YEREL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 12:33   Güncelleme : 24-08-2021 12:33

LAİK DÜNYA KADINLARIN ELİNDE

SOL Parti Artvin, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinden sonra özellikle kadınlara, LGBTİ’lere ve çocuklara yönelik karanlık bir dönemin başlaması ile ilgili basın açıklaması yayımladı.

LAİK DÜNYA KADINLARIN ELİNDE

SOL Parti Artvin, “Laik ve Özgür Bir Dünyayı Kadınlar Kuracak” başlıklı Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından Afganistanlı kadınlar için basın açıklaması yayımladı.

Afganistan'daki kadınlar yalnız değildir, denilen açıklamada, “ABD'nin besleyip büyüttüğü ve yarattığı eli silahlı radikal İslamcı Taliban Afganistan'ı ele geçirdi. AKP iktidarı ise tüm görüntülere rağmen hala Taliban'la iyi geçinme derdinde. Emperyalizmin kendi çıkarları uğruna yıllar öncesine uzanan radikal İslamcı gruplara verdiği silah ve para desteği bugünkü tabloyu ortaya çıkarmıştır. ABD emperyalizminin çıkarları uğruna desteklediği bu gruplardan biri bugün Afganistan'ı ele geçirdi. Siyasal İslamcılar tarafından yaratılmak istenen şeriat rejiminin olmazsa olmaz koşulu kadınları zapturapt altına almak. Taliban'ın neler yapabileceğini daha önce yaptıklarından biliyoruz” dedi.

Bir yanda, kadınların yanında bir erkek olmadan ve tamamen örtünmeden evden çıkmasını, eğitim almasını, kamusal alana dâhil olmasını yasaklayan, kadınların sahip olduğu tüm hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran Taliban olduğu, bir yanda da Taliban "inancıyla" iyi geçinmek derdinde olan AKP iktidarının olduğu söylenilen açıklamada, “Ne giyeceğimizden kaç çocuk doğuracağımıza kadar karışmaya çalışan, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilen, her fırsatta kadınların varoluşuna saldırmaya çalışan siyasal İslamcı AKP iktidarı ve Erdoğan'ın kime özendiği ve aslında kime benzemeye çalıştığı çok açık” diyerek laikliğin kadın hak ve özgürlükleri için vazgeçilmez olduğunun farkında oldukları, kadınların temel insan haklarına ulaşmasının koşullarının ancak ve ancak laiklikle garanti altına alınabileceğinin farkında olduklarına dikkat çekildi.

Bugün Afganistan'da yaşananların emperyalizme ve radikal İslamcılığa karşı mücadelenin nasıl birbirinden ayrılmaz olduğunun bir kez daha gözler önüne serildiği ifade edilen açıklama, “Şeriatla ters bir yanı olmayanlara karşı özgürlüğümüzü ancak emperyalizme ve gericiliğe karşı laiklik ve eşitlik mücadelemizle kazanacağız. Kadınların hayatlarına, varoluşlarına kastedenlere karşı burada ve tüm dünyadaki kız kardeşlerimizle birlikte yürümeye, özgür ve korkusuz bir yaşamı kurana dek dünyayı yerinden oynatmaya, eşit, laik ve özgür bir dünya için burada olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Gelecek biziz, biz kuracağız” ifadeleriyle sonlandırıldı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