YEREL
Giriş Tarihi : 26-09-2021 14:22   Güncelleme : 26-09-2021 14:22

MESELE İKTİDARI SONA ERDİRMEK DEĞİL

MESELE İKTİDARI SONA ERDİRMEK DEĞİL

SOL Parti İl Başkanı Sercan Dede, 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Artvin Şubesi’nin 6’ncı Olağan Genel Kurulu’na katılım göstererek konuşma gerçekleştirdi.

SOL Parti İl Başkanı Sercan Deden 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Artvin Şubesi’nin 6’ncı Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Türkiye tarihi açısından kritik bir dönemdeyiz. Mesele sadece bugün ki iktidarı sona erdirmek değil. Nasıl bir anlayışla sona erdireceğiz, sona erdirdikten sonra ülkede nasıl bir siyaseti inşa edeceğiz, bu siyaset Türkiye’nin kaderini değiştirme açısından sol, bağımsızlıkçı, devrimci, eşitlikçi, özgürlükçü değerler altında biriken bir toplumsal muhalefetin siyaseti olmalıdır” dedi.

Konuşmasının tamamında ise şu ifadeleri kullandı:

“Fikirlerimizin, mücadelelerimizin köklerini ve fikirlerini yaratan bir dönemdir. Bugün ki mücadelemizin kökleri altmış sekiz, yetmiş sekiz de ortaya konulan mücadeleyle gelişmiştir. Yetmiş sekizliler gibi bir kurumun varlığı şüphesiz ki hepimiz için önemlidir. Artvin yetmiş sekizliler Derneğini bugüne kadar ayakta tutan bütün herkese teşekkür ederim. Bu dernek keşke Türkiye’nin her farklı noktasında olsaydı. Bugün birçok yerde kapanmasına rağmen Artvin’de varlığını sürdürmesi önemli ve kıymetlidir. Yirmi yıldır direniyoruz ve mücadele ediyoruz. Bu iktidarı yıkmanın zamanı geldi. Sizlerin de ifade ettiği gibi omuz omuza bir arada olarak mücadeleye her alanda devam etmemiz gerekiyor. Bu ülkenin kurtuluşu için tıpkı eskilerde olduğu gibi ülkenin her köşesinde kendini var eden, örgütlenen bir devrimci siyaseti inşa etmek hepimizin görevidir. Yetmiş sekizde yitirdiğimiz arkadaşların o dönem katline sebep olan, bu ülkeye zehirli ok atan, hançer saplayan zihniyet bugün ki iktidarın çevresinde olan insanlardır. Bu manada baktığımızda AKP iktidarından kurtulmak daha büyük bir anlam ifade ediyor. O dönem mücadele eden arkadaşlarımızın kaybettiğimiz değerlerini, fikirlerini yaşatmakta yine bugünün mücadelesinden geçiyor. Bunun hepimiz farkındayız. Hepimiz senelerdir birçok alanda uğraşıyoruz. Türkiye tarihi açısından kritik bir dönemdeyiz. Mesele sadece bugün ki iktidarı sona erdirmek değil. Nasıl bir anlayışla sona erdireceğiz, sona erdirdikten sonra ülkede nasıl bir siyaseti inşa edeceğiz, bu siyaset Türkiye’nin kaderini değiştirme açısından sol, bağımsızlıkçı, devrimci, eşitlikçi, özgürlükçü değerler altında biriken bir toplumsal muhalefetin siyaseti olmalıdır. Bugün ’de Türkiye’de Demokratik Muhalefet birleşenleri olarak bu fikirler etrafında biliyorum ki yakında ülkeyi bu iktidardan kurtaracağız. Eskiden yağmur yağdığı zaman bereket derdik. Herkes Anadolu’da elini açar mutlu olurdu. Bugün yağmur yağdığı zaman ise acaba nerede sel olacak, hangi dere taşacak diye düşünüyoruz. Ülkenin ormanları yanarken bir yangın söndürme uçağını dahi gönderemeyecek kabiliyetsiz bir iktidarla karşı karşıyayız. Marmara Denizi’ni saran salyalar gibi ülkenin her tarafını salyalara boğdular. Asıl felaketler doğal felaketler değil bugün ki hükümetin kendisidir. Bunu yıkmanın yolu bu ülkenin ilericilerinin, devrimcilerinin birlikte tıpkı eskiden olduğu gibi bütün köylerde, üniversitelerde, mahallelerde ortak olarak yapacağımız mücadeleyle yeniden kurulacak bir Cumhuriyetle yolumuzu açabiliriz.”