YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2021 10:56   Güncelleme : 24-06-2021 10:58

Laz Böreğinin Hopa’ya ait olduğu tescillendi

Laz böreğinin tescilini aldıklarını ifade eden Akyürek; “. Hopa Laz böreğinin tescilini aldık, markalaştırdık, üretimini yapmaya başladık, tüm üyelerimize, bölge halkına herhangi bir ücret almadan yaklaşık 3 aydır dağıtarak tadımını sağlıyoruz” dedi.

Laz Böreğinin Hopa’ya ait olduğu tescillendi

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek 2013 yılından beri başkanlığını yaptığı Ticaret ve Sanayi Odasının faaliyet ve çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veren Akyürek; “Hopa Ticaret ve Sanayi Odası bölgenin Hopa merkezli ticaret merkezlerinden biri olarak kabul ediyoruz. Sebebi 1885 yılında kurulan Osmanlı topraklarında Abdülhamit Han Fermanı üzerinde ilk 60 oda arasında bulunması sebebiyle bugünde limanıyla, Kafkaslara açılan kapısıyla, deniziyle, çayıyla, turistik ve ihracatıyla bölgenin en önemli kapılarından biri olarak biliniyor.

 Hopa Ticaret ve Sanayi Odasına 2013 Haziran ayında seçildik. 2013 den bugüne 8 nci yılımız içerisindeyiz. Yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte mevcut binasını yaparak bölgenin bir ticaret merkezi silüetini yaratmış olduk. Burada 365 oda ve borsa içerisinde hizmet binası olarak örnek gösterilen, faaliyetleriyle hem kamusal anlamda hem sosyal ve kültürel anlamda önemli faaliyetlere ev sahipliği yapan bir akıllı binadır. Binanın beraberinde bölgede Kafkas Cumhuriyetlerinden gelen bölgemize herhangi bir şekilde yurtdışı veya yurtiçi işlemleriyle gelen iş adamlarımızı burada ticari aktiviteyi artırmak için ağırlıyoruz, görüşmeler yapıyoruz. Bununla ilgili turizmde, bununla ilgili ihracatta ve lojistikte önemli mesafeler kat ettik.

Akredite oda olarak ülkenin en aktif ilk 100 de 22 odaları arasındayız. Ticaret olarak bölgenin sadece Hopa olarak değil, zaten bize bağlı olan Hopa ve Kemalpaşa ilçeleri Hopa ve Ticaret Sanayi Odasına bağlı. Ancak biz bir doğu kavşağıyız. Buraya gelen tüm ticari aktiviteler bir bakıma buradan Artvin’e Artvin’den Ardahan, Kars, Erzurum, Ağrı gibi birçok ilde ayak noktasıdır. Bu açıdan da bulunduğumuz bölge çok önemli, çok kıymetli. Burada ticareti kendimize değil, hepimize düşünerek birlikte ticaretin daha güçlü olacağına inanarak bir yönetim anlayışıyla çalışmaktayız.

