YEREL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 13:50   Güncelleme : 31-03-2021 13:50

Lebalep Devam

Ankara’da gerçekleştirilen AK Parti genel kongresinde pandemi kuralların hiçe sayılmasına tepkiler devam ediyor.

Lebalep Devam

Yaşanılan süreçte devlet tarafından uygulanan pandemi kurallarının hiçe sayılması halkın tepkisine yol aştı.

Ankara’da gerçekleştirilen AK Parti genel kongresinde pandemi kuralların hiçe sayılmasının yansımalarının nasıl olacağı Artvinli vatandaşlara soruldu.

Artvin’in en eski esnaflarından biri olan kırtasiyeci Tahsin Arslan; Öncelikle COVİD-19 illetinden kurtulabilmek için 3 ana başlık var. Bunlar temizlik, maske, mesafe bunu da vatandaşlara söyleyen devlet büyüklerimiz. Biz vatandaşlara anlatmaya çalıştığı bu 3 ana başlığa kendileri uymamaktalar. 10 bin kişinin bir araya toplandığını düşünün, her ilden insanların bir araya gelerek toplandığını düşünün. O haritanın kırmızı olmaması mümkün mü tabii ki de değil. Artvin halkı ne kadar kültürlü olursa olsun, ne kadar dikkat ederse etsin bu bir yerde patlak verecekti. Ben hata yapabilirim, bir başkası hata yapabilir ama bu hatayı devlet büyüklerinin yapmaması gerekirdi. Vatandaşa sen diyeceksin temizlik, maske, mesafeye uy diye ama bunlara sen uymayacaksın bu ne büyüklüğe ne de devlet adamlığına sığmaz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca pandemi sürecinin ilk başlarında bu olayın siyasi üstü bir olay olması sebebiyle tarafsız kalarak göze çarptı. Daha sonra yüzlerce insanın bulunduğu cenazeye katıldı. Bir başka olay eski İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın binlerce insanın geldiği cenazesine katıldı. Bunları yapınca vatandaş da sorar ne söyledin ne yaptın diye” dedi

Kongrelerde denetimin olmamasını da değerlendiren Tahsin Arslan şunları söyledi; “ Kongrelere denetim yapılmadı değil yapılamadı. Çünkü kanun tek ağızdan çıkarsa, hukuk tek elden yönetilirse, devleti bir adam yönetirse o tek adamın istemediği bir şey yapmak mümkün olmaz. Adalet fakire fukaraya uygulanıyor güçlüye yapamazlar çünkü güçleri yetmez.”

Üniversite öğrencisi olan Arda Esen ise konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda öğrencilerin sorunlarından da bahsetti; “ Artvin haritada kırmızıya dönmüş bulunmakta sadece Artvin değil neredeyse tüm Türkiye kırmızıya dönmüş durumda. Ancak devlet büyüklerimiz bu durumu hiçe saymakta. Bir birey olarak bu olanları üzüntüyle izlemekten başka bir şey gelmiyor. Jandarmalar, polisler sürekli gariban halkı uyarıyor, ceza yazıyor. Ama devlet büyükleri daha büyük hatalar yapıyor.

Şuan online eğitim kesinlikle yeterli olmuyor. Ben yüz yüze eğitim almak istiyorum, uygulama yapmak istiyorum. Buna engel olunuyor. Ben ahçılık bölümü okuyorum. Ahçılık bölümü de uygulama gerektiren uygulama üzerinden bir şeyler öğrenebileceğimiz bir bölüm ama maalesef sürekli öğrencilerin arkasındayız, korona bitecek diyerek halkı sakinleştirdiklerini düşünüyorlar ama sakinleştirmek yerine kandırıyorlar. Devlet büyükleri daha bilinçli, daha duyarlı olarak halka örnek olmaları gerekiyor. Ama görüyoruz ki şuan böyle bir devlet büyüğü yok.

Vodafone işletmecisi olan Sinan Saraç “esnafa kolonya, ateş ölçer, mesafe soruluyor ama kendileri lebalep kongrelere devam ediyor” dedi; “ Covid’in birinci yılı Dünya’da devam eden bir virüs mutasyonları ortaya çıkarken esnaflara kolonya, mesafe, ateş ölçer, %50 kapasite gibi dayatmalarda bulunurken kendileri lebalep kongreler yapıyorlar. Bu durumun hoş karşılanabilecek bir yanı yok. Yapılan kongreye tüm Türkiye’ den gidenler oldu. Ankara zaten kırmızıydı daha da arttı. Türkiye’nin son hali herkesin malumu harita kıpkırmızı oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konu hakkında ne diyecek merakla bekliyoruz.

Fahrettin Koca pandeminin ilk dönemlerinde gözlerinden yaş geliyordu şimdi yine yaş geliyor mudur merak ediyorum. Bu memlekette barolara genel kurulunu yaptırmadılar, STK ya yaptırmadılar, en basitinden apartman toplantılarını bile yasakladılar. Bir kafeye girerken HES kodu soruluyor. Peki kongreye otobüsle gidenlere HES kodu soruldu mu. İnsanlar kendi araçlarıyla seyahat edecek yasak getiriyorsun, günde 3 defa benim dükkanıma denetime geliyorlar. Bu denetimler kongreye gidenlere yapıldı mı. Ne gerek vardı böyle gösterişli kongrelere hem de kırmızı olan Ankara’da yarın öbür gün mor olacak insanlarda mor olmadan morga gidecek. Yazık gü