YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 11:21   Güncelleme : 20-05-2021 11:21

“Marketlerle rekabet edemiyoruz”

Artvinli TV’de ‘Sokağın Nabzı’ adlı programı sunan Dilan Şahinbaş, Çağla Çiçekçilik ve Organizasyon sahibi Alparslan Karacan ile röportaj gerçekleştirdi.

“Marketlerle rekabet edemiyoruz”

Karacan, esnaf olarak tam kapanma sürecini nasıl değerlendirdiğini ve marketlerdeki ürün satış engelleri hakkında konuştu.

İşte röportajın detayları…

Esnaf olarak tam kapanma sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tarımsal ürünler, tohum, bitki çeşitleri gibi şeyleri sattığımız için bize yönelik kısıtlamaların gelmemesi normal bir durum oldu. Çünkü sulanacak bitkilerimiz var. Eğer bitkilerimiz ölürlerse bunun önüne geçilmiyor. Şu an ki bize olan uygulamalar iyi görünüyor ama bundan memnun olmayanlar da var. Bizim de tabi ki memnun olmadığımız, eleştirdiğimiz zamanlar oluyor. Mesela büyük marketler, AVM ler çiçeği satıyor onlara serbest. Biz satamıyoruz bizimki burada çürüyor çöpe atıyoruz. Sonra biz zarar görüyoruz. 10 bin liraya bir ürün getirdiysek ve o çürüdüyse 10 bin liralık bir zarara girmiş oluyoruz. Bu zararı karşılayacak kimse yok. Devletimiz görerek ve tecrübe ederek bu konularda daha hassas ve duyarlı oluyor.

Marketlere birçok üründe satış engeli geldi, bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsanla bir şekilde 15 gün idare etti. Benim sattığım ürünün süper marketlerin de satması haksız rekabetliğe giriyor. Bende satılan ürünler marketlerde de satılırsa bu etik bir davranış olmaz. Bu konuda kısıtlama getirilirse iyi olabilir. Sayısı azabilir. Ya da belirli günlerde satılabilir. Küçük şehirlerde yerel esnafların desteklenmesi daha da önemliyken ulusal marketler bu süreçte önümüzü kapatıyor. Müşterilerimizin bazıları geliyor, “Markette çiçeğin fiyatı bu şekilde burada niye bu fiyatta satılıyor” diyorlar. Onlar bir kere getiriyor ama biz devamlı varız ve ayağa hizmet ediyoruz. Müşteriler gidip görerek alıyorlar fakat onun sarması, süslemesi, teslimatı, notu ve müşteriyle ilgilenmesi var. İşimizi emek vererek yaptığımız için çok çeşidimiz olmuyor ama marketler çeşit çeşit ürünler getiriyorlar. O yüzden marketlerle rekabet edemiyoruz.

Tam kapanmaya sizce uyuluyor mu? Denetlemeler nasıl?

Polisler arada sırada yolda durduruyorlar ama vatandaşların evlerin marketlere uzaklığından dolayı suiistimal olabiliyor. Vatandaşların bu konuda daha dikkatli olması lazım. Polisler hangi birine sorsun. Her durana sorsa trafik karışacak, evrak isteyecek ve herkes de evrak var. İhtiyacı olan evden çıkmalı.

Tam kapanma sürecinde iş verenlerin E- Devletten belge alamama gibi sorunu oldu. Sizde böyle bir şey yaşadınız mı?

Evet, ilk 3 gün sistemin yoğunluğundan sisteme giremedim. Sadece sigortalı çalışanlarımıza izin alabildik ve onları e devletten çıkarabildik. Ama iş verenler olarak biz alamadık. Muhasebemize sorduğumuzda vergi levhasıyla çıkabilirsiniz dediler.