Yerel
Giriş Tarihi : 30-01-2023 12:59

Merak edilen soruların cevabını verdi

Merak edilen soruların cevabını verdi

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, gazetemize verdiği röportajda Hüseyin Gür semt Konağından Hatila Deresinden gelen içme suyuna kadar kent hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

1- Geçtiğimiz günlerde İl Koordinasyon Kurulu toplantısında da söz konusu olan Hüseyin Gür Aşevi ve Hasta Yakınları Konukevinin faaliyet amacı nedir ve bu amaca uygun kullanılıyor mu?

Hüseyin Gür Aşevi ve Hasta Yakınları Konuk Evi; hastanede hasta olup yatan, il dışından gelen hasta yakınlarının, ihtiyaç sahibi insanların konaklama sorunu oluyordu. Bu sebepten ötürü rahmetli Hüseyin Gür amcamız bu binayı yaparak hasta yakınlarının konaklayabilmesi şartıyla Belediyemize bağışlamış. Bir de aşevi dedikleri güzel bir mutfak yapılmış.Bu bina amacına uygun kullanıldığı dönemde Belediye ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtıyordu. Biz de bu hizmete devam ediyoruz ama hizmet satın alarak yapıyoruz. Önceki dönemde bu hizmeti Belediye kendisi yaptığı için ayrıca aşevi de demişler.

-Pandemi sürecinde bina Sağlık İl Müdürlüğü hizmetine verildi

Covid-19 salgınıyla başlayan pandemi sürecinde hastaların karantinaya alınması ve birde hizmet desteği olarak binamızın kullanılması için İl Sağlık Müdürlüğü’ne teklifte bulunduk.Bunun üzerine pandemi süreci için bir protokol ile Sağlık İl Müdürlüğünebinamızı hizmetine sunduk.

-Pandemi sonrası Sağlık İl Müdürlüğü Binayı Belediyemize geri vermiyor

Pandemi süreci bitince de geri versinler dedik, nasıl almışlarsa o şekilde bize geri versinler dedik. Şimdi pandemi bitti, yazılı olarak biz istedik ama cevap yok. Bir daha istedik ama bu sefer çok ağır yazdık ve cevap verdiler İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndan alındığı için İl Hıfzıssıhha Kurulu’ndageri ver kararı olacak ki size geri verelim diye. Bu sefer Valiliğe İl Hıfzıssıhha Kurulu’nu acilen toplayın diye yazdık ama toplanmadı. Toplansa soracağım niye vermiyorsunuz diye. Çünkü orada şu anda Sağlık İl Müdürlüğü binayı lojman gibi kullanıyor.

Burayı amacına göre çalıştıracak mıyım, boş mu saklayacağım sonuçta bina belediyenin. Bir önceki İl Sağlık Müdürü İrfan Bey bana bu binayı bize verin biz bakanlık olarak alalım ve dernek olarak işletmeciliğini yaparız yalnız bunun karşılığında size Cumhuriyet Caddesindeki İl Sağlık Müdürlüğü’nün bir binası var, o binayı size veririz ama Cumhuriyet Caddesindeki binadan biz diş hastanesi yapılana kadar çıkmayız diye söyledi. Bende olur dedim.

Binaların takası için Sağlık Müdürlüğü’ne yazı yazdık fakat Milli Emlak bu yerin kendisinin olduğunu söyleyerek takasa izin vermedi.

Biz de o zaman binayı bize gerin verin diyoruz ama vermiyorlar. Çok ağır şeyler yapacağım. Sen devletsin, belediye olarak pandemi sürecinde binanın kullanılması için sağlık il müdürlüğüne teklif eden biziz. Pandemide her yerde kavga varken Artvin’de belediye olarak herhangi bir siyasi olarak hiçbir şekilde ayrım yapmadık. Geri verdiklerinde aynı şekilde hasta yakınlarına misafirhane gibi kullanacak ve aşevinin mutfağı ile ilgili farklı şeyler yapacağız.

2- Doğu Karadeniz Bölgesinde ki en pahalı suyu Artvin Belediyesi Satıyor diye haber yapıldı. Bu doğru mu ve bu konu hakkında ki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Hangi belediye sorarsanız sorun su kaç lira diye 5 lira derler ama vatandaş 8 lira öder. Bizde rakamın 15 lira olduğu doğrudur fakat bu fiyatın içindeÇTV’, Katı Atık ve Atık Su maliyeleri vardır.

