YEREL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 11:13   Güncelleme : 08-04-2021 11:15

Lafla pilav gemisi yürümez!

Şavşatlı zanaatkar atölyesinde ihtiyacı olan makinelerini kendisi yaparak 30 yıldır kendi çabası ile ayakta duruyor.

Lafla pilav gemisi yürümez!

Destek olunmadığı sürece hiç kimseden bir şey bekleyemezsiniz diyen Samizma Kerestecilik İşletmecisinin sahibi İsa Altun, Şavşat’ta 30 yıldır ahşap işi ile uğraşıyor.

Artvin’de Esnaf Olmak adlı programda Hatice Nur Ersöz’e konuşan Altun programda şu ifadeleri kullandı: “Samizma kerestecilik İşletmecisi İsa Altun 1990’da atölyemi kurdum. Bu işletme 30 yıldır ayakta. 2014 yılından sonra da kendi makimelerimi kendim imal etmeye başladım.  Ancak çok zaman alıyor sebedi de maddi imkanların çok maliyeti olduğu için  yetişemiyorum. Devlet desteği de olmuyor. KOSGEB’e gittim, ne gerek var niye alıyorsunuz yurt dışından alsanıza söylemlerinde bulundular.

Sayın vekilimiz ve Kışla’ya da durumu ilettim artık gücüm kalmadı destek istiyorum dedim ARGE’den destek sağlarsanız memnun olurum dedim  onlarda il başkanlarına yönlendirdiler. İl başkanı da aradı velhasıl benim pek umudum yok. Piyasada iş yapıyorum üç beş kuruş kazanıyorum.

İlk yaptığım makine çoklu yan alma makinesini ahşap evler için tasarladım yaka kesme deriz biz Şavşat tabiri ile. Bunu yanında delme ve baş kesme makinesini de tamamlamak üzereyim ancak yine de imkanlar yetersiz olduğu için ara vermek zorunda kalıyorum. Bu şekilde 6 yıldır kendi imkanlarımla uğraşıyorum. ARGE desteği olsa daha iyi olabilirdi. Bunu bilen çevremiz hep ahşap ev soruyor ancak tam teşkil olmadığım için milletin ihtiyacını karşılayamıyoruz.

İşletmemde genelde 2 kişi çalışıyoruz aile işletmesidir. Şavşat evlerinde kenetlenme sistemi çok önemli. Zamanla da internet ortamında da gördük ve netice itibari ile yaptığım makine tamamen kendime ait ve patentini almayı düşünüyorum. Geçende Ordu’dan aradılar ahşap ev istiyorlar,yapar mısınız dediler.  Dedim ben de yaparım ancak mesafe uzak evet derseniz biz geliriz yaparız dedim. Vatandaş taban betonunu kendisi hesaplıyor ve  üstüne metre karesi 1650 lira hesabı ile maliyeti oluyor.

Atölyem de zabıta makinesi hazır olarak alındı.  Çoklu yan alma makinesini de kendi imkanlarım ile yaptım. Hızar var. Yarısını kendim yaptım. 30 yılımı buraya harcadım.

Destek yok yardım yok benim gibi nice insanlar var ve sanal ortamda izliyorsunuz insanlar yaptıklarını internete koymuş ve o kişinin de sahibi yok olmayınca da ne olur o kişinin emeği orada kalır. KOSGEB müdürünün de dediği gibi “Neden hazırını almıyorsun da yapıyorsun” misali… kendi ülkenin ihtiyacı olduğu makineyi kendi elemanın yapsın yani. Bu işletmeyi modernize etmem için 8-10 dönüm yer lazım. Yolun altında dere kenarında bir yer var. Orasını istedim ama onay verilmedi.  Şuanda döşeme tahtası yapıyoruz, ahşap ev için gereken malzemeyi üretiyoruz.

Bu memleket bizim memleket. Neden ben başka ülkelerin makinesi getirip  kullanayım ki. Neden bizim  o beyne sahip bir sürü insanımız var, bir sürü zanaatkarımız var.  Bunlara sahip çıkılmadığı zaman ve sen bir işletme müdürü olursunda niye hazırını almıyorsun dersen benim hiç kimseye güvenim kalmıyor.”