Yerel
Giriş Tarihi : 27-08-2022 13:34

Livane Sanayi Bilmecesi

Livane Sanayi Bilmecesi

Kentte yapımı devam eden ve yıllar geçtikçe yılan hikayesine dönen “Livane Sanayi Sitesi” ile ilgili Livane Sanayi üyelerinin yönelttiği 10 soru Kooperatif yöneticilerine yöneltildi.  Yöneltilen sorular ise şöyle;

1- arsa alımı sırasın da yapılan toplantılarda yer alımı yapıldıktan sonra, kalan yerlerin pürüzleri giderildikten sonra yine kooperatifimize verilecek sözü verilmiş olduğunu o günkü siyasiler ve yöneticilerce bilmektedir. Bugün ne oldu da bu karadan vaz geçildi verilen sözler neden yerine getirilmiyor?

2-Neden yer veriyoruz bu pozisyona neden gelindi?

3-İhale yapılırken bizim adımıza alındığı bildiğimiz yer, neden DSİ’ye verildi. Söz konusu yerlerin parsel temizliği yapıldıktan sonra geri isteyen, istenmesine sebep olan kimlerdir?  

4-Bu bölgelere bakıldığında görülecek birçok parsele bölünmüş sebebi nedendir? Bu şekilde bölünerek birilerine hazırlık mı yapıldı?

5-Toptancılar bu yerin temizlenmesinde imara açılmasında ne katkıda bulundular ki onlara yer tahsisi yapıldı? İşin zorluğunu biz çektik onlara bu bölge kim ve kimler tarafından verilmek isteniyor?

6-Milli Emlak’a devir bedelsiz mi yapılacak, bugüne kadar yapılan masraflardan dolayı yerin değeri nedir biliniyor mu?

7-Bu yerlerde parsel sayıları neden artmıştır, yapan veya yaptıran kim veya kimlerdir?

8-Bir dönüm yerin maliyeti nedir, neden yer vermemiz istenmektedir, kaç metrekare yer vereceğiz, vereceğimiz yere bedel alacak mıyız, takas mı yapılacak yoksa alacağımız yere tekrar para ödeyecek miyiz?

9-Alt bölgede birilerine ayrılan yerler ihaleye çıkacak mı, kaç TL’den ihaleye çıkacak bilginiz var mı, Sanayi sitesine verilen bedelden mi şahıslara ödemeye verilecek?

10- Genel Kurul masrafları ne kadardır, bir yılda neden iki kez yapılıyor neden bu çalışmalar bir önceki Genel Kurula hazır hale getirilmedi?

Öte yandan üyeler adına bu soruları soran S.S. Artvin Vali Selahattin Akyurt Sanayi Sitesi Yönetim kurulu başkanı İsmail Ustael, soruların sorulma amacını dile getiren bir açıklamayı, kendi sosyal medya hesabından yayınladı. Ustael açıklama yazısında amacın en kısa sürede yılan hikayesine dönmüş bu konunun bir an önce çözülmesi ve bilgi verilmesi olduğuna vurgu yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Yapılması düşünülen LİVANE SANAYİ SİTESİ hakkında birtakım sorularımız olmuştur. Bu soruları sormaktaki amacımız; kimseleri suçlamak veya zan altında bırakmak değildir. Ama şu iyi bilinmelidir ki amacımız;

 Şehrimize uzun yıllar hizmet edecek bir site yapmaktır. Bizim burada ne kadar yetersiz olduğumuzu, yeterince hizmet veremediğimizi, nasıl sıkıntılar içerisinde olduğumuzu bizler kadar artık sizlerde öğrendiniz. Yapılması planlanan sanayi Sitesinin hizmet kalitesini, fiat istikrarını ve de sağlayacağı istihdamı göz önüne alındığımızda bir kez daha önemini anlama şansımız olacaktır.

Yıllar hızla geçmektedir. Kooperatif kurulduğundan bugüne çok uzun süre geçmiştir. Geç kalan bir yatırım rantabl ve hizmet etme anlamında bir değeri kalmayacağı ortadadır.

Eğer ilimizin böyle bir sanayi sitesine ihtiyacı var ise tüm STK’larımız, başta Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, dernekler, Belediye başkanlığı, tüm siyasi partilerimiz ve halkımızın bu konuyu sahiplenmesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Livane Sanayi Sitesi Başkanı Ahmet Özçelik 1 Ağustos 2022 Pazartesi günü yapılan toplantı ile ilgili olarak kendi sayfasından yaptığı kısa açıklamada, “Artvin SS Livane Küçük Sanayi Sitesi üyeleri 3 gündem maddesini görüşmek üzere 1 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 18.00'da kooperatifin toplantı salonunda bir araya gelmiş olup gündem maddelerini istişare etmişlerdir.

Gündem maddelerinin birincisi daha önceden 150 metrekare kapalı-150 metrekare açık alan şeklinde yapılması planlanan dükkanların metrekarenin, 120 metrekare açık-120 metrekare kapalı alana düşürülmesi konusuydu.

Bu gündem maddesi konuşulması, kooperatif üyelerinin olumsuz tepkisine ve toplantı salonunu terk etmesine sebep olmuştur. Bunun sonucunda, diğer gündem maddeleri görüşülemeden istişare toplantısına son verilmiştir” İfadelerine yer verdi.

Artvin ekonomisinin en önemli hayat damarı, aortu kabul edilen Küçük Sanayi Sitesi, yetersiz kaldığı için, hizmet üretmekte, iş yapmakta çok zorlanıyor.

Bir an önce Livane Sanayi Sitesi’nin bitirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla, DSİ’den alınan arazide Livane Sanayi Sitesi kurulması için hızlı bir çalışma başlatıldı. Siyasi ve bürokratik engeller aşıldı.  SANAYİ sitesinin işyeri büyüklüğünden, diğer donatılarına kadar tüm fiziki projesi ve raporu çıkarıldı. İşe başlandı. Ancak bir yavaşlama, duraksama durumları yaşandı. Bu süreç içinde planlarda değişiklik, sanayi sitesine verilen arazinin bir kısmının geri alınması, başka yerlere verilmesi gibi söylentiler ortaya çıkmaya başladı. 

Bütün bu yaşananların kamuoyuna ve kooperatif üyelerine açıklanması, bugüne kadar yapılanlar ve bundan sonra yapılacaklarla ilgili açıklamanın zorunlu hale geldiğine vurgu yapılırken,

Bunun yanında bu projenin daha kolay yapılabilmesi için STK’ların, siyasilerin, bürokrasinin, ESOB, Ticaret Odası, Artvin Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarının da Kooperatif Yönetim Kuruluna yardımcı olması isteniyor.

özel

 

AdminAdmin