YEREL
Giriş Tarihi : 11-06-2022 13:05

MEDYADAKİ DÖNÜŞÜM ARTVİN’DE MASAYA YATIRILDI

MEDYADAKİ DÖNÜŞÜM ARTVİN’DE MASAYA YATIRILDI

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Artvin-Batum Medya Etkinliği kapsamında düzenlenen Medya Buluşmasında KGK’nın son bir yıllık faaliyetleri ele alındı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen bilgilendirme oturumunda TBMM komisyonuna gelen ve son günlerde çokça tartışılan dezenformasyonla mücadele yasa teklifi ve dijital telif çalışmaları konuları SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan ve KGK Yerel Medya Başkanı İsrafil Avcı tarafından üyelere kapsamlı şekilde anlatıldı.

KGK Yaygın Medya Meclisi üyesi Seda Demir’in sunumuyla başlayan programda açılış konuşmasıyla katılımcı gazetecileri selamlayan KGK Artvin Temsilcisi Aydın Tatar’ın ardından KGK’nın faaliyetleri konusunda Yönetim Kurulu üyeleri ve il temsilcilerini bilgilendiren KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim bir konuşma yaptı.

KGK ailesinde kadın sayısını artırmak için özel bir çaba harcadıklarını açıklayan Başkan Dim, Tunceli Temsilcisi olarak atanan Hüsniye Karakoyun’un katılımıyla güç kazanıldığını vurguladı. Kuruluşundan bu yana çok kısa zaman geçmesine rağmen KGK’nın büyük işler başararak hızla büyümeye devam ettiğini kaydeden Dim, uluslararası örgütlenmenin 57 ülkeye ulaştığını yılsonunda bu sayının 70’e çıkarılacağını açıkladı. Küresel Gazeteciler Konseyi’nin kamu diplomasisine destek veren medya diplomasisi yaptığını kaydeden Başkan Dim, “KGK; hem Türk hem de Türk dostlarıyla dostluklar kuran bir örgüttür”dedi.

"DOST GAZATECİLERLE TEMASLAR DEVAM EDİYOR"

Yapılan faaliyetlerler ilgili bilgi veren Dim, Gürcistan’dan gelen gazetecilerin ağırlandığını söyleyerek kamu diplomasisi noktasında pandemi döneminde yoğun bir çalışma içinde olunduğunu vurguladı. Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri BağdadAmreyev’in ricasıyla Kazakistan’dan bir grup gazetecinin Bursa’da ağırlandığını dile getiren Dim, bu faaliyetlerin büyük bir titizlikle yürütüldüğünün altını çizerek, “Buraya getiremediğimiz hiçbir gazeteci bizim gazetemiz değil. Biz buraya ne kadar gazeteci getirirsek Türk dostlarını o kadar artırırız” ifadelerini kullandı.

"PEŞİ SIRA BİRÇOK ETKİNLİK DÜZENLENDİ"

Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemli toplantılarıyla birlikte TEKNOFEST’in denk geldiği haftaya Azerbaycan ziyaret gerçekleştirildiğini söyleyen Dim, “Ermenistan’dan kurtarılan Karabağ’ın Ağdam Rayonunda mayın temizleme ve yeniden imar çalışmaları yerinde izlendi. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile 3 saate yakın bir toplantı düzenlenerek kamu diplomasisi ve medya diplomasisi konusunda verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Ramazan ayında İstanbul ve Ankara’da üyelerimizle bir araya gelinen iftar programları düzenlendi. Genel Merkez binamız çalışmalarımızı sürdürmemiz için yeterli gelmiyor. KGK’ya yakışan bir bina arayışımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında mevcut genel merkez binamızdaki 50 kişilik toplantı salonunda iş birliği yaptığımız STK’ların çeşitli toplantılarla kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına da imkân sağlıyoruz. KGK Azerbaycan Temsilciğimiz için yer tahsisi yaptık. Londra ve Kıbrıs’ta da bir ofis açma çalışmalarımız devam ediyor. Küresel Medya Okulu’nu hayata geçirdik. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi ile İlk eğitimi hibrit olarak verdiğimiz okulda Nisan ayında verilen eğitimler sonrasında başarılı olan 118 öğrenciye sertifikalarını teslim ettik. Ekim ayında birkaç dile simültane çeviriyle birlikte eğitimin ulaştığı ülke sayısını artırarak katılımı KGK’nın ulaştığı her yere genişleteceğiz. Ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle KGK Medya Okulunu geliştirmeyi planlıyoruz. Şiddet Mücadele (HEGEM) Vakfı ile iş birliğimiz devam ediyor. SODİMER ile bir protokol imzalayarak sosyal medya kullanımına ilişkin ortaklaşa bir bilgilendirme kitapçığı projesi başlattık. Türkiye genelinde dağıtımın yapacağız”şeklinde konuştu.

