Yerel
Giriş Tarihi : 26-12-2022 10:35

Limak yükseldikçe ilçe suya gömüldü

Limak yükseldikçe ilçe suya gömüldü

Bir ilçeyi yok eden Yusufeli Barajı’nda su yükseliyor. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla şehri taşımaya çalışan iktidar binlerce kişiyi mağdur etti. Kamulaştırma kararlarıyla mağduriyet yaşayan bölge halkı, yeni yerleşim yerinin hazır olmadığına dikkat çekti. Evlerini gözyaşlarıyla boşalttı.

Artvin Yusufeli’nde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı’nın su tutmasıyla birlikte şehrin taşınma işlemi sürüyor. Yaşadıkları yer sular altında kalan Yusufelililer farklı bir bölgeye gönderiliyor. Taşınma işleminde plansızlığa dikkat çeken bölge halkının mağduriyeti sürüyor.

150 yıllık tarihe sahip Yusufeli ilçesi 7’nci kez taşınıyor. Son olarak 1952 yılında mevcut ilçeye taşınan Yusufeli halkı 70 yıldır bu bölgede yaşamını sürdürüyordu. 9 yıl önce yapımına başlanan Yusufeli Barajı nedeni ile sular altında kalacak ilçe Yansıtıcılar mevkiinde 150 hektarlık alanda inşa edilen yeni yerleşim yerine taşınma süreci içerisinde.

Yusufeli Barajı’nın ihalesini alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir dönemin Başbakanı Erdoğan’a barajın 29 Mayıs 2018 tarihinde açılacağının sözünü canlı yayında vermişti. Yusufeli Barajı’nın açılışı söz verilen tarihten neredeyse 5 yıl sonra 22 Kasım 2022’de gerçekleştirildi.

Yusufeli halkının evleri ve arazileri 2017 yılında kamulaştırıldı. Vatandaşlara 2018 yılında konutların teslim edileceği taahhüdü verilirken bu tarihte de gecikme yaşandı ve yurttaşlar bugünlerde evlerine taşınabiliyor. Bunun yanında 19 bin 510 nüfusa sahip Yusufeli ilçesinde sadece 2 bin 654 kişi hak sahibi olabildi. Konut hak sahibi olabilmek için aranan şartların içinde 2013 yılından sonra evlenen çiftlerin hak sahibi olamayacağı da geçiyordu.

Bölge halkı bu süreçte yaşanan sorunları dile getirirken yetkililer sorunları görmezden gelerek taşınma sürecini hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyor. CHP Yusufeli İlçe Başkanı Avukat Barış Demirci hem Yusufeli Derneği hem de kendisinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde süren iptal davalarının olduğunu hatırlattı.

MANEVİ YIKIM

Yusufeli’nin taşınma sürecini gözleri dolarak anlatan ve manevi olarak kendilerini zorladığını söyleyen Demirci, “Yusufeli Belediyesi başlattığı çalışma ile mezarlıkları taşıdı, benim dedemin ve nenemin mezarının da taşınması gerekiyordu, ben bunu kendim yapacağımı belirttim ama halen daha elim o mezarlara kazma kürek vurmaya gitmiyor, elbette ki sular altında bırakmayacağım. Bize yaşatılan bu manevi yıkımın hiçbir şekilde karşılığı olamaz” ifadelerini kullandı.

EVLERE KAYALAR DÜŞTÜ

Çeltikdüzü köyünde de yetkililerin taşınma sürecini hızlandırması için köylüyü zorladığını fakat yeni köy yerinde yol yapımında yapılan patlamadan kopan kayaların evlerin üstüne geldiğini dile getiren Demirci, “Çok büyük kayalar evin arkasından girip balkonundan çıktı. Çeltikdüzü köylüsü eğer yetkililerin ısrar ettiği tarihte taşınsaydı geçmiş olsun yerine başımız sağ olsun diyecektik” diye konuştu.

Henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen 25 Aralık itibarıyla internet kesintisi olacağını, yeni yerleşim yerinde telekomünikasyon çalışmasının yapılmadığını açıklayan Demirci, “Baraj gövdesi tamamlandı. Su seviyesi 50 metreyi buldu ama yeni yerleşim yeri tamamlanamadı. Ama halkın yeni yerleşim yerine taşınmasını hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar, ‘siz gidin biz ardından eksikleri tamamlarız’ diyorlar” dedi.

EV FİYATLARI UÇTU

İnsanlara 2021 fiyatları ile kamulaştırılma bedelleri ödendiğini hatırlatan Demirci, “Bugün 2021 yılında açılan dava ile alınan 250 bin TL, 2022 yılının aralık ayında ödendi vatandaşlara. Ama o 250 bin TL ile gidip Artvin’de ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde ev alma olanakları yok. Böyle bir durum söz konusu iken bir de o evlerin hurdasına göz dikti devlet. İhaleyle evlerin hurdalarını alıyor. Bu ihaleyi yapan irade kim?” diye sordu.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber