YEREL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 11:08   Güncelleme : 05-08-2021 11:08

MEMLEKET PARTİSİ HOPA 1. OLAĞAN KONGRESİ

Memleket Partisi Hopa İlçe Yönetimi 1’inci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi.

MEMLEKET PARTİSİ HOPA 1. OLAĞAN KONGRESİ

Memleket Partisi Hopa İlçe Yönetimi gerçekleştirdiği 1’inci Olağan Kongresi’nde Başkan adayı olan Osman Zeki Yakut konuşma gerçekleştirdi.

Öncelikle yurdun dört bir yanında çıkan yangınlarda vefat eden yurttaşlara Allahtan rahmet dileyerek ve tüm ülkeye vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek konuşmaya başlayan Yakut, “Çok Kıymetli Partililerim, değerli misafirler hepiniz Türkiye’nin kurtuluş umudu memleket partisinin 1. Olağan Hopa İlçe kongresine hoş geldiniz. Konuşmama başlamadan önce kısaca kendimi tanıtarak başlamak istiyorum. Adım Osman Zeki Yakut. İlkokul, ortaokul, lise öğrenimimi Hopa da yaptım. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Esnafım ve 40 yaşındayım” dedi.

Hayatının hiçbir dönemin de siyasetten uzak olmadığını, gençliğinin Cumhuriyet Halk Partisi’nin gençlik kollarında duvarların ve direklerin üzerin de geçtiğini açıklayan Yakut, “Amcalarımız, abilerimiz, siyasi liderlerimiz ne derse onların dediklerini yerine getirmeye gayret ettik. Zaman geçti yaş kemale erdi büyüdük bizim de fikirlerimiz yeşerdi söylemeye çalıştık ama ne duyan oldu ne de bizi bu gençler acaba ne diyor diye dinleyen biri. Ama tüm teşkilatlar da bir gayret verdik ki sormayın gitsin taşradaki en küçük teşkilatından genel merkeze kadar oturdukları koltuğu kaybetmeme bir başkasına devretmeme gerekti” diyerek bu gayretin ve azmin bir parçasını iktidar olmak için harcansa idi şu an yıllardır sosyal demokratların ülkeyi yönetiyor olacağını vurguladı.

‘İlk orada gördüm’

“Bizler demokrasiyi insan haklarını adaleti hiçbir zaman bir araç kendimize bir koltuk elde etmek için kullanmayacağız” diyen Yakut, çok kongreler gördüğünü, aday olduğunu, aday olanları desteklediğini ifade ederek “İlk defa orada gördüm hak hukuk adalet diyerek karşısındaki rakibin ya da adayın haklarının nasıl gasp edildiğini. Haksızlığa uğrayanın itiraz edeceği bir mercinin olmadığını da ilk orada gördüm” dedi.

Bütün umutlar tükenmişken bir Cumhurbaşkanlığı seçiminin umutları yeşerttiğini, kendilerinin inandığını desteklediğini ama olmadığını belirten Yakut, “Ancak o seçim yeni bir başlangıca yeni bir umuda sebep oldu masmavi bir memlekette adaletin hüküm sürdüğü açlığın, işsizliğin olmadığı bir ülke yaratmanın umudu oldu. Bizde bu umudun peşinden yürüdük. Bizi anlayan bizi dinleyen bir liderin haksızlığa uğramaya tahammülü olmayan kimseye haksızlık yapmayan bir liderin Sayın Muharrem İncenin yarattığı umut ışığının arkasından yürümeye karar verdik” dedi.

‘Benim tek beklentim…’

Kendisinin Memleket Partisi’nden ve Muharrem İnce’den tek beklentisinin artık muhalefet olmamak olduğunu ifade eden Yakut, “Eğer iki seçim sonra hala muhalefetsek bizde işler iyi gitmiyor demektir ve sorumlular gereğini yapmalıdır diyorum. Büyük bir heyecan büyük bir umutla bir görev alacağım. Görevimin bilincindeyim hem ülkemin hem de Hopa’nın ne halde olduğunu çok net görüyorum. Problemin de ne olduğunu görebiliyorum. Ülkemde de Hopa’da da problem liyakat. Size söz veriyorum başarı kiminle gelecekse değil başarı ve hizmeti liyakat sahibi insanlarla elde edeceğim ki kalıcı olsun” diyerek konuştu.

