YEREL
Giriş Tarihi : 25-02-2021 13:58   Güncelleme : 25-02-2021 13:58

Memur Sen’den 28 Şubat Açıklaması

Memur Sen 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği basın toplantısında 28 Şubat darbesinde mağdur olanlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Memur Sen’den 28 Şubat Açıklaması

28 Şubat darbe sorumlularının tutuklanması kadar mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesi ve iade-i itibarın verilmesinin de önemli olduğunu belirtti. Sivil toplumun mücadelesi, kamu otoritesinin gayretiyle ihraç edilenlerin, istifaya zorlananların göreve yeniden başlamalarına, ihraç edilen kamu görevlilerinin açıkta geçirdikleri sürelerin çalışılmış sayılmasına, kazanılmış hak aylığında ve emekli müktesebinde değerlendirilmesine yönelik düzenlemeler yapıldı. Belirtilen dönemde kendileri tarafından ödenen primlerin iadesi gerçekleştirildi. Kadın çalışanların başörtülü olarak görev yapmalarına, kız öğrencilerin eğitimin tüm safhalarında okula başörtüsüyle gidebilmelerine yönelik düzenlemeler yapıldı. Memur-Sen olarak, bu çalışmaları değerli bulduğunu,takdir ettiğini ancak yeterli olmadığını belirtti. Bugüne ve yarına dair sorunların giderildiği ancak geçmişteki mağduriyetlerin giderilmediğini bunun giderilmesi gerektiğini söyledi. Memur Sen Kadınlar Komisyonu mağdur olanların haklarının teslim edilmesi ile ilgili yaptığı öneri ve taleplerinden bahsetti. Darbe sürecinde “haksız-hukuksuz cezaların” affedilmesi yerine “yok hükmünde kabul edilmesi” ne dair düzenleme yapılması, mağdurların haklı oldukları, özgürlüklerinin ve onurlarının ihlal edildiği ortaya konulması, hukuki kapsamda iade-i itibar verilmesi,haklarında verilen idari kararlar ile idari yargı kararlarına yönelik hukuki yollara başvuru nedeniyle yapılan giderler, ödenen ücretler güncellenmek suretiyle ilgililere ödenmesi gerektiğini belirtti.

Adli ve idari soruşturma ve kovuşturmalarla taciz edilmeleri dolayısıyla mağdurlara manevi tazminat ödenmesi, eğitim hakkından mahrum edilenlerin maddi ve manevi zararlarını belirlemeye yönelik komisyon oluşturulması, komisyon tarafından yapılan çalışma sonucunda belirlenecek kişilere “vesayet tazminatı” ödenmesi gerektiğine açıklamalarında yer verdi. Dönem soruşturmalarıyla başörtüsü başta olmak üzere inanca dair hassasiyetleri nedeniyle devlet memurluğundan çıkarılanların açıkta geçen sürelere ilişkin maaşları, ücretleri, diğer mali ve sosyal hakları kendilerine emsalleri esas alınarak hesaplanmalı ve güncelleme yapılarak kendilerine ödenmeli ve zararları karşılanmasının gerektiğini önerdi.

Basın açıklaması; “28 Şubat zihniyetinin tarihin çöp sepetinde gerçek anlamda yerini alması sadece faillerinin mahkûm edilmesiyle değil mağduriyetlerin telafisi, zararlarının tazminiyle mümkün olabilir.  28 Şubat’ın bin yıl süreceği iddiasında bulunanların heveslerini kursaklarında bırakan millet iradesi ve inancı; mağdurların hukukunu koruyan, haklarını sağlayan, zararlarını karşılayan iradeyi de kayda ve hayata geçirecektir. Bu iradenin tesisi ve teşkilinde yetkili ve ilgili herkesi sorumluluk almaya çağırıyoruz” ifadeleriyle sona erdi.

Zülfiye AKSU