YEREL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 10:32   Güncelleme : 03-07-2021 10:32

Marka olma yolunda nanna

Hopa’da imalathanesi bulunan ve Artvin genelinde 5 tane şubesi olan Nanna Eli Pastanesi ortağı Tuncay Kanlıoğlu, üretim faaliyetlerine dair açıklama yaptı.

Marka olma yolunda nanna

Nanna Eli Pastanesi’nde günlük yaklaşık yüz elli ürün çıktığını, ürünlerin günlük taze çıktığını ve bütün şubelere dağıtıldığını belirten Kanlıoğlu, “Özel soğurucu arabalarımız var. Belli derecede ürünlerimizi muhafaza ediyoruz. Günlük olarak ürünlerimiz bu araçlarla şubelerimize ürün götürüyor. Mağazalarımıza şu kadar ürün çıkardık bu ürünleri gün içerisinde satacaksınız demiyoruz. Mağazadaki müdür arkadaşlarımız mağazanın günlük satışına göre bize sipariş veriyor ve biz de siparişe göre ürünleri gönderiyoruz” dedi.

Yörede marka olmanın hakkı verilebiliyorsa, yöre halkı da sahipleniyorsa çok iyi yerlere gelindiğini söyleyen Kanlıoğlu, “Bunu başaramazsanız hiçbir anlamı kalmıyor. Biz daha önce farklı şehirlerde ticaret de yaptık ama burası bizim memleketimiz olması hassasiyetiyle çok farklı yeri var bizde. İnsanlarla daha iyi ikili iletişime geçebiliyoruz. Kendimize daha iyi şeyler de katabiliyoruz. Bu açıdan bize çok faydası oldu. Tabii kendi memleketimiz olduğu için biraz daha severek çalışıyoruz daha da aşkla çalışıyoruz. İnşallah Artvin için daha iyi şeyler de yapacağız” diyerek baklavalarının damağa hitap ettiği için ve doğal katkı maddesinin olmadığı için müşterilerin çok beğendiğini ifade etti.

Pastaların da çok beğenildiğini ve özel siparişlerde sınırlama olmadığını müşterilerin isteği üzerine pasta hazırladıklarını dile getiren Kanlıoğlu, “Pasta ustalarımız dışarıdan geldi. Artvin’de sektör gelişmediği için kalifiye bir usta bulmak çok zor.  Dışardan gelen ustaların yanında Artvin’de işe aldığımız kişileri de yetiştiriyoruz yavaş yavaş. Artvin’den de iyi ustalar çıkartacağız” dedi.

İleriye dönük projelere değinen Kanlıoğlu” Küçük yaş grubuna hitaben bir projemiz var. Milli Eğitim Müdürümüzle görüştük bu konuyu. Anasınıfı öğrencilerimizi belli dönem aralıklarıyla imalathanemize alacağız ve ustalarımız eşliğinde pasta yapmayı öğreteceğiz. Kendi emekleriyle bir şeyler yapacaklar ve pastacılığa karşı sevgileri de gelişecek” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