YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 15:02   Güncelleme : 08-01-2022 15:02

Meslek Eğitim İş Birliği Toplantısı

Meslek Eğitim İş Birliği Toplantısı

 

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Meslek Eğitim İş Birliği kapsamında toplantı gerçekleştirildi.

Mesleki Eğitim İş Birliği kapsamında Artvin Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, İşkur Müdürü Cevdet Ertürk, KOSGEB Müdürü Arif Ercan, SGK Müdürü Kahraman Derece, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, ARTSO Meclis Başkanı İrfan Yıldırım katılım gösterdi.

Mesleki ve Teknik Eğitimin yaygınlaştırılması ve iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu meslek elemanlarının yetiştirilmesi amacıyla il ve ilçelerde bir yol haritasının çizilmesi açısından yapılan toplantıda ARTSO Başkanı Seçkin Kurt yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Amacımız toplumun hedefleri noktasında iş insanlarının istekleri, beklentileri doğrultusunda herhangi bir iş konusu ile alakalı daha kaliteli, daha vizyonlu gerekli olduğu yerlerde bilgi ve becerileri noktalarındaki alanları belirleyip kaliteli hizmet yapacak insan sayısını arttırıp ilimize katma değerler sağlamak. Değerli başkanlarımız, kurum müdürlerimiz burada. İlimizin ihtiyaçları konusunda onlarla birlikte istişare edeceğiz.Tamda dediğim noktada istenilen insanlardaki becerileri, bilgi, birikim ve uygulamaları tespit edip önce ilimize sonrada devletimize katma değerler yaratmak. Hem hükümetimizin temsilcileri hem de sivil toplum kurucuları ve önemli iş insanları olarak bizler bunu görüşür, bilinçlenir ve daha sonra da sahaya arkadaşlarımıza yansıtmaya çalışacağız.”

ARTSO Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt’un yaptığı açılış konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar Meslek Eğitim İş Birliği kapsamında konuşma gerçekleştirdi. Acar yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Meslek Eğitim İş Birliği kapsamında esnafları gezerek devletimizin yaptığı çalışmalar hakkındabilgilendirme yapıyoruz. Diğer kurum müdürlerimiz de sağ olsunlar bizlere eşlik ediyorlar, kendi alanları ile ilgili olan konuları paylaşıyorlar.

Ülkemizde yıllardır bir tarafta belirli becerileri kazanmaya ihtiyacı olan ve o becerileri kazandıktan sonra iş bekleyen bir insan gücü potansiyelimiz var, diğer yanda da işverenlerimizin işçi bulamama, meslek elemanı bulamama gibi bir sorun ile karşı karşıyayız. Ülkemizin gelişmesi devletimizin büyük hedefler açısından eğitim sistemimizde sürekli kendimizi sorgulayıp daha iyi olmak için çabaladığımız bir çalışma alanı.

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde Sayın Bakanımız çok önemli bir çalışma başlattı.Şu anda bu konuda milli bir seferberlik ilan etmiş durumdayız.Çok uzun süredir beklediğimiz 3308 sayılı Eğitim Kanunumuzda çıraklarla, ustalarla ve kalfalarla ilgili kanunda önemli bir değişiklik oldu. 25 Aralık'ta yayınlanan değişiklikle beraber daha önce iş yerlerinde staja gönderdiğimiz öğrencilerimizinasgari ücretin 1/3 noktasında aldıkları ücreti işveren ödüyordu,yapılan bu değişiklikle beraber bu ücreti işveren ödemeyecek, devletimiz karşılayacak.Yani meslek liselerimizden staj için gelip becerisini geliştiren iş dünyasına kazandırmayı planladığımız çocuklarımızın bu ücreti tamamen devlet tarafından karşılanacak.

Güncel rakamlarda da belirlendiği gibi 1125 lira gibi bir ücret alacaklar. Bugün işletmelere gönderdiğimiz hem meslek liselerimizde hem de mesleki eğitim merkezlerimizdeki çocuklarınasgari ücretin yarısı olan bedeli, işbaşı eğitimi ile devlet tarafından ödenecek. Bu hem çocuklarımız açısından meslek edinme, geliştirme açısından çok önemli bir teşvik hem de işverenin bu konudaki yükünü azaltmak ve işgücü dünyasında rahatlatmak anlamında önemli bir değişiklik diye düşünüyoruz.