2000 yılında dünyada gelişen coğrafi tescil ürünleriyle ilgili olarak bizlerde bölgenin en önemli ürünü laz böreği ve hamsili ekmekle yola çıktık. Hopa Laz böreğinin tescilini aldık, markalaştırdık, üretimini yapmaya başladık, tüm üyelerimize, bölge halkına herhangi bir ücret almadan yaklaşık 3 aydır dağıtarak tadımını sağlıyoruz. Bu odamızın sosyal etkinlikleri faaliyetleri arasında ama asıl amacımız bunları ekonomiye kazandırmak. Ekonomiye devam eden sürede kadın istihdamı artırmak, bölgesel istihdam da bir ekonomi oluşturmak için kadın kooperatifi kurma aşamasındayız.  Kooperatifi kurduktan sonra coğrafi tescil almış olan beraberinde diğer yerel ürünleri bu kooperatif üzerinden Sarp sınır kapısında, yeni açılan havalimanında, şehir merkezinde sahilde oluşturacağımız satış noktalarında bu ürünler satılacak. Dolayısıyla iki boyutuyla coğrafi tescil almış ürünlerin önemi var. Birincisi unutulmakta olan bir ürünü geçmişten geleceğe doğru taşınma işlemini gerçekleştirmiş olduk. Zaten çıkış noktası da buydu. Geçmişte var olan ancak günümüzde azalıyordu işte coğrafi tescil bu anlamda önemliydi, geçmişimize sahip çıkmamız önemliydi. Geçmişimize sahip çıkarak o ürünü alıp geleceğe taşıdık, tescilledik. Şimdi de bu ürün üzerinden bu İle, bu ilçeye, bu bölgeye bir istihdam ve ekonomi yaratacağız. Dolayısıyla her iğne ucu kadar yaratılan bir ekonomik hareketlilik sadece o bölgeye değil, o ile, komşu illere de sirayet ediyor ve aynı zamanda tanıtımınıza da büyük katkı da bulunuyor.

Turizm büyük bir potansiyel, bugün birçok ilde olmayan otel yatırımı, hizmet alanı restoran Hopa’da, Kemalpaşa’da var. Ben bir turizm yatırımcısı olarak hizmetin sadece binayla bitmediğini, tanıtımla, hizmetle, coğrafyayla, tarihle ilgili olduğunu bilerek faaliyet gösterdik. Örneğin; Kemalpaşa’da 700 yıllık bir kiliseyi Kemalpaşa Belediyesiyle birlikte bugün mevcut halini sunum haline getirerek turist destinasyonuna açtık. Bu gün yine Ciha kalesinin projelendirme çalışmaları bitmek üzere yürüyüş yolları tamamlandı. Yine Türkiye’nin en büyük, en uzun akar şelalesi Hopa’da milli parklar alanına alındı, proje çalışmaları devam ediyor. Kaynak yaratılabilirse bu yıl veya gelecek yıl orası hizmete açılmış olacak.

Ticaret ve Sanayi odası olarak sadece bunları yapmıyoruz. Aynı zamanda iş çevrelerinin, iş insanlarının ihtiyacı olan yasaların çıkarılmasında teklifler hazırlıyor, bunları bizim genel merkezime iletiyor ve bu genel merkezinde çıkan yasalardan hem finans boyutunda hem desteklenme boyutunda önemli katkılarda bulunuyoruz. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak aynı zamanda vergi komisyonu başkan vekiliyim. Burada da vergi boyutunda yasal düzenlemelerde önemli katkılar sunduğumu düşünüyorum. Aslında Artvin müthiş bir coğrafya göğe komşu topraklar olarak dönemi valisi tanıtım çalışması yapmıştı ve çok da güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bu coğrafyayı eğer bir çevre kültürüyle, para kültürüyle değil çevreci anlayışla desteklersek, sahiplenirsek, suyumuza, deremize, dağımıza, ormanımıza, çiçeğimize, böceğimize sahip çıkarsak geleceğe bırakacağımız en büyük miras olur. Ancak günümüzde bunu her platformda açık söylemekte yara var. Önce para sonra coğrafya diyenlerin asla yanında olmadık, olmayacağız. Önce çevre, doğa sonra para demeliyiz. Çünkü bunu dediğimizde zaten yine kazanıyoruz.

Ticaret ve Sanayi odası olarak sadece ekonomiyi yükselten bir değer değil aynı zamanda sosyal ve kültürel hayatın içinde de bulunduk. Eğitime destek vererek, yoksullara gıda yardımı destekleri vererek, bize bağlı ilçelerde( Kemalpaşa ve Hopa) bütün köylüsünden kentlisine kadar ulaşmadığımız veya bize ulaşmayan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Çünkü her nerde bir baş ağrısa bizim bir sorumluğumuz var bilinciyle çalışıyoruz” dedi.