"HABERCİLERİN TELİF HAKKI KORUNMALI"

Basın kanunlarının telif haklarından uzak düşünülmemesi gerektiğini söyleyen Eraslan, “Haber yapmak kolay değil. Google tüm haberleri kopyalayarak hemen para kazanmaya başlıyor. Almanlar ve Almanya ve Fransa, Google’a bunu yapamayacağını söyleyerek ülkeden çıkarması ültimatomunu verdi. Almanya çok bastırdı. Hatta 500 bin avro para cezası kesti. En sonunda 2014’te birçok düzenleme yaptılar. Son dönemdeki görüşmelerde Google’ı Avrupa’da 1 milyar avro ödemeye ikna ettiler. Bu paranın üçte ikisini Almanya’ya gelecek. STK’lar bu parayı gazetecilere dağıtarak haber ekosistemini korunmasına katkı sunacaklar. Bunlar pekâlâ Türkiye’de de yapılabilir. Avrupa Birliği 2019 yılında Dijital Tek Pazar Yönetmeliğini çıkararak Avrupa’da yayımlanan tüm dijital içeriklerin bedelini ödenmesi şartını koştu. Bizim Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’muz 1952 yılından kalma. Çok acil bir düzenlemeye ihtiyaç var. Gazetecilerin emeğinin hakkı korunmalı. Dijital telif hakkı için gündem yaratalım” dedi.

"İNTERNET MEDYASINA ÇEKİDÜZEN VERİLECEK"

KGK Yerel Medya Meclisi Başkanı İsrafil Avcı’da İnternet Medyasının yasal taleplerine ilişkin oluşuturulan teklif konusunda üyelere bilgi aktardı. Avcı, “İnternet Gazetecileri Federasyonu olarak bağımsız bir yasa olarak sunduğumuz yasa teklifi için Meclis’te temsilcisi olan tüm siyasi partilerle görüştük. Bu görüşmelerde sosyal medya ve dezenformasyon konusuna ilişkin bir madde yoktu. Bizim teklifimize bunlar sonradan eklenerek basın yasasında düzenleme olarak sunuldu. Gelen bilgilere göre 29 maddede uzlaşı sağlandığını dile getiren Avcı, “Basın ilan hakkı verilmesi konusunda internet sitelerine pay verilmesi konusun gündeme getiriliyor. Basın kartı alınması da sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

Programa KGK Yönetim Kurulu Üyeleri Lütfü Karakaş, Savaş Çokduygulu, İsrafil Avcı, Yusuf Ziya Çakır, Duran Özkan, Ercan Arslan, KGK Danışma Kurulu Başkanı Dr. İmbat Muğlu ve üyeleri, Emral Cömert, Ali Atasever, Atilla Diler Yaygın Medya Meclis Üyeleri Hayati Arıgan, Ahmet Coşkunaydın, Ferhat Yıldırım, Muhammet Oluklu, Adnan Fişenk Dış Medya Meclis Üyeleri Orhan Akyüz, FelatBozaslan, Nalan Yazgan, Ali Hançerli, Adil Elmas, AvtandilOtinashvili İl Temsilcileri Nihat Aydın, Cabbar Sıktaş, Recep Aydın, Esra Aksu, Celal Çiftçi, Suat Deniz, Ahmet Külekçi, Kemal Özdilek, Şerife Türkeş, Kemal Deniz, Sezai Köprülü, Ferhat Lap, Yaşar Yıldız, Hacı Odabaş, Bekir Doğan, Bayram Ali Kavalcı, Necati Günay, İkram Kali, Esat Bindesen, İrfan Hoşafçıoğlu, Naci Yıldız, Metin Karakuş, Nezir Çağlar, Suavi Okumuş, Mustafa Doğan, Zafer Tokuş, Özkan Karakaya ile KGK üyleri Halit Akgül,Yunus Yıldız, Adem Çelebi , KhatayıAzızov katıldı.

 

Dilan Şahinbaş

Haberin Galerisi : MEDYADAKİ DÖNÜŞÜM ARTVİN’DE MASAYA YATIRILDI
Artvin'de HaberArtvin'de Haber