YEREL
Giriş Tarihi : 09-09-2021 11:08   Güncelleme : 09-09-2021 11:08

MANŞET: BU VEBALİN ALTINDA EZİLECEKSİNİZ

Yusufeli Halkına Yeni Bir Dert Daha

MANŞET: BU VEBALİN ALTINDA EZİLECEKSİNİZ

Yusufeli’nde baraj inşaatı nedeniyle, yol güzergahı değişti ve daha önce bir saatte alınabilen Yusufeli-Artvin yolu iki saate uzadı. Mağdur olan Yusufeli minibüsçüleri “Bu kez şirketlerin değil, halkın dediği olsun” diyerek eski güzergahın açılmasını istedi.

Yusufeli Şoförler Odası Başkanı Fevzi Polat, okuduğu basın açıklamasında yol güzergahının değişmesi sonucu hem zaman hem de maddi olarak halkın etkilendiğini vurguladı.

‘Devletimiz için çok şeye katlandık’

Yusufeli Artvin yolunun; su kavuşumu mevkindeki tünelin Yusufeli baraj inşaatı gerekçe gösterilerek Limak İnşaat A.Ş tarafından kapanması sonucu 43 km uzatıldığını belirten Polat,” Bu yolu günlük kullanan odamıza kayıtlı üyelerimizin ve Yusufeli halkımızın mağdur olmamaları adına bu açıklamayı yapma gereği duyduk. 2000 yılından beri süren baraj çalışmalarından dolayı devletimiz için halk olarak çok şeye katlandık. Biz artık çalışmaların bitip yollarımızın daha güzel yapılmasını beklerken toz ve gürültüye katlanan Yusufelililere yeni bir sıkıntı daha eklenmiştir. Artvin'e bir saatte gittiğimiz yolu şu anda 2 saatte gidiyoruz” dedi.

Şimdiye kadar Yusufeli’nin taleplerinin ötelendiğini dile getiren Polat, “Şirketlerin talepleri yerine getirildi. Bundan sonra şirketlerin taleplerinin ötelenip, Yusufelilerinin talepleri yerine getirilmelidir. Yusufeli halkı, yaşam hakkına yapılan bu müdahalenin bir an evvel durdurulması ve eski güzergahtan yolun tekrardan verilmesi için buradan tüm yetkililere sesleniyorum” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

‘Bu vebalin altında ezileceksiniz’

Yusufeli Şoförler Odası’na basın açıklamasında destek veren Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Barış Demirci ise, “Ne olduğunu canlı yayında da görebilirsiniz. Şu an kapatıldı, üç dakika önce kapatıldı. Niye? Kameralara çıkmasın, şirket buradan işleyebiliyor. Yusufeli halkı işleyemez. İşte ben buradan tüm yetkililere bir daha sesleniyorum, siyasilere, iktidar olanlara bir daha sesleniyorum; bunu yapanlara siz müsaade ediyorsunuz, sizden güç alıyorlar. Bırakın artık şirketleri, parayı, sermayeyi, bu halkın yanında bulunun. Burada minibüsçü arkadaşlarımız var, her gün Artvin’e gidiş-geliş seferleri yapıyorlar. 2 saat yolları uzadı, onların müşterileri olan insanların, bizlerin yolları uzadı. Bu vebalin altında ezileceksiniz. Yapmayın müsaade etmeyin bunlara” dedi.

‘Aynı çileyi çektirmeye devam ediyorlar’

Yıllardır Yusufeli'nde bir cefa çektiklerini, bu cefayı da Yusufeli Barajı projesinin gerçekleşmesi için çektiklerine dikkat çeken Demirci, “Nedir bu proje, ticari bir proje. Devletimiz para kazanacak tüm milletimiz bu paradan faydalanacak diye başımızın gözümüzün üstüne dedik ama yıllardır aynı çileleri de çektirmeye devam ettiriyorlar. Bugün geldiğimiz noktada zaten Yusufeli artık psikolojisi bozulmuş bir toplum haline geldi” diyerek geleceğini göremeyen, tamamen karamsar bir düşünce içerisinde olan Yusufeli halkının Artvin-Yusufeli arasında ulaşım sağladığı güzergahın 43 km uzatıldığını ve normalde 50 dakikalık Yusufeli-Artvin güzergahının şu anda 80 dakikaya çıktığını belirtti.

‘Bu artık ihanet’

Demirci açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Yani bu çileyi biz çekmek zorunda değiliz. Şirketlerin, yetkililerin basiretsizliğinin, Yusufeli halkı üzerinden telafi edilmesi doğru bir yaklaşım değil. Ama muhatap kim soruyoruz, Erzurum Karayolları Bölge Müdürüymüş. Hiç kimsenin haberi yokmuş bu güzergah değişikliğinde. Bırakın artık yalan söylemeyi. Samimi olun doğrularla gelin. Gelin de biz Yusufeli halkı olarak yapılabilecek şeyleri beraber kararlaştıralım. Bu olay iki ay kadar öncesinde zaten tüm Yusufeli'nde biliniyordu. Biz o zaman da söyledik; yapmayın Yusufeli'ne bu artık ihanet boyutuna ulaşmıştır.”

‘Allah’a havale ediyorum’

İYİ Parti İlçe Başkanı Recep Akyürek de Yusufeli Şoförler Odası’nın basın açıklamasına destek veren isimlerdendi. Akyürek yaptığı destek konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Beton dolgusunu bitirdi. Şimdi orada kullanılan, atık kalan veya gövde dolgusu bittiği için kenarda kalan makina tesisatı boşta kalmasın diye, sadece şirketin ticari 20 günlük veya bir aylık ticari iş aksaması olmasın diye 30 bin kişilik Yusufeli halkına eziyet etmeyi reva gören siyasileri, millete ve Allah’a havale ediyorum.”

‘Bu tozu 20 yıldır yutuyoruz’

Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu ise “Olumsuz yönde etkiliyor. Biz bu yolları 20 yıldır çekiyoruz. Yani bu tozu yutuyoruz, toprağı yutuyoruz. Şirketler güçlü olabilir, istedikleri şekilde istediklerini yapabilir ama bu halkın kesinlikle gücünü sınamaya kalkmasınlar. Bu defa da halkın istediği olsun diyorum” dedi.

‘Devlet yetkilileri yanımızda yer almadı’

Minibüsçü Hafız Aslan Teker de mücadele ettiklerini belirterek, “Hiçbir devlet yetkilileri bizim yanımızda yer almadı. Ama şu anda gerçekten eziliyoruz şoför esnafı olarak. Burada zaten başkanlarımız ifade ettiler sağ olsunlar başka bir şey diyecek bir şeyimiz de yok” diye yakındı.

Dilan ŞAHİNBAŞ