOKUMCU DAVASINA ÇAĞRI

10 yıl önce Hopa’da polisin attığı biber gazı nedeniyle yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili dava, 10 yıl sonra başlıyor. Hopa halkı, dava öncesinde basın açıklaması düzenleyerek 21 Nisan Çarşamba günü saat 09.30’da Trabzon’da görülecek dava için katılım çağrısı yaptı.

METİN LOKUMCU DAVASINA ÇAĞRI

Hopa’da 31 Mayıs 2011 tarihinde polisin attığı gaz bombası nedeniyle yaşamını yitiren devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili dava 21 Nisan Çarşamba günü Trabzon’da başlayacak. Dava öncesi basın açıklaması düzenleyen Hopa halkı duruşmaya katılım çağrısı yaptı. Halkevlerinden Atakan Aslıbay tarafından yapılan basın açıklamasında on sene önce Hopa meydanında deresine, suyuna, yaşam hakkına sahip çıkan Hopalıların; kendilerinden kaçırılan bu davaya 21 Nisan Çarşamba günü Trabzon adliyesi önünde sahip çıktıklarını haykıracakları vurgulandı.

‘Eşkıya Hopalılar’

On yıl önce Hopa’da polisin attığı biber gazı nedeniyle yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili davanın on yıl sonra başladığını ifade eden Aslıbay “31 Mayıs 2011’de Hopa meydanında doğasına, suyuna, memleketine sahip çıkıyoruz diyerek toplanan Hopalılara, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi bahane edilerek polis saldırısı gerçekleşmişti. Polisin yoğun gaz kullanımı ve orantısız müdehalesi sonrası Metin Lokumcu bu meydanda hayatını kaybetti. Dönemin Hopa Kaymakamı ‘Emri ben verdim’ diyerek gazetelere demeçler verdi. Recep Tayyip Erdoğan aynı gün Trabzon’da yaptığı mitingde doğa ve yaşam alanlarına sahip çıkan Hopalılara eşkıya diyerek hedef gösterdi” dedi.

‘Hukuka bağlı hiçbir geçerliliği olmayan’

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin olarak yine dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı mitingde kullandığı “Bir tanesi de olaylar sırasında kalp krizi geçirerek ölmüş, üzerinde fazla durmak da istemiyorum” ifadelerine yer veren Aslıbay “31 Mayıs günü Hopa’da yaşanan olaylara tepki olarak İstanbul ve Ankara’daki eylemlere de polis sert bir şekilde müdahale etti. 31 Mayıs akşamı Hopa ve birçok kentte ev baskınlarıyla yüzlerce kişi gözaltına alındı. Hopa ve Ankara’da toplam 16 kişi tutuklandı. Şu anda Hopa davası henüz karara bağlanmamakta ve yargılamalar devam etmektedir” diyerek Metin Lokumcu’nun katillerinin yargılanması için 10 yıldır süren mücadelelerinin sonucunda katillerin yargılanacağı dava için tarih verildiğini ve 24 Aralık’ta Hopa 2’nci Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesine karar verilen davanın “davanın yayın organları aracılığı ile gündemde tutulması ve Hopa ilçesi ve bölge genelinde topluca takip edilen dosya olması” gibi hukuka bağlı hiçbir geçerliliği olmayan nedenden ötürü davanın Trabzon’da görülmesine karar verildiğini belirtti.

‘Davamıza sahip çıkıyoruz’

Gazlarla, tomalarla, çevik kuvvet polisleri ve özel kuvvetleriyle 2011 yılının 31 Mayıs’ında Hopa’yı ablukaya alarak Metin Lokumcu’nun Hopalılardan alanların  Hopa halkının sessiz kalacağını düşündüklerine değinen Aslıbay “Ancak bizler Metin Lokumcu’nun arkadaşları, dostları, yoldaşları ve Hopa halkı olarak yaşam hakkı elinden alınan Metin hocamız için mücadeleye devam ederek davayı sahiplendiğimizi ve katillerden hesap soracağımızı her platformda dile getirdik. Hopalılar katillerden ve sorumlulardan hesap sorma iradesini göstermiştir.  On sene önce Hopa meydanında deresine, suyuna, yaşam hakkına sahip çıkan Hopalılar; kendilerinden kaçırılan bu davaya Trabzon Adliyesi önünden sahip çıktıklarını haykıracaklar” dedi.

‘Trabzon Adliyesi önünde olacağız’

Hopalıların kalbinin halen daha Metin Lokumcu ile attığını söyleyen Aslıbay  bu davanın Hopalıların vicdanı, adaleti ve mücadelesinden kaçıramayacaklarını vurguladı ve  “Başta Hopalılar olmak üzere doğa ve yaşam mücadelesi verenlerle birlikte 21 Nisan Çarşamba günü saat 09.30’da Trabzon Adliyesi önünde Metin Lokumcu için adalet sloganlarımızı yükselteceğiz. Tüm Hopalıları 21 Nisan Çarşamba günü saat 09.30’da görülecek Metin Lokumcu davasına çağırıyoruz. Katillerden ve emri verenlerden hesap soracağız” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Dilan ŞAHİNBAŞ