İş dünyasındaki ihtiyaçları karşılayacak veöğrencilerimizi piyasaya sürmemiz için küçük yerlerimizde özellikle Artvin'i çok ilgilendiriyor, diyelim ki Şavşat ilçemizde mesleki eğitim merkezimiz yok peki siz bu çocuklara nasıl ulaşacaksınız. Tüm meslek liselerimize 3 Aralık 2021 tarihi itibariyle mesleki eğitim programı eklendi. Bütün bu gelişmelerin ışığında artık biz diyoruz ki sizlerin istediği işgücünü yetiştirelim.Sizde bu çocuklara hem işbaşı eğitimi ile alanda yetiştirin hem de arkasından istihdamı ve sürekliliği sağlayalım.

Bu sadece eğitim meselesi değil ülkemizin geleceği açısından da iş dünyamızın geleceği açısından da büyük hedefleri olan bir millet için, hepimiz için çok önemli bir meseledir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde, ilimizde Sayın Valimizin himayelerinde, bütün müdürlerimiz bütün kuruluşlarımız inşallah Artvin üzerinde de işgücü piyasasının istediği nitelikteki elemanları piyasaya hediye edeceğiz.Onlar da işlerine daha verimli kılacaklar ve ülkemizde daha verimli işletme haline gelecekler.

Konu Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde olduğu için bakanlarımız tarafından hemen ardından KOSGEB'in teşvik programının yayınlanması meslek lisesi öğrencileri için çok anlamlı. Şu anda il müdürümüz de burada sizinle bilgileri paylaşacak,meslek lisesi mezunu çalıştıran bir işletme, devletin bana göre muazzam bir teşvikini alacak. İnşallah biz bunu sadece iş dünyasına değil velilerimize de anlatarak kıymetli çocuklarımızın doğru alanlara kazandırılıp iş dünyasına katkı sunabileceği, kendi becerisi ile devam edebileceği alanlara iterek hem eğitim alanında hem ülkemizin sanayisi anlamında milli seferberlikle bu dönemde daha başarılı olacak.

Önceden de buna benzer çabalar vardı ama hiç bu kadar bir sinerji yakalamıştık. İnşallah bu çabalarımız bu konudaki çalışmaların sonuçlanmasına vesile olacak. 33 alanda 181 dalımız var.Gönderdiğimiz öğrenci mevcut. Mesleki eğitim merkezlerimiz önceden okul statüsünde değildi, 2017 yılında çıkan kanunlar birlikte artık okul statüsünde. Sizler sürekli diyordunuz ya çocuklar bizehaftada 2 gün 3 gün geliyor, bu verimli olmuyor.Bakanlıklarımız bunu da çözdü.Şimdi bir gün okul diğer günlerin tamamı işletme. Bu şekilde çocuklar 9'dan 12'ye kadar okul gibi okuyup, okul statüsünde mezun olabiliyor, mesleki eğitim merkezlerimizde.

Ortaokul mezunu, lise mezunu,ön lisans mezunu, lisans mezunu kişileri şu anda programa alıyoruz.Yaklaşık 6 ay asgari ücretin yarısı kadar ücret alarak kendi becerisini kazanacak ve hem işyeri açma belgesi hem diploma alacak. Yani şu anda devletimiz sizin elinizi güçlendirmeye çalışıyor. İnşallah devletimizin kanuni anlamda yaptığı bu altyapı değişiklikleri alanda da direkt karşılığını bulacak. Çünkü anlatırken bizde heyecanlanıyoruz. Bakanımızın bir sözü var, ben de konuşmamı onunla birlikte bitireyim “Ben işime uygun işçi bulamıyorum, usta bulamıyorum söylemini bitirmek istiyoruz” diyor. İnşallah 1-2 yıl içerisinde bunu bitireceğiz.”

 

Dilan Şahinbaş