3- Hatila Deresi’nden gelen içme suyu ve arıtma tesisindeki süreçten bahseder misiniz?

Bu yatırımları benim başka yerde yapma şansım yok. Hatila Deresi’nden gelen içme suyu ve arıtma tesislerini şimdi devir alıyoruz, kaça mal olduğunu daha bilmiyoruz, yarısını Artvinliler olarak biz ödeyeceğiz. Bugün bize dediler ki 75 milyon lira borçlusunuz diye suya zam yaparsak 75 milyon 82 milyon olacak. Zam yapılmazsa o 75 milyon kalacak. 2022 yılı içerisinde 2 sefer, 3 sefer güncellenme ile suya o şekilde zam yaptık ama o en pahalı su dedikleri şey, ucuzdur demiyorum ama ben bu asfaltı diğer çalışmaları ne ile yapacağım? Benim de vergim bu. Bu vaziyette temiz su içiyorum ve tesisleri bir ay içerisinde devir alacağız.

İSKİ’den gelen yetkililer bizi yönlendirdi

İSKİ’den yetkiler geldi bizi yönlendiriyorlar. Cihazlarımız modern ve tesislerimiz iyi tesis.Tesisin fiziki alanının çok büyük olduğunu hâkim olmanın zor olacağını söylediler. DSİ’deeksiklikler varsa da biz malımızın arkasındayız diyorlar. Su ucuzdur desem yalan söylemiş olurum ama pahalı olmasının sebebi bunlardır. Biz musluktan akan suyu içebiliyoruz ve bundan sonra çok daha rahat içeceğiz.

Zannediyorum bir deneme olarak tesisi 10 gün 15 gün çalıştıracağız. DSİ kesin kabulü tam yapmamış imzayı imzalamamış. Benim imzaladığım protokol DSİ Genel Müdürü imzaladığı zaman yürürlüğe girecek. O süreç içerisinde deneme yaparak bize elektrikçi mi lazım çevre mühendisi mi lazım kimyacı mı lazım bunları kendi içimizde mevcut personelimizle temin edebiliyor muyuz diye hepsine bakacağız. Artvin su sorunu yaşamaz. Hiçbir şey olmazsa bile Hatila’nın suyunu veririm, eski usul ile devam ederim.

4- Doğalgaz Çalışmaları ne durumda?

Kentte doğalgaz çalışması henüz bitmiş değil. Orköy’deBelediye Lojmanlarından Atmaca’ya doğru olan bölümde doğalgaz çalışması yapılmadı, Yurttaş Saraç Caddesi’nde henüz doğalgaz çalışması yapılmayan bölümler var. Şehrin içinde doğalgaz gelmeyen yer kalmadı. Biz alt yapı çalışmalarımızı yaptık, fakat doğalgaz şirketinin eksik olan yerler için bir projeleri var mı bilmiyorum.

Doğalgazın arzı şirketin kendi tasarrufunda

Doğalgazın arzı tamamen şirketin kendi tasarrufunda. EPDK ile yaptıkları sözleşmeye göre hareket ediyorlar. Şirketin ortağı olmamıza rağmen bizimle geçinemiyorlar. Özellikle geçen hafta Akmercan’ın Genel Kuruluna katıldım. Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Bey ile görüştük, Artvin’deki yöneticilerin basiretsizliklerini anlattım. “Biz neticede sadece belediye değiliz aynı zamanda da sizin yüzde 10 ortağınızız” dedim. Cemal Beyde olumlu karşıladı. Bu sene yatırım yapacaklar mı yapmayacaklar mı bilmiyorum. Ama kazıdığımız bazı yerlerde evlere bağlamamışlar, hat geçirmemişler. Bu sefer kazıyacakları zaman “izin alın ve izin alırken de protokolde yazan parayı almam” diyorum.