‘2019’da Hopa’da Seçim kazanmaları dışında bir başarı söz konusu değil’

Yakut konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı;

“Yoksa şuan 2019’da Hopa’da yerel seçimi kazanan ittifaktan, seçim kazanmaları dışında bir başarıdan bir hizmetten söz edebilir misiniz. Seçildiklerinin senesinde Başkan yardımcısı ile Meclis üyeleri birbirleriyle konuşmuyor, hizmet yerine durmadan yolsuzluk ve dedikodu üretiyorlar.

İmar da kat olma yarışı içinde girmiş müteahhit mi yoksa meclis üyesi mi belli olmayan kişiliği cüzdanı ile görevi arasına sıkışmış insanlar seçim kazandırsalar neye yarar. Çünkü iş seçim kazanmakla bitmiyor.

Bizler ne bu ülkeyi nede güzel ilçemiz Hopayı ayrıştırmanıza müsaade etmeyeceğiz. Proje üreteceğiz istihdam yaratacağız hizmet yarışı içerisinde kimsenin dili dini ırkı ile prim yapmasına izin vermeyeceğiz.

Sevgi işimiz halkın problemleri olacak. Kimseye yalan söylemeyeceğiz. Hiç kimsenin de kafasına çay atmayacağız. İnsanların acılarını kendi acımız gibi yaşayıp ortak olacağız. Öz eleştiri yapıp eleştirilere açık olacağız. Ama bütün bunlardan daha önemlisi koltuğa yapışmayacağız. Bu işi bizden daha iyi yapanlara entrika çevirip kendimizden uzaklaştırmayacağız. El birliği ile yöneteceğiz gelen başarı hepimizin olacak kimse vazgeçilmez olmayacak.

İşte bu samimi duygularımla sizleri selamlıyor masmavi bir ülke de güzelliklerle dolu yıllar geçirmek dileğiyle hoşça kalın diyorum.”

“Hiçbirimiz diğerinden üstün değil”

Memleket Partisi Artvin İl Başkanı Fehmi Mutlu ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de yaşanan olumsuzlukların üzerinden siyaset yapmaya devam edilirken çözümlerinin de masaya yatırılması gerektiğini ssöyleyerek, “Hayata dair belli sorumluluklarımız vardır. Birey olarak topluma ne kadar katkı verirsek o kadar vatandaşlık görevimizi yerine getirmiş oluruz. Bizler niçin siyasetin içindeyiz niçin siyasetin içindeki hengamede kafamızı, vücudumuzu, gücümüzü, işimizden zaman ayırarak topluma yönelik faaliyetler gösteriyoruz. Aslında her gün yaşamımızın içinde siyaset vardır. Komşumuzla, arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle otururken illaki rahatsızlığımızı dile getiriyoruz. İyi olmayan ve zamanı olmayan şeylerde de dile getiriyoruz. Bizler Memleket Partisinin çatısı altında olarak hiçbirimizin diğerinden bir üstünlüğü olmadığını açık ve net olarak dile getirmek istiyorum. Buradaki asıl mesele Türkiye’de yaşanan olumsuzlukların üzerinden siyaset yapmaya devam edilirken çözümlerini de masaya koymamız gerekiyor. Her taraftan dört tarafa kuşatılmış sel ve yangın olayları ve bundan önceki yaşadıklarımız hep gündem olarak devam ediyor. Biz bu gündemlerle ilgili yoğunlaşıp tartışırken bir de bunun yanında maalesef ekonomik sıkıntılarla mücadele ediyoruz” diye konuştu.

“Kimseyi ötekileştirmiyoruz veya ayrıştırmıyoruz”

Bugün iyisiyle kötüsüyle 20 yıldır iktidarda olan AK Partinin yönetiminin Z kuşağının hatırlamayacağını ifade eden Mutlu, “Hepimiz bir ev, aile, bütçe yönetiyoruz. Bir de devlet yönetimini düşünün. AK Parti 2002’de iktidara geldiği zamanlarda doğan bir çocuk 5 yaşındayken AK Partinin hizmetlerini hatırlayamaz. 10 yaşındayken yine hatırlamaz. Z kuşağı dediğimiz 20 yaşındaki gençler oy kullanacak ama oy kullanacak olan Z kuşağı AK Partinin son 5 yılını nasıl hatırlayacak. Z kuşağı en kötü ekonomi yönetimi, felaketler, dış dünyayla olan ilişkiler, uluslararası ilişkiler vb. şeyleri hatırlamayacak veya hatırlamakta güçlük çekecek. 20 yaşından 50 yaşına kadar olan yaş grubu bugün diğer siyasi partilere oy verme eğilimindedir. Gelin görün ki 50’den yukarı tırmandığımız ve 60-65 yaşlarına çıktığımız zaman büyük bir oranda AK Parti oyları var. Bu bölgede alansal çalışma tutmaz. Hücresel ve öbeksel çalışma tutar. Bugün ilçe kongremizi yaptıktan sonra her birimize bir görev düşüyor. Mahallenizde AK Partili, İyi Partili, MHP’li, CHP’li olabilir bizim iktidarımızda ne AK Partili yi ne CHP liyi ne de diğer partileri.. 05.55 bırakmayacağımı söyledim. Memleket Partisi kesinlikle hiçbir kişiyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan yaklaşır.  Bu ülkeyi onlarla birlikte yöneteceğimizi komşularınıza söyleyin rahatlasınlar. Bu işe gönül verebilecek herkesi Memleket Partisi’ne davet ediyoruz. Durmayın, anlatın, zaman zaman ilçe Başkanı Osman Bey ile bir araya gelin. Takıldığınız konuları mutlaka sorun ve bir program çıkarın. Siyaseti sevmeyi ve insanlara dokunmayı unutmayın. Bu adam CHP li bana oy vermez düşüncelerine asla kapılmayın. Siyasette herkese sözümüz geçmeyebilir ama sözü geçen mutlaka birileri vardır. Gider o arkadaşı bulup ikna edersiniz ve partiye kazandırırsınız. Mücadeleyi bu noktadan başlatmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

“En büyük sloganımız vicdandır”

Parti olarak çok sağlam temellerin atılacağını belirten Mutlu, “Hücresel ve öbeksel çalışma yapılırsa seçme yoluyla ve o onun akrabasına diyerek doğru projelerle yola çıkıldığı zaman inanıyorum ki Hopa’da Osman Zeki Başkanımızla çok ciddi ve sağlam temellerle Hopa’yı sallayacağız. Bugün mevcut Belediye Başkanı bana Memleket Partisinin kurulmasıyla Hopa’da siyasi partilerin büyük sıkıntıya girdiğini söyledi. Bizim en büyük sloganımız vicdandır. Vicdan nereden başlıyor. İnsanın kendisinde olan vicdan ve devletin ve kurumların vicdanından başlarız. Biz ne ara vicdanlarımızı kiraya verdik. Yangınlar oluyor hiçbir şey olmamış gibi duruyorlar. Sel felaketleri oluyor merak bile etmeyip gidip bakmıyorlar. Genel Başkanım ısrarla bu bölgeye gelinmesi gerektiğini Rize ve Artvin’deki felaket yerlerini gezmemiz gerektiğini söyledi. Kendisi de sağ olsun bizi kırmadı buraya kadar geldi ve o yağmurun altında kendisine çizme teklifi ve yağmurluk teklifi ettik giymedi. Kendisi özel makam aracıyla da gezmedi. İnanın hiçbirimizin birimizden üstünlüğü yoktur. Yarından itibaren sokakta, evimizde, mahallemizde, köyümüzde hiç durmadan çalışacağız. Bu işe gönül vermiş olan arkadaşlarımızla bu yolu yürüyeceğiz” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