YEREL
Giriş Tarihi : 08-06-2022 14:09   Güncelleme : 08-06-2022 14:09

Meclis Gündeminden Düşmüyor

Meclis Gündeminden Düşmüyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, ÇAYKUR'daki işçi alımı skandalını TBMM'ye taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, ÇAYKUR'un İş-Kur üzerinden kura ile belirlediği 630 işçi alımı sonrası kurada isimleri çıktığı halde işe başlatılmayan 50 kadar kişinin durumu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, iş başvurusu alınırken kabul edilen yeterlik belgelerinin kura çekimi sonrası kabul edilmemesinin nedenini ve bu kişilerin mağduriyetinin nasıl giderileceğini sordu.

Medyada yer alan bazı haberlerde; ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nün 630 geçici sözleşmeli işçi alımı için noter huzurunda düzenlediği kura çekiminde isimleri çıkmasına karşın 50 kadar kişinin işe alınmadığı iddia edildiğini hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "ÇAYKUR, 24 Şubat 2022’de yaptığı ilanda İş-Kur üzerinden kura çekimi ile 250 lise ve dengi okul mezunu teknik personel, 30 engelli işçi ve 350 beden işçisi alımı yapacağını duyurmuştu. 29 Mart 2022’de başvurusu kabul edilen 33 bin 929 kişi arasından noter huzurunda yapılan kura çekimi ile sözleşmeli geçici işçi statüsünde çalışmaya hak kazanan 630 kişi belirlenmiştir" dedi. 

DAİRE BAŞKANI: BEN BU LİSTELERİ TANIMAM, DERDİNİZİ İŞ-KUR'A ANLATIN!

Bekaroğlu açıklamasının devamında

“Söz konusu haberlerde; 

- Teknik okul mezunu olan 250 kişiden 50 kadarının diplomalarının yetersiz olduğu gerekçesiyle kurada isimleri çıktığı halde işe alınmadığı, 

- İdarenin keyfi tutumu nedeniyle hak kaybına uğrayan gençlerin başvuru sırasında kabul edilen diplomalarının kurada isimleri çıktıktan sonra yetersiz olduğunun kendilerine söylendiği,

- İşçi alım ilanında teknik personel için bölüm belirtildiği ve buna göre başvuruların alındığı, kura çekiminden sonra ise alan kriteri arandığı,

- Kurada ismi çıkan gençlerden birinin evraklarını fabrikaya teslim ettikten 15 gün sonra aranarak diplomasının yetersiz olduğu için işe başlayamayacağının bildirildiği,

- Haklarını aramak için ÇAYKUR Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığına giden gençlere Daire Başkanının “Ben buradaki listeleri tanımam. Benim sorunum değil, derdinizi İş-Kur’a anlatın” diye cevap verdiğinin iddia edildiği haberlere açıklama isteyen Bekaroğlu, kamuoyunda kurada ismi çıktığı halde işe alınmayanların yerine AKP’li siyasilerin referansıyla başkalarının alınacağına dair söylentiler bulunduğunu ifade ederek Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'den şu sorularına cevap istedi:

1- Söz konusu haberde yer alan iddialar doğru mudur?

2- Teknik bölümlerin belirli alanlarından mezun olmak gibi bir kriter işçi alım ilanında belirtilmemesine ve başvuru koşulları arasında yer almamasına rağmen, kura çekimi yapılıp hak sahipleri belgelerini ibraz ettikten sonra diplomada ‘alan’ kriteri aranmasının yasal dayanağı var mıdır?

3- Sayılarının 50 kadar olduğu belirtilen işe girmeye hak kazanmış bu kişileri işe almayıp yerlerine AKP’den torpilli kişilerin işe alınacağı iddiası doğru mudur?

4- Kuradan isimleri çıktığı halde işe alınmayan bu kişilerin yerine kimler, hangi yöntemle seçilip işe alınacaktır?

5- ÇAYKUR Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı, hakkını arayan gençlere “Ben buradaki listeleri tanımam. Benim sorunum değil, derdinizi İş-Kur’a anlatın” şeklinde cevap vermiş midir?

6- Bu işe alım ilanının hazırlanmasında eksiklikler mi yapılmıştır? Öyle ise bu eksiklerden dolayı haksızlığa uğrayan kişilerin uğradığı hak kaybını nasıl telafi edeceksiniz? Bu işte sorumluluğu bulunan yöneticiler hakkında inceleme ve soruşturma yaptırmayı düşünüyor musunuz” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş