YEREL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 11:16   Güncelleme : 29-06-2021 11:16

Maketin Ustası Avcı

Bu hafta Ulvi Değerler programının konuğu Ali Avcı oldu.

Maketin Ustası Avcı

Pandemi döneminde evinde maket yapımı ile uğraşan Avcı, Ulvi Sinan Dişli’nin bu haftaki programında yer aldı. Sıkıldığı için zamanını değerlendirmeye çalışan ve insanlar için faydalı uğraşlara yönelmek isteyen Avcı, yapmış olduğu maketler ile görenleri büyüledi.

Kaç yıl oldu?

Avcı, saz çalmasının ardından geçen yılları şu ifadeler ile anlattı “yaklaşık 30 yıl oldu başladığımda ilk zamanlar saz çalmayı kendim öğrendim. 10 yıl kadar kendim çaldım olmadı, hatalarım çok olduğu için kursa gittim özel bir TRT hocasından eğitim aldım orada 1,5 yıl eğitim aldıktan sonra Artvin’de de devam ediyorum şu anda

Maketi tanıtım

Avcı, camii maketinin tanıtımını şu ifadeler ile yaptı “bu camii bildiğim kadarı ile 1959 yılında yapıldı. Ben Artvin’e geldiğimde bu camii hoşuma gitti ve boş kaldığım zamanlar ne yapabilirim diye düşündüğümde herkes kahvede otururken hobi işlerine merak sardım ve merkez camiini yapabilirim diye düşündükten sonra başladım yapmaya ve bu pandemi sürecinde zamanımızın çok olmasından dolayı ve de evde kalmamızdan dolayı boş oturana kadar camii yapmaya karar verdim ve yaptım. Yaklaşık 40 günde camii tamamlandı sonrasında Atatepe maketini yapmaya başladım aynı camii maketindeki gibi düşündüm yapabilir miyim diye ve denemeye başladım ayrıca Atatepe çok değerli Artvin’in simgesi olduğundan dolayı çok hassas olmam gerekiyordu. Türkiye’den insanlar Atatepe’ye geliyor, turistlerde geliyor sırf Atatepe’yi görmeye geliyorlar. Bende böyle bir simgemiz varken canlandırayım dedim ve yaptım. Atatürk heykelini makette yapmakta baya zorlandım çünkü insan maketlerini yapmak biraz daha zor ama sonunda başardım ve alıcısı varsa satılıktır ben yine yapabilirim zaten bene kendim imal ediyorum “ diye konuştu.