Akmercan Artvin’de kazı bedeli ödediği için rahatsız oluyor

2022 yılının başında hastanenin olduğu caddeyi kazıdılar hastaneye doğalgazı bağladılar, biz üstünü yaptık.Eksik kalan bağlantılarının olduğunu söylediler ve tekrar kazı izni istediler. 7 bin 500 lira kazı parası istedik ve kıyamet koptu. Hastaneye doğalgaz bağlanması için devlettensanırım 350-450 bin lira civarı bağlantı parası almışlar. Sen devletten 350 bin lira alıyorsun ya ben 7 bin 500 lira isteyince niye laf ediyorsun. Bu sefer vatandaştan kazı izni almak istediler, vatandaşlara dedik ki işler görülsün izin verin dedik. Hastanenin kazısını da biz yaptık. Görüşmeler esnasında siz geçen yıl bu çalışmayı yaparken vatandaşa söylediyseniz ve o vatandaş bağlatmamışsa belgesini getir ben vatandaştan alırım bedeli. Ama sen keyfinden hiç bağlantı yapmamışsan niye yolu bir daha kazıtayım, bu sefer parasını vereceksin. İç tesisat yapanları müracaat ettirmeye başladılar, şuranın ihalesini aldık, kazı izni verin diye arkadaşlarda kazı izni vermiş. Kazı alma yetkisi Akmercan’a ait. Akmercan bize müracaat eder izni alır. İzin almazsa eğer çalışma yaptırmayız. AkmercanArtvin’de kazıya para verdikleri için rahatsızlar. Parke taşının 1 metrekaresine 90 lira para veriyorlar. 90 liraya ben parke taşının metrekarenin olduğu yerden alamıyorum. Normal vatandaşın 300 lira, biz Akmercan’dan 90 lira istememize rağmen rahatsızlar.

Akmercan Artvin Belediyesi ile inatlaşıyor

Akmercan’nın programı ile ilgili herhangi bir bilgim yok. 2022’de bir yatırımımız olmayacak diye söylediler, onu kamuoyuna açıkladık. Güya belediye engelliyormuş gibi, sonra tıpış tıpış geldi yaptılar. Bu sene yine aynı şekilde deseler onu yine kamuoyuna açıklarız ama biz kendi çalışmalarımızı yapıp yolun üzerine kapatınca bize burada çalışma yapacağız derlerse protokoldeki paralarla değilde normal paralar ile ödeme alırız. Şirketin Bölge Müdürü ve Genel Müdürü bizimle inatlaşıyor.

Önümüzdeki 6 ay içinde son kazı çalışmalarını yaparlar

Bakın temmuz, ağustos ayına kadar kazıdılar kazıdılar, ondan sonra hiçbir yeri kazıttırmam. Çünkü benim seçimim var, diğerleri seçimim var diye 5 yıl boyuncaaltyapı çalışmalarını başlatmadılar. Ben geldim başladım ve seçime 6 ay kala ben hiçbir yeri kazıttırmam. Doğalgazı gitmiş gitmemiş bu belediyenin ilgilendiren konu değil.

Havanın iyi olduğu ilk gün parke taşı üretimine başlanacak

Vatandaşa söz vermiştik. Asfalt alamazsak parkeyle bu sene sonunda doğalgazın kazıdığı her yeri yapacağız. Asfalt alamayınca, Hibrit Parke Tesisi’ni satın aldık ve orada aksaklık oldu bizden kaynaklı değil. İmalatı yapan adamlar yolda kaza yaptılar, haklı haksız bilmiyorum ama cezaevinde kaldılar. Buranın montajı olmadı. Ekim ayında buranın montajı bitip üretime başlayacaktık. Havanın uygun olduğu ilk gün parke basacağız. Bütün Artvin’de doğalgazın ve altyapı çalışmalarda kazılan yerler yapılacak.

5- Alzheimer ve demans hastaları için bir proje başlatmıştınız, proje amacına ulaştı mı?

Alzheimer ve demans hastaları için kayboldukları zaman yerlerini tespit edebilmek amacıyla ve tehlikede olduklarında yanlarında bulunan cihazın düğmesine basarak kendilerini yardım ekiplerinin ulaşması için tamamen ücretsiz bir proje yaptık.  Sağlık İl Müdürlüğü’nden de Artvin’de ne kadar alzheimer hastası varsa listesini istedik ki bu cihazları hastalarımıza ücretsiz dağıtalım fakat Sağlık İl Müdürlüğü kişisel verili koruma nedeniyle bu listeyi vermedi.

Bu cihazların parasını iki senedir ödüyoruz. Bedava bir hizmet vereceğiz ve biz yapmayalım İl Sağlık Müdürlüğü yapsın bu hizmeti diye dedik ama karşılık bulamadık. Mahalle muhtarlarına söyledik ilgilenmedi. Boş duruyor cihazlar, parasını verdim ve kimseyede parayla satmıyorum.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber