YEREL
Giriş Tarihi : 18-12-2021 10:24   Güncelleme : 18-12-2021 10:24

Mesele Dolar Euro Değil TL’nin Değer Kaybetmesi

Mesele Dolar Euro Değil TL’nin Değer Kaybetmesi

 

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, TBMMGenel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'yeGürcistan Larisi karşısında Türk Lirasının değer kaybını sorduğunu ve cevap alamadığını açıkladı.

CHP’li Bayraktutan, TBMM Genel Kurulu’nda Bütçe görüşmeleri devam ederken;  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye Türk Lirasındaki değer kaybını sordu. Asıl sorunun Dolar veya Euro’nun yükselmesi değil, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi olduğunu vurgulayan Bayraktutan; açıklamalarını Gürcistan Larisi üzerinden örneklendirdi.

Önceden Türk vatandaşları benzin almak için Gürcistan’a gidiyordu. Şimdi tam tersi!

Bayraktutan, Bakanı Nureddin Nebati'ye yönelttiği soruda “Sayın Bakan, Türk Lirası sadece Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmiyor! Kuzeydoğu komşumuz olan Gürcistan'dan 2006 yılında 100 lira verip 140 Lari alıyorken; Artvin'le biraz önce telefonla konuştum; dün itibarıyla 100 lira verip 18 Lari alınıyordu, biraz önce aldığım bilgiye göre de 15 Lari alınıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz Sayın Bakan? Yani Gürcistan Larisinin Türk lirası karşısında değer kazanması ve bunun yanında Türk vatandaşları -göçün tersine dönerek- daha önceden benzin almak için o tarafa gidiyorlardı, şimdi Gürcistan vatandaşları bu tarafa geliyor” dedi.

Türk Lirasının bu şekildeki değer kaybı sizi üzmüyor mu?

“Türk lirasının bu şekildeki bir değer kaybı hem de Gürcistan Larisi karşısında sizi üzmüyor mu?” şeklinde sözlerine devam eden Bayraktutan’ın sorusuna Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den cevap gelmedi.

Bayraktutan ilgili konuyu daha önce de parlamentoya taşımıştı!

Daha önce ilgili konuda birçok kez yazılı soru önergesi veren Bayraktutan açıklamalarının devamında “TBMM Genel Kurulu’nda sorduğumuz soru cevapsız kaldı. Bu konuda ilk olarak elle tutulur düzeyde aldığımız bir cevapta; ‘Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankamızca alım satıma konu olmayan Dövizlere ilişkin bilgi amaçlı kur tablosunda yer alan1 Gürcistan Larisinin Türk Lirası karşılığı kullanılarak hazırlanan tablo da 01.11.2002 yılında 100 TL ile 129.14 Lari alınabilirken,15.04.2014 tarihinde ise 100 TL ile 82.24 alınabilmektedir’ ifadeleri yer almıştı” dedi.

Ne yazık ki şu an durum daha da vahim

Bayraktutansözlerinin sonunda “O zaman ki dönemde Türk Lirasının Gürcistan Larisi karşısındaki değer kaybı %36 seviyesindeydi. Şimdi durum daha da vahim. Aradan geçen 7 yılda 100 Türk Lirası ile 82 Lari alınabilen bir dönemden sadece 15 Lari alınabilen bir döneme geldik” ifadelerine yer verdi.

Dilan Şahinbaş